fot. Patryk Majchrzak

Pato-święta okiem małego Jakuba Skorupy w singlu “Barbórka”


07 grudnia 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Jakub Skorupa podzielił się kolejnym singlem zapowiadającym jego debiutancki album. Barbórka to mroczna, sentymentalna i wzruszająca opowieść, która przenosi słuchacza w czasie, choć jak sam artysta twierdzi – nie jest to Wehikuł czasu.

Jakub Skorupa uniwersalny jak nigdy opowiada historię polskiego społeczeństwa

Słucham Barbórki i mam wrażenie, że to najwyższa muzyczna forma Jakuba Skorupy, jaką kiedykolwiek słyszeliśmy. Poprzeczka została zawieszona wyżej niż zrobiły to nawet Pociągi Towarowe. Tym razem artysta przedstawił bowiem historię, którą zna każdy z nas – z obserwacji bądź z autopsji, ale każdy potrafi się z nią w jakiś sposób utożsamić.

Barbórka to esencja Jakuba Skorupy. Nieco ponura, do granic możliwości melancholijna i smutna, a w tym wszystkim tajemniczo intrygująca. I oczywiście co najważniejsze – jak zawsze bezpośrednia do szpiku kości.

Jakub Skorupa – Pociągi towarowe, posłuchaj!

Jakub Skorupa przedstawia alko-święta oczami dziecka

W całym tym zalewie ckliwych, radosnych i romantycznych piosenek świątecznych, idealizujących tak pięknie ten zimowy czas, w którym nierzadko przeżywamy bądź obserwujemy więcej negatywnych historii niż w jakimkolwiek innym okresie roku, Jakub Skorupa dosadnie opowiada o tym, w jaką utopijną bańkę wpadamy na przełomie dwóch ostatnich miesięcy roku.

Z pozoru radość i świętowanie, począwszy od Andrzejek, przez śląską barbórkę, Mikołajki, aż do Świąt i Sylwestra. Po drodze zdarzą się jeszcze jakieś urodziny cioci i imieniny wujka. Wszystko to nie tylko suto zastawione, ale i równie intensywnie zakrapiane lejącym się strumieniami alkoholem, to uniwersalny obraz listopada i grudnia, przenikający się ze śniegiem z deszczem, jasełkami, sankami i filmami z Kevinem, który zna każdy z nas.

Sam temat poruszany przez Jakuba Skorupę w jego najnowszej piosence nie byłby pewnie aż tak wstrząsający, gdyby nie fakt, że artysta opowiada o świątecznych patologiach polskiego społeczeństwa oczami małego dziecka, które nie ma wpływu na to, co go otacza. Kolekcjonuje tylko te wspomnienia i zbiera intensywne pocztówki wizualne. Gdyby tylko ktoś zwrócił uwagę na to, jak bardzo wszystkie te wydarzenia kształtują to małe dziecko i sposób, w jaki w przyszłości będzie postrzegało otaczający go świat…

Zobacz również: „Moja muza to nie zawody” – wywiad z Jakubem Skorupą

Jakub Skorupa Barbórka
Jakub Skorupa – “Barbórka”, okładka singla, fot. Patryk Majchrzak

Jakub Skorupa jak Smarzowski

W nowym singlu Jakuba Skorupy istotną kwestię odgrywa również teledysk, będący wymownym zobrazowaniem i dopowiedzeniem tekstu Barbórki. Za reżyserię i scenariusz tego klipu, przypominającego momentami sceny z filmu Smarzowskiego, odpowiada Wojciech Chowaniec, który mówi o współpracy z Jakubem Skorupą:

Kiedy pierwszy raz usłyszałem Barbórkę w wykonaniu Kuby, to nie miałem żadnych wątpliwości. Poczułem, zrozumiałem i napisałem. Klip był ogromnym wyzwaniem i oczekiwaniem na przekazanie tego, co gra w duszy. A Kuba zagrał po tej duszy wraz z zespołem już pierwszymi dźwiękami gitary… Tak. Jeśli miałbym poszukiwać pięknych obrazów, historii i ciekawego spojrzenia na aspekty, które nas dotyczą na co dzień – to muzyka Kuby jest tym pierwszym krokiem, który mnie inspiruje. A potem zaczynam już myśleć obrazami. Słuchać obrazami. I przede wszystkim – czuć. I to “czucie” chcę podać dalej, bo warto.

Jakub Skorupa Barbórka
Jakub Skorupa – “Barbórka”, zdjęcie z planu teledysku, fot. Jacek Birnbach

To niesamowite, kiedy wyciągasz coś z szuflady i po czasie widzisz, że to wykracza poza ciebie, a tak się stało w przypadku tej piosenki i tego klipu

– dodaje sam Jakub Skorupa.

Jakub Skorupa – Barbórka, posłuchaj i zobacz teledysk!


Jakub Skorupa – koncerty z trasy Pociągi towarowe Tour, bilety

Jeśli jesteście ciekawi jak Barbórka, czy inne, wcześniejsze singla Jakuba Skorupy, takie jak Pociągi towarowe, Wypowiedzenie z korpo, Wakacje i deszcz czy Głuchy telefon wybrzmią w wersji live – nie przegapcie nadchodzących koncertów artysty w ramach jego pierwszej trasy Pociągi towarowe Tour, która wystartowała kilka dni temu. Skorupa jeszcze w tym roku zagra w Krotoszynie, Obrzycku koło Szamotuł, Mechlinie koło Śremu, Zabłociu koło Strumienia, Cieszynie, Kozach koło Bielska-Białej i Pajęczynie, zaś w styczniu artysta odwiedzi dodatkowo kilka większych miast, takich jak Poznań, Wrocław, Warszawa i Łódź. Nie może Was tam zabraknąć! Bilety na niektóre z tych koncertów znajdziecie na Biletomat.pl.

Zobacz również: Jakub Skorupa: muzyka w jesienną szarugę. Artysta zapowiedział trasę

Jakub Skorupa Barbórka
Jakub Skorupa – koncerty 2021/2022

Zobacz również: Moje Rytmy #43: Jakub Skorupa

Jakub Skorupa podzielił się kolejnym singlem zapowiadającym jego debiutancki album. Barbórka to mroczna, sentymentalna i wzruszająca opowieść, która przenosi słuchacza w czasie, choć jak sam artysta twierdzi – nie jest to Wehikuł czasu. Zobacz także Zespół Måneskin zagrał w Polsce. Zobaczcie nasze zdjęcia z koncertu! Córy: „Dziewczyny mogą robić coś razem i nie musi być […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →