fot. Piotr Porębski

Papierowy dom to walka o przyszłość” – Arek Kłusowski o swoim najnowszym singlu


03 listopada 2021

Podziel się newsem:

Arek Kłusowski właśnie podzielił się trzecim singlem promującym album Lumpeks. Papierowy dom jest niemniej ciężki od Idealnego syna i co więcej: łączy się z nim we wcale nie tak oczywisty sposób. Przy okazji premiery teledysku, artysta odpowiedział na kilka nurtujących pytań.

Arek Kłusowski – zagrają go w radio

Polska scena w przeciągu dekady dorobiła się twarzy gatunku oraz przedstawicieli alternatywy łamanej na pop, którzy i w tej mainstreamowej świadomości będą kojarzeni. Z jedną, dwoma, trzema piosenkami, może z każdą kolejną płytą być ich więcej, tych granych w radio. Są też inni, wibrujący raczej wśród playlist na Spotify czy według świetnego algorytmu puszczani tuż po tym, kiedy skończymy słuchać wybranego albumu.

Arek Kłusowski znajduje się gdzieś pomiędzy i uwaga: ma wszelkie predyspozycje na zrobienie viralowej bańki jednym popowym hitem. Jego drugi album, Lumpeks, gra jednak pod prąd i chociaż komercyjny sukces faktycznie się drąży, to pierwsze skrzypce ma tu stworzenie fanbase’u, który oczekuje od muzyki więcej niż tylko one-hit wonder.

Przeczytaj: „Nie jestem głuptaskiem, którego wykreowała wytwórnia” – wywiad z Arkiem Kłusowskim

Arek Klusowski papierowy dom teledysk
okładka albumu Lumpeks

Papierowy dom kontynuacja rozpoczętego rozdziału

Lumpeks był punktem zwrotnym w karierze artysty. Przeszedł pod skrzydła nowej wytwórni, nagrał drugi album, po którym często dokonuje się okrutna selekcja. Syndrom drugiej płyty – dla muzyka to być albo nie być – jednak Arek Kłusowski nadzwyczaj zgrabnie się z nim wyminął, nawet nie zahaczając o schematy. Krążek ponadto że jest osobisty oraz intymny i łatwo zobaczyć w nim jednostkę, okazał się również głęboko uniwersalny. Artysta lirycznie zakreślił w nim szerszą perspektywę – stworzył wysoko funkcjonujące uniwersum, które też ma swoje wady, też jest bohaterem, a nie tylko przestrzenią dla jego twórczości.

Wyeksponował to znacząco jego trzeci singiel. Zobaczcie teledysk do utworu Papierowy dom.

Arek Kłusowski – Papierowy dom

Arek Kłusowski – wywiad

Maja Kozłowska, Rytmy.pl: Każdy z utworów promujących Lumpeks zdziera pewne społeczne czy nawet polityczne tabu. Wybór Papierowego domu na singiel był oczywistością?

Arek Kłusowski: Patrząc na otaczające nas nastroje społeczne… każdy utwór mógłby zostać singlem, również Nasza klasa czy Nie bądźcie tacy. Jednak Papierowy dom jest bardzo energetyczny i to ostatni czas – przed świąteczną falą kolęd i pastorałek – żeby móc wytańczyć wszystko, co złe! 

To jest też tak, że osobiście bardzo lubię ten kawałek. Mogliśmy zrobić jak wszyscy i wypuścić nostalgiczną balladę, ale dość już smutku wokół. Trudny czas za nami, tylko taniec nas uratuje. 

Arek Klusowski papierowy dom teledysk
fot. Paweł Mazurkiewicz

Papierowy dom i Idealny syn to utwory rozgrywające się w jednym uniwersum. Próbowałam dociec, jak na osi czasu funkcjonują te historie, po czym doszłam do wniosku, że to mylny trop. Bo dzieją się paralelnie, kontynuują wątek na wielu płaszczyznach. To efekt teledysku czy już wcześniej te utwory funkcjonowały wspólnie jako jeden koncept?

Arek Kłusowski: Papierowy dom jest kontrą do Idealnego Syna. Miłosz Sakowski, reżyser klipu, wpadł na pomysł połączenia tych historii. I faktycznie te teksty mogą ze sobą współgrać. Idealny Syn jest opowieścią o wychodzeniu z presji i narzucanych nam konwenansach a Papierowy Dom zrywem wolnościowym. Jest to świadomy zew i ucieczka przed strachami, które nas gonią, walka o swoją przyszłość.

 Główną rolę w klipie odegrała karuzela. To motyw, który pojawiał się w kulturze, służył za wabik – odwrócenie uwagi. Od czego ma odciągnąć Arka, bohatera teledysku?

Arek Kłusowski: Ta karuzela to synonim, symbol mojego życia… przekroju myśli, tempa, zawirowań. Mogłaby odciągnąć mnie od ciągłego analizowano czasami dość banalnych szczegółów, niestety ludzie nadwrażliwi biorą do siebie zbyt dużo rzeczy, czasami nieistotnych. 

Arek Klusowski papierowy dom teledysk
fot. Paweł Mazurkiewicz

Kultura lubi się z trylogiami. Dwa wspomniane teledyski wyreżyserował Miłosz Sakowski – czy możemy spodziewać się trzeciego, finałowego?

Arek Kłusowski: Mówią do 3 razy sztuka! Zobaczymy! Z Miłoszem świetnie się pracuje! Też chciałbym tutaj wymienić producenta klipu, Wiktora Wawrzyniaka i jego firmę Mamy To! Jest turbo ogarniaczem i mega się napracował przy tym planie! Ogólnie to był super dzień zdjęciowy! 


Arek Kłusowski w Miastosferze

Artysta był gościem trzeciego odcinka Miastosfery – podcastu prowadzonego przez Novikę i Mr. Lexa w ramach współpracy portalu Rytmy.pl oraz firmy Samsung. Arek opowiedział naszym redaktorom m.in. o złotej erze polskiej muzyki i o potrzebie tworzenia przebojów. Wszystkie epizody podcastu są dostępne na kanale IDĘWTANGO na YouTube – sprawdźcie!

Arek Kłusowski właśnie podzielił się trzecim singlem promującym album Lumpeks. Papierowy dom jest niemniej ciężki od Idealnego syna i co więcej: łączy się z nim we wcale nie tak oczywisty sposób. Przy okazji premiery teledysku, artysta odpowiedział na kilka nurtujących pytań. Arek Kłusowski – zagrają go w radio Polska scena w przeciągu dekady dorobiła się […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →