Philip Cosores

„Treny” to nie tylko Jan Kochanowski. Sufjan Stevens zapowiedział wyjątkowy cykl muzyczny


07 kwietnia 2021

Podziel się newsem:

Sufjan Stevens właśnie zaanonsował swoje nowe wydawnictwo pierwszym singlem zatytułowanym Meditation. Cykl pod tytułem Convocations będzie liczył pięć utworów, a artysta zadedykował go swemu zmarłemu ojcu.

Sufjan Stevens przewodnikiem przez smutek

Zawsze mówiłam, że nikt tak pięknie nie śpiewa o Jezusie, śmierci i miłości, jak Nick Cave. Nikt też nie śpiewa tak pięknie o Bogu, śmierci, miłości i gejach, jak Sufjan Stevens. Artysta w ubiegłym roku wydał aż dwa albumy – Aporię oraz The Ascension i po tym płodnym okresie, znowu zapowiedział nowy materiał.

Sufjan Stevens – „The Ascension”: subtelność zatopiona w industrialnej elektronice, przeczytaj

Wyjątkowy, ponieważ poświęcony pamięci jego zmarłego niedawno biologicznego ojca. Wyjątkowy, ponieważ konceptualnie sięgający jeszcze do tradycji starożytności. Cykl Convocations będzie złożony z pięciu części zatytułowanych kolejno: Meditations, Lamentations, Revelations, Celebrations i Incantations. Kompozycje splotą ze sobą motywy funeralne, cierpienia, rozpamiętywania straty oraz godzenia się z nią. Treny Sufjana Stevensa to ponad 2,5-godzinny muzyczny hołd oddany jego ojcu, a także rozliczenie się z własnym smutkiem, uwolnienie emocji i oswojenie się ze śmiercią.

Sufjan Stevens zapowiada pięć części cyklu Convocations singlem Meditation V
fot. Evans Richardson; koloryzacja Melissa Fuentes

Sufjan Stevens – suma uczuć

Oprócz tego, że Convocations stanowi spektrum doświadczeń artysty, jest również sprasowanym odbiciem zeszłego roku. Samotność, lockdown, niezrozumienie, niekiedy doświadczanie żałoby w warunkach, w jakich nigdy nie spodziewalibyśmy się jej doświadczyć – to wszystko prześwituje i przebija się z już z nieco ponad 2-minutowego singla Meditation V.

Sufjan Stevens zapowiada pięć części cyklu Convocations singlem Meditation V
Convocations, okładka albumu

Treny będą albumem instrumentalnym, niewerbalnym, acz z dosadnym przekazem frustracji, żalu oraz smutku. Całym studium wszystkich złych i trudnych do zniesienia emocji, przekutych na końcu w coś dobrego – napawającego nadzieją.

Pierwszy singiel, Meditation V ukazał się wczoraj, a kolejne części cyklu będą pojawiały się na streamingach co tydzień.

Sufjan Stevens – Meditation V – Convocations

Sufjan Stevens właśnie zaanonsował swoje nowe wydawnictwo pierwszym singlem zatytułowanym Meditation. Cykl pod tytułem Convocations będzie liczył pięć utworów, a artysta zadedykował go swemu zmarłemu ojcu. Sufjan Stevens przewodnikiem przez smutek Zawsze mówiłam, że nikt tak pięknie nie śpiewa o Jezusie, śmierci i miłości, jak Nick Cave. Nikt też nie śpiewa tak pięknie o Bogu, […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.