To jest piosenka o Jolancie Brzeskiej. Pablopavo na ważny temat


14 września 2016

Obserwuj nas na instagramie:

“To jest piosenka o różnych rzeczach” – o reprywatyzacji, władzach Warszawy, odcinaniu prądu i gazu oraz Jolancie Brzeskiej, działaczce zaangażowanej w obronę praw lokatorów, której spalone zwłoki znaleziono w lesie.

Nowy utwór Pablopavo dotyka tematu nieschodzącego ze stron gazet, z którym mimo wielu artykułów i ogromnego zaangażowania ludzi organizujących się przeciwko wyrzucaniu lokatorów z mieszkań, Polska wciąż nie umie sobie poradzić.

W tekście padają nawiązania do dwóch osób, które można uznać za symbole całego problemu reprywatyzacji i tzw. czyszczenia kamienic. “To jest piosenka o Marku Mossakowskim, który skupuje roszczenia do budynków. To jest piosenka o tym, jak się meldował w mieszkaniu obcych ludzi, piłując zamki” – śpiewa Pablopavo. Mossakowski skupuje roszczenia do warszawskich kamienic (spis 51 adresów, do których rości sobie prawa, zatytułował “Moje grunty warszawskie”) i pozbywa się z nich lokatorów, nękając ich na różne inne sposoby. Domagał się też wielomilionowego odszkodowania od władz Warszawy za kamienicę, do której prawa nabył za 50 złotych.

To właśnie jego ruchy lokatorskie oskarżają o śmierć Jolanty Brzeskiej. Kobieta mieszkała w budynku, do której Mossakowski nabył prawa. W 2011 roku zaginęła – po sześciu dniach jej spalone zwłoki znaleziono w lesie. Brzeska została ikoną walki o prawa lokatorów, a jej historia zainspirowała już twórców teatralnych oraz muzyczny duet Kopyt/Kowalski, którzy nagrali piosenkę i teledysk “Kto zabił Jolantę Brzeską”.

To więc nie pierwszy raz, kiedy ten temat staje się inspiruje twórczość muzyczną, ale jest duża szansa, że dzięki nagraniu Pablopavo usłyszą o tym kolejne osoby.

Sprawdź także:
Earl Jacob o fenomenie Ostróda Reggae Festival

“To jest piosenka o różnych rzeczach” – o reprywatyzacji, władzach Warszawy, odcinaniu prądu i gazu oraz Jolancie Brzeskiej, działaczce zaangażowanej w obronę praw lokatorów, której spalone zwłoki znaleziono w lesie. Nowy utwór Pablopavo dotyka tematu nieschodzącego ze stron gazet, z którym mimo wielu artykułów i ogromnego zaangażowania ludzi organizujących się przeciwko wyrzucaniu lokatorów z mieszkań, […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →