fot. Paweł Kieler / YouTube

Podręcznik do HiT-u, ale to piosenka. Prezentuje Paweł Kieler


22 sierpnia 2022

Podziel się newsem:

Podręcznik Wojciecha Roszkowskiego przeznaczony do przedmiotu Historia i Teraźniejszość wywołuje ogromne kontrowersje. O tym, że kreatywność nie ma granic, przypomina muzyk Paweł Kieler, który stworzył piosenkę składającą się z fragmentów książki do HiT.

Podręcznik HiT pod muzyczną lupą

Paweł Kieler już nie po raz pierwszy przekuwa absurdalne treści w muzyczne utwory. Niektórzy z Was zapewne pamiętają, jak niecałe dwa lata temu muzyk wykpił paski z Wiadomości TVP, tworząc z nich tekst piosenki. Wówczas jego twórczość poszła w viral, mając obecnie ponad trzy miliony sto tysięcy wyświetleń w serwisie YouTube. Paweł ma również na swoim koncie kilka innych podobnych kawałków, skupiając się między innymi na paskach z TVP INFO, tweetach polityków, paskach z Faktów TVN, nagłówkach z gazet, Ukrytej prawdzie czy Szkle kontaktowym. Osobny utwór poświęcił również całemu rokowi 2020 czy 2021. Teraz Paweł Kieler prezentuje swoje najnowsze dzieło, a pod lupę wziął kontrowersyjny podręcznik profesora Wojciecha Roszkowskiego, który został napisany na potrzeby nowego szkolnego przedmiotu – Historia i Teraźniejszość.

Paweł Kieler – Gdyby Podręcznik HiT był piosenką

HiT w ogniu krytyki

Nowy podręcznik profesora Wojciecha Roszkowskiego wywołuje kontrowersje ze względu na mijającą się z prawdą treść czy światopoglądowe elementy. Autorowi zarzuca się również autoplagiat. Internauci odkryli, że spore fragmenty zostały po prostu skopiowane z publicystycznych publikacji Roszkowskiego. Tę kwestię zostawiam, bo w książce do Historii i Teraźniejszości znalazło się także miejsce dla przemian kulturowych oraz muzyki. W tym miejscu także warto pominąć absurdalne tłumaczenia nazw zespołów (w dodatku zapisanych z błędami) czy błędy merytoryczne, bo tego w Internecie można znaleźć sporo. Warto natomiast przytoczyć wypowiedź lidera polskiego zespołu Riverside Mariusza Dudy. Kapela została, cóż, cofnięta w czasie o kilka dekad, jako przedstawiciel rozwijającego się rocka symfonicznego.

W czasach propagandy, fake newsów i faktów alternatywnych nic mnie już nie dziwi. Nawet nowa znajomość dekad polskiej muzyki.

Ale jest to też w jakiś sposób spójne, bo i adekwatne do całej treści merytorycznej tego dzieła.

Liczę tylko na świadomość czytelników, że King Crimson i Exodus (A NAWET SKALDOWIE) nie mieli z tym wydawnictwem nic wspólnego

– napisał Mariusz Duda.

Podręcznik Wojciecha Roszkowskiego przeznaczony do przedmiotu Historia i Teraźniejszość wywołuje ogromne kontrowersje. O tym, że kreatywność nie ma granic, przypomina muzyk Paweł Kieler, który stworzył piosenkę składającą się z fragmentów książki do HiT. Zobacz także FiQuality to (nie)śmieszny żart, który czym prędzej powinien doczekać się puenty Ubisoft nie będzie mnie wodzić za nos. Powrót do […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →