kadr z serialu „Wielkie nadzieje” (2023)

Scenarzysta „Peaky Blinders” zrobił adaptację powieści Dickensa w wersji sado-maso


24 kwietnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Serial Wielkie nadzieje to kolejne spojrzenie na znaną powieść Karola Dickensa. Tym razem w telewizyjnej adaptacji pojawiły się urozmaicenia dotyczące scen seksualnych, które zawierają elementy BDSM.

Wielkie nadzieje sado-maso

Zagraniczni widzowie Wielkich nadziei nie kryli zdziwienia, gdy w ekranizacji powieści Charlesa Dickensa zobaczyli scenę sadomasochistyczną. Scenarzysta serialu Steven Knight, który stworzył również Peaky Blinders, postanowił umieścić w produkcji scenę, w której nagi Pan Pumblechook (Matt Berry z Co robimy w ukryciu) dominowany jest przez gosposię Sarę (Hayley Squires), która bije go w celu satysfakcji seksualnej. W oryginalnej powieści nie znajdziemy bezpośrednich nawiązań do tego wątku.

To niejedyne urozmaicenie ekranizacji. Knight stworzył również kontrowersyjną postać panny Havisham (laureatka Oscara Olivia Colman), która w serialu jest sadystką uzależnioną od opium. Oryginalnie była zamożną starą panną, kiedyś porzuconą przy ołtarzu, która cały czas nosi suknię ślubną.

„Nie przypominam sobie opium, przekleństw i klapsów w Wielkich nadziejach” – pisze jedna z widzek, która uważa, że wątki zniszczyły adaptację. „Jestem na piątym odcinku i nie mam pojęcia, co się dzieje. Poddaję się!” – pisze inna.

Powieść Dickensa Wielkie nadzieje opowiadała o dogłębnej przemianie sieroty Pipa, którego los odmienia się, gdy wchodzi do wyższych sfer Londynu połowy XIX wieku. Oryginał pełen był skrajnych obrazów biedy, ograniczonej wolności społecznej i powszechnej przemocy, ale również miłości oraz finalnego zwycięstwa dobra ze złem.

Dickens pisałby tak, gdyby mógł

Dlaczego twórcy adaptacji zdecydowali sie na pikantną, wulgarną wersję adaptacji? Charlotte Moore z BBC uważa, że „trzeba naprawdę zrozumieć, o czym [Dickens] pisałby [w epoce wiktoriańskiej], gdyby mógł, i czytać między wierszami”.

„Nie można było pisać o pewnych rzeczach w czasach Dickensa: pewnych elementach seksualności, zbrodni, nieposłuszeństwie wobec korony i państwa. To, co próbowałem zrobić, to wyobrazić sobie, co by zrobił, gdyby Dickens pisał teraz tę historię i miał swobodę udania się w mroczniejsze rejony. Gdyby miał wolność i mógł pisać o rzeczach, które były zakazane” – tłumaczył scenarzysta w niedawnym wywiadzie dla BBC. Dodał, że ​​ważne jest, aby „przesuwać granice opowiadania historii” i „wymyślać na nowo” klasyczne powieści.

kadr z serialu „Wielkie nadzieje” (2023)

W sześcioczęściowym miniserialu występują m.in.: Johnny Harris jako Magwitch, Trystan Gravelle jako Compeyson, Owen McDonnell jako Joe, Tim Key jako Pan Wopsle, Ashley Thomas jako Jaggers, Shalom Brune-Franklin jako Estella. Produkcja niedostępna jest na razie w Polsce.

Serial Wielkie nadzieje to kolejne spojrzenie na znaną powieść Karola Dickensa. Tym razem w telewizyjnej adaptacji pojawiły się urozmaicenia dotyczące scen seksualnych, które zawierają elementy BDSM. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →