YouTube - The Unburnable Book: Margaret Atwood’s THE HANDMAID'S TALE

Książka, której nie da się spalić. Powstał ognioodporny egzemplarz „Opowieści podręcznej”

Podziel się newsem:

Na aukcję trafił wyjątkowy egzemplarz powieści Opowieść podręcznej autorstwa Margaret Atwood. Został on wykonany z ognioodpornych materiałów.

Tej książki nie da się spalić. Powstał ognioodporny egzemplarz Opowieści podręcznej

Strony tego wydania Opowieść podręcznej wykonano z ognioodpornych materiałów, które mogą wytrzymać temperaturę do 660 stopni Celsjusza. Zamiast papieru użyto aluminiowej folii poddanej specjalnej obróbce, a tekst został wykonany za pomocą żaroodpornego atramentu. Egzemplarz powieści zszyto ręcznie niklowanym drutem. Całość prac nad jego wykonaniem trwała łącznie 2 miesiące.

ognioodporna opowieść podręcznej
The Unburnable Book

Książka trafiła na aukcję w domu aukcyjnym Sotheby’s, a jej cena wywoławcza to 35 tysięcy dolarów. Kwota, za którą powieść zostanie sprzedana zasili konto organizacji PEN America, która walczy o wolność słowa i wypowiedzi.

Pisarka Margaret Atwood wspólnie ze swoim wydawcą, Penguin Random House, i kanadyjską agencją kreatywną Rethink stworzyła ognioodporny egzemplarz Opowieści podręcznej, który ma być wyrazem protestu przeciw paleniu książek, co stanowi zagrożenie dla wolności słowa. Co prawda książki Atwood nigdy nie były publicznie palone, ale miały miejsce inne próby ograniczania ich dostępności, jak chociażby wycofywanie z bibliotek.

Aukcję promuje krótki film, w którym autorka książki miotaczem ognia próbuje spalić ognioodporny materiał. Bezskutecznie.

Nigdy nie sądziłam, że będę próbowała spalić jedną z moich własnych książek… i to bez powodzenia. Opowieść podręcznej była wielokrotnie zakazywana – czasami przez całe kraje, takie jak Portugalia czy Hiszpania w czasach Salazara i frankistów, czasami przez rady szkolne, czasami przez biblioteki. Miejmy nadzieję, że nie dojdziemy do etapu masowego palenia książek, jak w 451 stopniach Fahrenheita [powieści Raya Bradbury’ego, gdzie literatura jest zakazana, a specjalne oddziały strażaków palą wszystkie konfiskowane egzemplarze – przyp. red.]. Ale jeśli tak się stanie, to oby niektóre książki okazały się nie do spalenia – i niech krążą w obiegu podziemnym, tak jak książki zabronione w Związku Radzieckim.

– mówi autorka

The Unburnable Book: Margaret Atwood’s THE HANDMAID’S TALE

Licytacja potrwa do 7 czerwca.


Opowieść podręcznej to powieść z 1985 roku. To dystopijna opowieść o świecie, w którym na terenie Stanów Zjednoczonych powstało nowe państwo – Teokratyczna Republika Gilead. W związku z rekordowo niskim przyrostem naturalnym władze Republiki Gileadu wprowadzają w życie nowe zasady: ubezwłasnowolniają kobiety zdolne do urodzenia dziecka, oddając je na służbę rządzącym krajem komendantom. Jako podręczne mają one co miesiąc oddawać się swoim panom celem spłodzenia nowych obywateli.

Historia ta doczekała się ekranizacji filmowej w 1990 roku, a w 2017 roku zadebiutował serial z Elizabeth Moss w roli głównej, który doczekał się 4 sezonów i zdobył mnóstwo nagród.

Na aukcję trafił wyjątkowy egzemplarz powieści Opowieść podręcznej autorstwa Margaret Atwood. Został on wykonany z ognioodpornych materiałów. Zobacz także Beefy między raperami są przereklamowane. KęKę dissuje producenta samochodów „Wiedźmin: Rodowód krwi” jak na razie zapowiada się tragicznie Czy KęKę nagrywałby disco-polo? Pewnie, że by nagrał Tej książki nie da się spalić. Powstał ognioodporny egzemplarz Opowieści […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →