Tych k-popowych piosenek słuchaliśmy we wrześniu


01 października 2019

Obserwuj nas na instagramie:

Wrzesień w k-popie należał do comebacków. Gdy z nowymi płytami wracają takie zespoły jak Twice, Seventeen, czy Oneus na listach przebojów zaczyna się rozbić gęsto.

Poniżej znajdziecie nasze subiektywne zestawienie najgorętszych, wrześniowych kawałków prosto z Korei Południowej.

Jeśli chcecie być na bieżąco z k-popowymi kawałkami, zapraszamy na naszą playlistę na Spotify. Link do niej znajdziecie na końcu artykułu.

1. J-hope ft. Becky G – Chicken Noodle Soup

Collab rapera z BTS i latynoskiej gwiazdy wyszedł przepysznie, choć rosół z napojem gazowanym, który pojawia się w refrenie, nie brzmi specjalnie zachęcająco. Piosenka jest coverem utworu Bianci Bonnie i Webstara sprzed prawie 15 lat. Teledysk do Chicken Noodle Soup to świetne przypomnienie, że J-Hope jest nie tylko raperem, ale także (a może przede wszystkim) niezwykle uzdolnionym tancerzem.

2. Bolbbalgan4 – Workaholic

Piosenka k-popowego duetu wdarła się szturmem na listy przebojów, zajmując szczytowe pozycje we wszystkich najważniejszych koreańskich zestawieniach. Dzięki temu osiągnęła tzw. perfect all-kill. K-popowa widownia jest ostatnio wyjątkowo podzielona i jedyną piosenką, której poza Workaholic udało się to osiągnąć w 2019 jest kwietniowe Boy wit luv.

3. Twice – Feel Special

Twice znowu pobiły swój własny rekord! Przez ostatnie 2 lata ich twicetagram (2017) był girlsbandowym albumem z największą sprzedażą w 1 tygodniu. W tym roku, rekord został pobity już kilkukrotnie, także przez same Twice, gdy ukazało się Fancy You (o którym pisaliśmy tutaj). Teraz dziewczyny ponownie przebijają same siebie z nową piosenką Feel Special.

4. 3YE – OOMM

3YE to jeden z najciekawszych zespołów k-popowych, które zadebiutowały w 2019. Kobiece trio powróciło po majowym comebacku z piosenką OOMM, czyli Out of My Mind. Po teledysku, w którym scenografię stanowi więzienie, a częścią stylizacji są maski gazowe, widać, że dziewczyny wymykają się słodkiemu, dziewczęcemu wizerunkowi, który często jest nieodłącznym elementem koreańskich girls bandów.

5. W Project 4 – 1M1S

Specjalny projekt od Woolim Enerteinment, w którym trainees z tej wytwórni złączyło siły, wydając na świat piosenkę 1M1S, co oznacza 1 minute, 1 second. Prawie 7 milionów wyświetleń na koncie to świetny wynik, szczególnie biorąc pod uwagę, że chłopcy są jeszcze przed oficjalnym debiutem.

6. Seventeen – Fear

An Ode to trzeci pełny album Seventeen – jeden z najliczniejszych grup w k-popie. Płytę promuje Fear – piosenka skomponowana i napisana przez członków. Śpiewają o tym, że tytułowy strach to trucizna, która odpycha nas od najbliższych. Mocny wizualnie i mroczny teledysk, doskonale oddaje nastrój piosenki.

7. CLC – Devil

Piosenka – ostrzeżenie. CLC twierdzą, że wychodzi z nich diabeł, gdy ktoś przekracza granicę, będąc nieuprzejmym lub próbując je wykorzystać. Jesteśmy wstanie im uwierzyć, patrząc jakie okrucieństwa wyprawiają w teledysku. Podkładanie pod gołą stopę klocków lego, zrzucenie na głowę kaktusa, czy wciąganie włosów odkurzaczem… Zobaczcie poniżej:

8. KARD – Dumb Litty

Jeden z nielicznych w k-popie zespołów damsko-męskich, znowu wraca w mocnym stylu. Kto jest jeszcze na etapie lekkich, wakacyjnych brzmień z początku kariery jak Hola Hola lub Oh NaNa, ten pewnie zupełnie nie rozpoznałby już KARD. Podobnie jak w poprzednim comebacku, zespół poszedł w mocniejsze, bardziej trapowe brzmienia.

9. M.O.N.T – Bae

Zdaje się, że M.O.N.T bardzo polubił Polskę i polskich fanów. Koncertował już nad Wisłą kilkukrotnie, na koncertach śpiewa po polsku (pisaliśmy o tym tutaj), wykonywał na swoich live’ach pieśni pochwalne do bigosu, golonki i pierogów, a ich ostatni teledysk został nagrany w Warszawie. Kto chciałaby zobaczyć jak koreański zespół tańczy krakowiaka, zapraszamy poniżej. A kto chciałaby zobaczyć ich na żywo, będzie miał szansę w listopadzie. Zespół zagra w Poznaniu i Warszawie.

10. ONEUS – LIT

Ostatnia piosenka w naszym zestawieniu jest też najświeższa. Wydana ostatniego dnia września, jeszcze przed premierą wzbudziła kontrowersję, bo dużo ludzi widziało w niej podobieństwo do Idol BTS. Oskarżanie Oneus o inspirowanie się Bangtanami, to jak zarzucanie innym k-popowym zespołom plagiatu, bo też śpiewają po koreańsku. Brzmienie tradycyjnych instrumentów i ludowe elementy w teledysku w połączeniu z nowoczesnym, popowym brzmieniem, sprawiają, że piosenka jest intrygująca i z pewnością stanie się kolejnym hitem na koncie zespołu.

Nie wszystkie kawałki, które chcielibyśmy Wam polecić zmieściły się na powyższej liście. Jeśli chcecie sprawdzić co jeszcze w k-popie słychać i być na bieżąco, możecie zaobserwować naszą selekcję na Spotify. Aktualizujemy ją na bieżąco:

Wrzesień w k-popie należał do comebacków. Gdy z nowymi płytami wracają takie zespoły jak Twice, Seventeen, czy Oneus na listach przebojów zaczyna się rozbić gęsto. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →