TOP 10 rapowych numerów do świętowania dnia 4:20


20 kwietnia 2021

Podziel się newsem:

Dzisiaj, czyli 20 kwietnia, wszyscy miłośnicy jarania mają swoje święto! Palacze na całym świecie obchodzą je pod hasłem 4:20, którego już raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć. Tak, jak tłumaczyć nie trzeba, że do puszczenia sobie dymka nic nie pasuje lepiej niż dobra muzyka.

Chcąc przyłożyć swoją cegiełkę do najbardziej upalonego dnia w roku i przy okazji ułatwić Wam sprawę przy ułożeniu soundtracku do dzisiejszego świętowania, wybraliśmy 10 numerów o wiadomej tematyce, które nagrali reprezentanci naszej rodzimej sceny. Zaczynamy! Roll That Shit, Light That Shit, Smoke It!

1. Łysonżi feat. Wena, Mały Esz, Ciech, Jeż – Maria Joanna

Tak to już u nas jest, że nie możemy się w kraju na luzie zrelaksować w oparach dymu. I właśnie ten aspekt, a także kilka innych, które dotyczą miłośników Mary Jane poruszony został przez Łysonżiego Dżonsona na jego albumie Dżonson. Reprezentantowi Szybkiego Szmalu pomagają w tym zaproszeni goście, W.E.N.A., Mały Esz, Ciech oraz Jeżozwierz. A swoje doświadczenia z „babką” panowie na beacie Gotiego opowiadają w ciekawie zawoalowany sposób, co sprawia, że numeru Maria Joanna miło słucha się nawet po latach. Idealny do pierwszego bucha.

2. Kaer/Holdcut – W moim ogrodzie

A gdy mamy już wszystko, co potrzebne, możemy udać się na ucztę do ogrodu. Przenieść się w to miejsce pomoże nam numer W moim ogrodzie. Utwór już dość dawno temu został nagrany przez Kaera oraz odpowiedzialnego za produkcję Holdcuta. Znalazł się on na CD dołączanym jeszcze do papierowego Ślizgu. Niestety wraz z jego autorami i płytą, z jakiej pochodzi, zapomniany całkowicie. Bardzo niesłusznie zresztą. Naszym zdaniem jest to numer kapitalny. Idealnie nadający się właśnie do świętowania dnia 4:20.

3. Kuba Knap gościnnie Ciech – Jak dym z tipa

Po uczcie w ogrodzie wymknęliśmy się już światu totalnie. A znacznie przyczynili się do naszego stanu Kuba Knap i (ponownie) Ciech z Szybkiego Szmalu. I przede wszystkim odpowiedzialny za produkcję PTK, któremu to, podobnie, jak autor krążka Lecę, Chwila Spadam, także dziękujemy za ten piękny beat. Słuchając tego numeru rozpływamy się niczym pothead przy coffyshopowej gablocie. Unosząc przy tym lekko Jak dym z tipa.

4. Dj Soina feat. Qlop, Bubel – Smak Jointa

Czas się lekko odmulić! I zapalić drugiego jointa. Jak bowiem wiemy, lepszego smaku, od tego który niesie ze sobą kolejny, i kolejny, i kolejny…. nie ma! Rzeczowo tłumaczą nam to w utworze Smak Jointa Qlop i Bubel w towarzystwie DJ-a Soiny. Reprezentanta PDG w naszej dyszcze na 4:20 zabraknąć nie mogło, gdyż raczej ciężko znaleźć jest u nas większego zwolennika słodkiego dymu niż Qlop właśnie.

5. Włodi – Kominy

Przy piątym numerze w tym zestawieniu to już dymimy jak kominy. Tematyka na solowych album Włodiego w dużej mierze osnuta jest dymem. Ciężko zatem wybrać kawałek, przy którym najlepiej jest coś puścić z dymem. Kominy są jednak najbardziej bezpośrednie w przekazie. Do wyboru tego utworu przyczyniło się także przeświadczenie, że dzisiejszy dzień bardzo wiele osób spędzi właśnie tak, jak zostało to opisane przez Włodka i zobrazowane na klipie. Tego dnia brzęczą bonga, nie kieliszki.

6. Tede gość. Borys – Odcinam się

Celowo nie zamieszczamy w tym zestawieniu wszystkim znanych i oczywistych klasyków, jak Gram w zielone, czy Wolę się nastukać. Tede jednak jako ten, który na swoim koncie ilość nagranych kawałków o jaraniu ma całkiem sporą, na naszej upalonej liście znaleźć się musiał. Podobnie jak Borixon. Wybór padł więc na Odcinam się z kultowej już płyty S.P.O.R.T. Starego polskiego rapu przy bluncie, niekoniecznie nawet o 4:20 miło jest posłuchać również.

7. Pono – Historia jednego bucha

Tak, jak dobrze jest wysłuchać przy joincie historii ziomka, z którym wspólnie raczymy się zielonym. A Pono, mający dla na swoją Historię jednego bucha, storytellerem jest całkiem niezłym. Usiądźcie zatem wygodnie i posłuchajcie, co przydarzyło się ziomkowi z Zip Składu w czasie nagrywania krążka Tak To Widzę.

8. O.S.T.R. – Ostatni taki sort

I mamy dla Was jeszcze jedną spowitą dymem i ujaraną historię. Tym razem jej autorem jest O.S.T.R., który zanim zaczął swoje Życie po śmierci, od babki nie stronił. Przeciwnie, był jej nieskrytym entuzjastą. I na albumie Hollyłódź opowiedział nam, że miał sen, w którym jazz sprzedał mu Giertych…. No posłuchajcie tylko, bo to jeden z lepszych storytellingów z przymrużeniem oka w polskim rapie. I dodatkowo, tak umiejętnie oddający polityczne realia czasów, w których został nagrany.

9. Proceente – THC

Dla ucha i dla ducha jest cały czas, teraz będzie więc coś dla oka. Malowniczy, zrealizowany w pięknym otoczeniu przyrody klip do numeru Proceenta nadaje się do tego idealnie. Tematyka kawałka zatytułowanego THC (a jak) również idealnie wpisuje się w nastroje dzisiejszego dnia. Obecność szefa Aloha Entertainment w tym miejscu nie powinna dziwić Was ani trochę.

10. DJ 600V ft. Baku-Baku Skład, Gutek – Spójrz w nasze oczy czerwone

Legendarnego Baku-Baku Składu również w naszej krajowej dyszce zabraknąć nie mogło! A ten radosny kawałek Wujka Samo ZłoCNE, Kalibra 44 i Gutka z 600ºC DJ-a 600V akurat na ostatnim miejscu tej listy TOP 4:20 jest bardzo adekwatny. Nasz wybór tłumaczy refren, jak i  sam tytuł numeru: Spójrz w nasze oczy czerwone…

Wybraliśmy dla Was „dyszkę krajowych jointów”, która rewelacyjnie sprawdzi się w obchodzonym na całym świecie, dniu palenia zioła.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.