kadr z filmu

„Podziemny krąg” ocenzurowany w Chinach. Film otrzymał inne zakończenie


25 stycznia 2022

Podziel się newsem:

Kultowy film Davida Finchera, Podziemny krąg, został ocenzurowany w Chinach. O co konkretnie chodzi?

Pierwsza zasada podziemnego kręgu

Kult filmu Podziemny krąg ma tyle samo zwolenników, ilu przeciwników, przy czym ta druga grupa częściej i chętniej manifestuje swoje opinie o obrazie Davida Finchera. Nie ma w tym moich słów krytyki, bo sam bardzo lubię film z Edwardem Nortonem i Bradem Pittem, jednak zastanawiają mnie czasem, skąd i dlaczego płyną drwiące komentarze, mające uderzyć w fanów Podziemnego kręgu. Rzadko przy tym wspomina się o książkowym pierwowzorze Chucka Palahniuka z 1996 roku, chociaż powieść od filmu niewątpliwie się różni.

Oczywiście, cała krytyka kapitalistycznego systemu, konsumpcjonizmu czy pogoni za amerykańskim snem, uwydatniona i podkreślana anarchistycznymi działaniami przeciwko systemowi, państwu i władzy podniosła wiele niezadowolonych głosów. I chociaż Podziemny krąg miał swoją premierę w 1999 roku, to teraz dotarł do nas głos z Chin. Film został ocenzurowany.

„Podziemny krąg" ocenzurowany w Chinach. Film otrzymał inne zakończenie
plakat filmu

Chiński Podziemny krąg

Wiemy doskonale, że chiński rynek cechuje się swoimi prawami i czasem wejście jakiejś produkcji na kinowe ekrany w Państwie Środka, może spowodować gwałtowne zmiany w światowych wpływach z biletów na taki film. Podziemny krąg raczej nie bije się już o jak najlepszy wynik w box-office, a wchodzi na serwisy streamingowe. Produkcja trafiła na Tencent Video, jednak nie jest tym filmem, który doskonale znamy. O co chodzi?

W tym miejscu należy obwieścić spoiler alert, ale myślę, że 23 lata po premierze filmu spora część z nas raczej go widziała. Podziemny krąg kończy się sceną, w której postać Edwarda Nortona oraz grana przez Helenę Bonham-Carter Marla Singer obserwują wybuchy bomb i zniszczenie budynków. Chińska wersja dostępna na Tencent Video kończy się jednak tuż przed wspomnianą sceną, a końcówka została zastąpiona poniższą planszą.

„Podziemny krąg" ocenzurowany w Chinach. Film otrzymał inne zakończenie
Twitter / Courtney Howard

Jak możemy się z niej dowiedzieć, Podziemny krąg w ocenzurowanej wersji kończy się się triumfem władz. Dzięki wskazówkom pozostawionym przez Tylera Durdena, policja zdołała rozgryźć jego plan, aresztować wszystkich zamieszanych w sprawę, co zapobiegło wybuchowi bomb. Tyler trafił do zakładu psychiatrycznego, z którego został zwolniony w 2012 roku.

Żeby było ciekawiej, wersja ocenzurowana jest bliższa książkowemu oryginałowi. W powieści Palahniuka, bomby nie wybuchły ze względu na sabotaż, którego w ostatniej chwili dokonał Tyler. Po nieudanej próbie samobójczej, bohater obudził się w szpitalu psychiatrycznym.

Kultowy film Davida Finchera, Podziemny krąg, został ocenzurowany w Chinach. O co konkretnie chodzi? Pierwsza zasada podziemnego kręgu Kult filmu Podziemny krąg ma tyle samo zwolenników, ilu przeciwników, przy czym ta druga grupa częściej i chętniej manifestuje swoje opinie o obrazie Davida Finchera. Nie ma w tym moich słów krytyki, bo sam bardzo lubię film […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →