To oni kreują pop w Polsce. 7 producentów, którzy kryją się za wielkimi nazwiskami
Obserwuj nas na instagramie:
Producent muzyczny, który współpracował z Natalią Przybysz, nagrał również znaną płytę Zalewskiego. Kilkoro specjalistów pracowało nad brzmieniami popularnych albumów sanah i Dawida Podsiadły. Kto odpowiada za sukces Grandy Moniki Brodki? Poznajcie producentów z Polski, którzy współpracują z naszymi ulubionymi artystami.
Czy wiesz, kto wyprodukował twoje ulubione albumy?
Nie uwierzę, że komuś nie obiła się o uszy piosenka sanah, Dawida Podsiadły, czy Krzysztofa Zalewskiego. Mało kto jest jednak w stanie powiedzieć, kto współpracował z artystami jako producent muzyczny. I nic dziwnego – są oni pewnego rodzaju szarą eminencją branży. Kryją się za nazwiskami osób, dla których tworzą, jednocześnie odgrywając niesamowicie ważną rolę w ich procesie artystycznym. Mają poprowadzić wokalistę i muzyków tak, by album stał się kompletny; doradzić, co sprawi, że lepiej zabrzmi; podkreślić atuty twórców i ukryć mankamenty. A przede wszystkim – nadać utworom unikalny charakter i doprowadzić je na szczyty list przebojów. To właśnie to jest zadaniem tych 7 polskich producentów muzycznych, których charakterystyczny styl z pewnością znamy, choć niekoniecznie dzięki ich własnym nazwiskom.
Michał „Fox” Król
Producent muzyczny Michał „Fox” Król zasłynął w 2012 roku za sprawą słynnego albumu Jezus Maria Peszek Marii Peszek, nie bez powodu nazywanego „najlepszą, najważniejszą i najmocniejszą z jej dorobku” (Bartek Chaciński, „Polityka”, 2012). Brzmienia Foxa od razu doceniono za idealne współgranie z warstwą liryczną. – Jeśli ktoś chce nagrać ze mną płytę, to musi być dla mnie partnerem, a nie zleceniodawcą – mówił w wywiadach Król, który z Peszek współpracował również przy Karabinie.
Michał „Fox” Król ma na koncie jednak różnorodne popowe współprace. Produkował wszystkie albumy Natalii Nykiel, czyli jej debiut Lupus Electro, Discordię oraz ostatni Regnum. „Totalna świadomość już przy pierwszym spotkaniu. Wiedziała, czego chce” – wspominał Fox. W ostatnich latach współpracuje przede wszystkim z Nosowską. To z nim artystka nagrała Bastę oraz Degrengoladę. Duet miał również okazję współpracować przy ostatniej trasie Męskiego Grania podczas projektu Męskie Granie Przestawia: Nosowska – Król, którego Fox był szefem muzycznym.
We wcześniejszych latach współtworzył formację elektroniczno-jazzową 15 Minut Projekt, grał na klawiszach u Kayah i zrobił dwa ciepło przyjęte albumy producenckie – Fox i Fox Box z udziałem gwiazd takich jak Paulina Przybysz, SKUBAS, Tomasz Organek, czy Natalia Lubrano. Podejmuje się również mniej standardowych współprac. Jego muzykę znamy między innymi w czołówce programu Top Model.
Bartosz Dziedzic
Artystyczny dorobek Bartosza Dziedzica zdecydowanie wyróżnia się w branży. Polski producent muzyczny ma na koncie albumy przełomowe dla polskiej sceny pop, podbijające serca słuchaczy tak samo jak muzycznych krytyków. „Nie chciałem być artystą, nie chciałem robić piosenek, mnie interesował sam dźwięk” – powtarzał.
To spod jego rąk wyszła kultowa już Granda Brodki, czyli płyta z 2010 roku, która odmieniła rodzimy pop, a „jej echa do dziś słychać na współcześnie nagrywanych albumach”, jak pisał na łamach Rytmów Hubert Grupa. Zresztą artystka do dziś eksperymentuje z elektro-popowymi brzmieniami albumu, które odświeżyła podczas koncertowania z jej ostatnim albumem SADZA, wyprodukowanym przez 1988. Dziedzicowi oraz autorowi większości tekstów Radkowi Łukasiewiczowi, udało się wyprodukować płytę-legendę, do której wciąż wracają fani gatunku.
Producent pracował również z Arturem Rojkiem przy jego pierwszym solowym albumie Składam się z ciągłych powtórzeń, a także Kundlu. – Ufa mi w stu procentach, może nawet za bardzo – mówił w wywiadzie z „RedBull.com”. W tej samej rozmowie zaznaczył również, że pokłada nadzieję w polskiej muzyce, która w ekspresowym tempie się rozwija, a publika ją docenia. Bartosz Dziedzic to laureat Fryderyka 2020 w kategorii producent roku. Wyprodukował również Plagiaty Lecha Janerki, Safari Pustek, Migracje Meli Koteluk, Pióropusze Sarsy a w kolejnych latach jeden z najpopularniejszych albumów ostatniej dekady. Małomiasteczkowy Dawida Podsiadły. „Powiedziałem mu, że powinien zrobić płytę popową, bo każdy w branży wie, że jego kolejny krążek będzie alternatywny” – wspominał Dziedzic. „Nagranie płyty popowej, która jest naprawdę dobra, to jest spore wyzwanie” – twierdzi.
Z pewnością wie, jak tworzyć albumy, które spodobają się szerszej publice. To z nim współpracę postanowiła podjąć również Daria Zawiałow, która z Dziedzicem pracowała już wcześniej przy hymnie Męskiego Grania I ciebie też, bardzo. Producent muzyczny odpowiada za jej nadchodzący albumu Dziewczyna Pop z takimi singlami jak FIFI Hollywood, czy zapowiedzianym utworem z Taco Hemingwayem. Wspólnie mają utrzymać brzmieniową estetykę płyty w amerykańskim klimacie gitarowym lat 90.
Michał Kush
A jeśli mowa o Darii Zawiałow, nie sposób nie wspomnieć o Michale Kushu. „Michał to wielki talent. Przyjaźnimy się i dopingujemy wzajemnie cały czas, na pewno jeszcze wiele razem stworzymy” – mówiła artystka, gdy ogłosiła, że na razie zawieszają współpracę artystyczną. Stworzyli razem jej wszystkie dotychczasowe płyty – A kysz!, Helsinki, oraz Wojny i noce. Pierwszy z nich nagrodzono Fryderykiem w 2018 r. w kategorii Album Roku – Alternatywa. Drugi przyniósł muzykom statuetkę Fryderyków 2020 w kategorii Album Roku Pop Alternatywny, Kush znalazł się wśród najlepszych producentów roku, a sama płyta utrzymywała się przez wiele tygodni na szczytach listy przebojów OLiS. „Ja i Michał jesteśmy trochę jak brat z siostrą – on mnie poucza i wie lepiej jako ten »starszy brat«, a ja wtedy się buntuję i wychodzą z tego wielkie awantury, które trwają kilka minut. Po chwili wracamy do owocnej pracy” – mówiła Daria po debiucie.
Producent ma za sobą również współpracę z Arkiem Kłusowskim, między innymi przy utworach, Zbiegi samotności, Po tamtej stronie, Błażejem Królem (Miałem już nie tańczyć).
Nie wszyscy jednak wiedzą, że Michał Kush produkuje również muzykę do filmów i seriali. To jego muzykę usłyszymy w poruszającym filmie Johnny, do którego stworzył ścieżkę dźwiękową. Tam zaskakuje między innymi połączeniem kościelnych, chóralnych brzmień z ostrym rapem Kukona, a także delikatne, instrumentalne aranżacje daleko od syntezatorowego popu, z którego znamy jego dotychczasową twórczość. Tworzył również muzykę do polskiego serialu Sortownia, który przedstawia realia pracy w szpitalu.
Kuba Galiński
To zdecydowanie jeden z najbardziej rozchwytywanych artystów na rynku popowym. Z ostatnich Fryderyków wrócił jako zwycięzca, dokładając cegiełkę do popowego albumu roku Złote bloki Mroza, czy Sanah Śpiewa Poezyje, a przede wszystkim producent Leśnej Muzyki Dawida Podsiadły, najlepszego albumu koncertowego 2023 roku. To jednak zaledwie mały procent tego, czym może pochwalić się Kuba Galiński. Właśnie on stoi za takimi hitami jak mori, Post, czy To co masz Ty! Dawida, a jego wpływ na twórczość sanah nie ogranicza się do ciepło przyjętego poetyckiego albumu. Z Galińskim tworzyła między innymi słynnego Szampana z Królowej dram; czy Kolońska i szlugi, No sory (to dłuższe) oraz Ale jazz!, które znalazły się na Irence. Producent pracował również przy płytach zespołów Dezerter, Zakopower, Wilki, ale i debiutantki Bryskiej, czy Arka Jakubika. To zdecydowanie szeroki artystyczny wachlarz.
Swoją karierę producencką zaczynał od współprac z królujących wtedy na rynku pop Ani Wyszkoni i Anią Dąbrowską. Fachu uczył się między innymi, obserwując pracę Bogdana Kondrackiego, który odpowiadał wtedy za brzmienie m.in. płyt Smolika, Ani, czy Brodki, a w późniejszych latach albumu Comfort and Happiness Podsiadły. Kuba Galinski rozpoznawalność w branży zdobył za sprawą wyprodukowanej przez niego płyty Ani Rusowicz Mój Big-Bit.
Jak wygląda tworzenie z dużymi polskimi artystkami i artystami? Galiński zaprasza ich do… piwnicy. Oczywiście pół żartem, pół serio – właśnie w piwnicy ma swoją muzyczną pracownię. „Wszyscy są jakoś tak podekscytowani, że schodzą do piwnicy. Serio. Bardzo często słyszę, jak wysiadają ze swoich Lexusów i Mercedesów, a potem mówią: o, piwnica, fajnie”. O pracy z sanah mówił tak: „Ona wpada, nagrywa wokal i ucieka. A ja zostaję z muzą, próbuję jej coś zaproponować, po czym wysyłam to do niej, a ona mówi, że super, wspaniale. Albo, że woli inaczej i wtedy kombinuję dalej”. Z artystami jest jednak różne, ale producent lubi wzajemne zaufanie. „Mówiąc w skrócie – jeśli przychodzisz do mnie i chcesz, żebym coś ci zaproponował, to daj mi szansę coś zaproponować. Takie mam podejście”.
Jurek Zagórski
To z nim konie kraść mogłaby Natalia Przybysz. Od samego początku współpracuje z producentem, kompozytorem i gitarzystą Jurkiem Zagórskim. „Produkcja muzyczna to trochę budowanie scenografii, malowanie obrazu” – mówiła Przybysz w podcaście Rytmów. Zaznaczyła, że sama czuje się bohaterką swojej twórczości, a producent obudowuje jej świat. To jemu możemy dźwiękować za efekt, który usłyszeliśmy na słynnych albumach Prąd, Światło nocne, Jak Malować Ogień z najsłynniejszymi utworami artystki. Posłuchajcie całej rozmowy artystów:
Nic dziwnego, że Zagórski ma za sobą również owocną współpracę ze stale współpracującym z Przybysz Krzysztofem Zalewskim. Wspólnie stworzyli wyjątkowy album Zalewski śpiewa Niemena, z którym wokalista koncertował przez ostatni sezon. Brzmienia producenta usłyszymy również w utworach Ofelii oraz Muńka Staszczyka.
Dominic Buczkowski-Wojtaszek i Patryk Kumór (Hotel Torino)
To spod ich rąk wyszedł słynny Marcepan sanah, ale na swoim koncie mają dużo innych współprac docenionych międzynarodowo. Dominic Buczkowski-Wojtaszek i Patryk Kumór razem z Lanberry napisali Anyone I Want To Be, którym popularna Roxie Węgiel wygrała konkurs Eurowizja Junior 2018, a także utwór Superhero dla Viki Gabor, który przyniósł jej wygraną podczas edycji w 2019 roku. Razem tworzyli również utwór Ramię w ramię, który Gabor wykonała wspólnie z Kayah. Produkowali również utwór Somebody, który Sara James wykonała podczas Eurowizji Junior 2021 i zajęła drugie miejsce w finale.
W 2020 roku artyści zadebiutowali jako zespół Hotel Torino. Wyprordukowali album Look At Us Bryskiej, a także muzykę do filmów i seriali. Nagrali między innymi piosenkę Hunter, promującą serial Canal+ Mały zgon. Zajęli się również produkcją piosenki Pożegnanie z bajką w nowej Akademii Pana Kleksa. Wykonała ją sanah.
Co jeszcze mają na koncie artyści? Między innym singiel Lustro Bedoesa 2115 i Dawida Kwiatkowskiego, czy Fake Love z ostatniego albumu Dody. Wśród artystów, z którymi współpracują znajdziemy wiele młodych gwiazd polskiego show-biznesu – Kwiatkowskiego, WERSOW, Marissę, czy LEXY CHAPLIN. Z pewnością
Arek Kopera
Producent i kompozytor i właściciel Black Kiss Records, którego dobrze znamy ze współprac z największymi gwiazdami – sanah (Eldorado; Etc.), Darią Zawiałow, Dawidem Podsiadło, czy Beatą Kozidrak. W 2019 roku razem z Marcinem Macukiem Arek Kopera wyprodukował hymn Męskie Granie Orkiestra 2019, czyli utwór Sobie i Wam w wykonaniu Nosowskiej, Igo, Organka oraz Krzysztofa Zalewskiego.
Z Mariuszem Obijalskim wyprodukował debiutancki album Ani Leon Łezki, który ukazał się w 2022 roku. Połączył również artystkę z Kasią Lins w utworze Toniesz. Artystka w niedawnym wywiadzie zdradziła nam, że producent współpracuje z nią przy najnowszym albumie. „Wraz z Karolem Łakomcem pracujemy teraz z Arkiem Koperą nad produkcją i realizacją. To właściwie pierwszy raz, kiedy tak świadomie czerpię przyjemność z pracy w studiu” – mówiła Lins. Brzmienia wszechstronnego producenta często skręcają w stronę mrocznych, elektronicznych dźwięków, które idealnie sprawdzają się z damskimi wokalami. Miał okazję współpracować również z Julą, Honoratą Skarbek, Sarą James, Igorem Herbutem, Natalią Shroeder.
Producent muzyczny, który współpracował z Natalią Przybysz, nagrał również znaną płytę Zalewskiego. Kilkoro specjalistów pracowało nad brzmieniami popularnych albumów sanah i Dawida Podsiadły. Kto odpowiada za sukces Grandy Moniki Brodki? Poznajcie producentów z Polski, którzy współpracują z naszymi ulubionymi artystami. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: […]
Obserwuj nas na instagramie: