Psychika grafika: Dawid Ryski (Talkseek/Risky)


10 listopada 2016

Obserwuj nas na instagramie:

Czy ktoś w kontekście grafiki związanej z polskim przemysłem muzycznym zapracował sobie na termin człowiek-instytucja? Tak, to Dawid Ryski!

Za grafika z reguły mówią jego projekty – zgoda, ale my chcemy wam pokazywać tych grafików, których szanujemy i których prace rzeczywiście mówią same za siebie, lecz od których warto jeszcze wyciągnąć parę słów. O projektach swoich i nie swoich. O rzeczach ważnych i tych nieco mniej. Zwięźle, ale wyczerpująco. Witajcie w cyklu Psychika grafika.

dawid ryski

Z Dawidem Ryskim i jego działalnością prawdopodobnie będzie tak, że o czymś zapomnimy. Z góry przepraszamy, ale nie sposób wymienić wszystkich aktywności, które zajmują dzień temu urodzonemu w Starachowicach, a obecnie mieszkającemu w Puławach utalentowanemu artyście.

Z wykształcenia architekt krajobrazu, z zawodu grafik oraz ilustrator. To właśnie on odpowiada za okładki waszych ulubionych plakatów koncertowych, promocyjnych oraz okolicznościowych (Franz Ferdinand, The Afghan Whigs, Modest Mouse czy niedawno Bob Dylan), ilustracji czasopism (Gazeta Magnetofonowa, Charaktery, Przekrój, Duży Format, Wprost) oraz murali (chociażby ten wykonany specjalnie dla Converse’a na ścianie warszawskiego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich to właśnie jego zasługa).

dawid ryski 3-1

Ma też na koncie współpracę z takimi instytucjami, jak chociażby Łódź Design Festival, Watch Docs Festival oraz Goethe Institut. Nieobca mu również przygoda z projektowaniem odzieży, czego dowodem jest stworzona wspólnie z żoną marka Pinata Unique. Wciąż wam mało? To jeszcze dorzucę, że Ryski jest perkusistą takich bandów, jak The Black Tapes, Hidden World oraz The Feral Trees.

Jaka jest cecha wspólna stworzonych przez Ryskiego prac? To proste – wszystkie zachwycają i to bez wyjątku!

Psychika grafika: Dawid Ryski (Talkseek/Risky)

1. Projektuję, bo…

Bo to moje hobby oraz praca.

2. Najlepiej się czuję, projektując…

Plakaty koncertowe oraz okładki płyt.

dawid ryski bob-dylan

3. Moja najlepsza realizacja do tej pory to…

Najlepsza zamieniłbym na ulubiona :) Wtedy wskazałbym plakat dla Sony Music Poland promujący płytę High Hopes Bruce’a Springsteena.

4. Najważniejsze w projektowaniu jest dla mnie…

Wolna ręka ze strony zleceniodawcy.

ac4402dce1fb1fdb25fbe6bbc3df87c2

5. Grafik, którego twórczość najbardziej na mnie wpłynęła, to…

Janusz Stanny, Miroslav Sasek.

6. Ostatni projekt, który zrobił na mnie największe wrażenie, to…

Ilustracje do reklamy animowanej. Po raz pierwszy zrobiłem sam na sobie wrażenie, ponieważ mocno wątpiłem w swoje możliwości :)

dawid ryski gazeta_slowo dawid ryski bowie_blackstar1

7. Projektując słucham…

Ostatnie dwa tygodnie, należą do: Timber Timbre, Black Mountain, DIIV, Blood Orange, Nothing, FURY.

Prace Dawida znajdziecie na Facebooku i Behance.

dawid ryski polska_poster

dawid ryski piwo_czarna-robota

dawid ryski baroness1

Psychika grafika:
#1: Jacek Rudzki (Znajomy Grafik)
#2: Maks Bereski (Plakiat)
#3: Michał Loba
#4: Edgar Bąk

Czy ktoś w kontekście grafiki związanej z polskim przemysłem muzycznym zapracował sobie na termin człowiek-instytucja? Tak, to Dawid Ryski! Za grafika z reguły mówią jego projekty – zgoda, ale my chcemy wam pokazywać tych grafików, których szanujemy i których prace rzeczywiście mówią same za siebie, lecz od których warto jeszcze wyciągnąć parę słów. O projektach […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →