kadr z filmu przedstawiającego kulisy teledysku „Watermelon Sugar” Harry'ego Stylesa

Lubię sobie leżeć nad jeziorkiem, czyli czego słuchać podczas wypoczynku nad wodą


05 lipca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Gdy zaczyna się lato, a z latem wakacje i czasu wolnego jest sporo, znów pojawia się problem i w mózgu wibracje, czego słuchać podczas wypadu nad jezioro. Oto kilka propozycji, które urozmaicą Wasze playlisty.

Jezioro, chłodne napoje i muzyka

Po Open’erze i wizycie nad morzem przychodzi czas na bardziej spontaniczne, jednodniowe wypady nad jezioro. Wyjazdy z ekipą często są równoznaczne z odwiecznym problemem: czego słuchać na miejscu? Wiadomo, że gusta bywają różne, a nie każdy ma ochotę być katowanym Żabsonem, OIO czy Matą (chociaż w zestawieniu Matczak będzie, taki miały spoiler). Przychodzimy więc z pomocą i propozycjami kawałków, które warto dodać do playlisty nad jezioro. Enjoy!

Plejka nad jezioro: Glass Animals – Tangerine

Długo zastanawiałem się nad tym, którą piosenkę Glass Animals z krążka Dreamland wrzucić do tego zbioru, bo spokojnie mogłaby się znaleźć tu przynajmniej połowa tej płyty. Heat Waves wszyscy już słyszeliśmy i pewnie mamy już tej piosenki trochę dosyć, dlatego postawiłem na coś innego. Tangerine w żadnym stopniu nie odstaje od reszty, a charakterystyczny indiepopowy i dreampopowy, letni vibe idealnie wpisuje się w to zestawienie. Koniecznie rozważcie dodanie tego kawałka do playlisty przed wybraniem się nad jezioro.

Glass Animals – Tangerine

Plejka nad jezioro: The Dumplings – Nie gotujemy

Można powiedzieć, że Nie gotujemy raczej nie wpisuje się w bibliotekę utworów, które puścilibyśmy sobie, leżąc nad jeziorem. Głównie przez skojarzenia tekstowe, bo raczej nie wybieramy się nad jezioro, żeby pospacerować w deszczu. Chórki Justyny, delikatne synthy czy dźwięki gitary od zawsze kojarzyły mi się z kroplami deszczu, ale z drugiej strony ogólny, czilujący vibe całego numeru daje mi mocne poczucie letniaczka. I to takiego, którego słucha się wszędzie: czy to na działce, czy to nad morzem, czy nad jeziorem.

The Dumplings – Nie gotujemy

Plejka nad jezioro: Musical Youth – Pass The Dutchie

Nie mogłem nie skorzystać z fali czwartego sezonu Stranger Things, stąd obecność Pass The Dutchie – kawałka nieoczywistego, bo warto dodać, że w tym przypadku nie chodzi o pewne zielone liście. Zaczynam sobie myśleć, że mogłem tu umieścić tylko i wyłącznie reggae. Czy jest lepsza muzyka do czilowania nad jeziorkiem ze znajomymi? Myślę, że ciężko byłoby znaleźć jeden konkretny gatunek.

Musical Youth – Pass The Dutchie

Plejka nad jezioro: Clock Machine – Fama

Chociaż Fama jest festiwalem odbywającym się w Świnoujściu i z jeziorem ma raczej mało wspólnego, tak nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie nad tym akwenem wodnym odpalić sobie jednego z paru letniaków Clock Machine. Jest jak z tym tekstem o torcie – możesz sobie go zjeść, kiedy chcesz. Nikt nie sprawdza, czy akurat masz urodziny. I tak też jest z Famą. Powiem więcej, o wiele lepiej sprawdzi się jako kawałek do puszczenia nad jeziorkiem niż na świnoujskiej plaży.

Clock Machine – Fama

Plejka nad jezioro: Sufjan Stevens – Mystery of Love

Filmu Tamte dni, tamte noce można nie lubić, natomiast soundtrack Sufjana Stevensa ma to do siebie, że spokojnie można go sobie słuchać jako zwykłego solowego albumu, bez konieczności łączenia go z filmem. A biorąc pod uwagę fakt, do jakiej produkcji Stevens stworzył ścieżkę dźwiękową i jaki ma ona klimat, muzyka musiała rzecz jasna do tego klimatu pasować. Lato wręcz wylewa się nie tylko z tego kawałka, ale i całego wydawnictwa. Mystery of Love do czilowania nad jeziorem jest jak znalazł.

Sufjan Stevens – Mystery of Love

Plejka nad jezioro: Mata ft. White 2115 – La la la (oh oh)

O Macie napisano już naprawdę sporo i zapewne jeszcze więcej napisze się w przyszłości. Matczak, oprócz niewątpliwie kontrowersyjnych, przyciągających uwagę kawałków, ma też na swoim koncie totalnie luźne numery: do pobujania się, odpalenia sobie przy piwku i czilowania ze znajomymi. Ubiegłoroczne La la la (oh oh) z Łajciorem po prostu mocno robi wakacje. Zresztą po to powstał ten track.

Mata ft. White 2115 – La la la (oh oh)

Plejka nad jezioro: Harry Styles – Watermelon Sugar

Okej, wszyscy żyjemy teraz najnowszym albumem Harry’ego, ale w kwestii letniaczków chyba nadal Watermelon Sugar nie ma sobie równych. Wwierca się w głowę, gitara nadają stuprocentowy letni klimat. Nic, tylko odpalić i bez żadnych zmartwień siedzieć nad wodą. Zimne, orzeźwiające napoje, Watermerlon Sugar i słońce na twarzy – idealnie.

Harry Styles – Watermelon Sugar

Plejka nad jezioro: Tymek/C0PIK – Jeziorko ft. Kacperczyk

Jak to mówią, last but not least. Na sam koniec utwór, który był bazą i punktem wyjściowym całego zbioru kawałków do siedzenia nad jeziorkiem. Warto tu też wspomnieć same okoliczności powstania tego numeru, gdyż za pomocą EP-ki Vestige, na której znalazł się ten track, Tymek zbierał pieniądze na sprzęt medyczny potrzebny do walki z pandemią koronawirusa. Przyjemne z pożytecznym, a do leżenia nad jeziorem ideolo.

Tymek/C0PIK – Jeziorko ft. Kacperczyk

Gdy zaczyna się lato, a z latem wakacje i czasu wolnego jest sporo, znów pojawia się problem i w mózgu wibracje, czego słuchać podczas wypadu nad jezioro. Oto kilka propozycji, które urozmaicą Wasze playlisty. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →