Ostatnie pożegnanie DMX-a zwieńczone ustanowieniem dnia pamięci o zmarłym raperze


01 maja 2021

Podziel się newsem:

Weekend 24-25 kwietnia 2021 fani hip-hopu zapamiętają z pewnością. Tysiące mieszkańców Nowego Jorku i setki tysięcy fanów na całym świecie po raz ostatni pożegnało legendarnego rapera DMX-a. Ceremonię pogrzebową rozłożono na dwa dni i przeprowadzono w spektakularnym stylu Ruff Ryders.

Kondukt pogrzebowy w stylu Ruff Ryders przejechał nowojorskimi ulicami

Ostatnia podróż Dark Man X-a była niesamowicie widowiskowa. W czerwonej trumnie, na gigantycznych rozmiarów monster trucku, ciało Earla „DMX-a” Simmonsa przewieziono z miejsca, w którym narodziła się legenda rapera, do miejsca jego wiecznego spoczynku. Z nowojorskiego Yonkers do Barclays Center, gdzie miejsce miała pierwsza z pogrzebowych ceremonii przejechał jedyny w swoim rodzaju korowód stworzony przez setki motocyklistów związanych z klubem Ruff Ryders.

Monster truck z trumną DMX'a przejeżdzą przez ulice Nowego Jorku
Monster truck z trumną DMX-a przejeżdzą przez ulice Nowego Jorku

Ruff Ryders towarzyszą DMX-owi w ostatniej podróży

Sobotni Sunday Service w Barclays Center

Ceremonię pogrzebową, otwartą i transmitowaną przez stację BET zaplanowano na sobotę 24 kwietnia. W Barclays Center na Brooklynie miała miejsce niesamowicie wzruszająca uroczystość, jakiej przyznam, w hip-hopowym świecie nie miałem jeszcze okazji zaobserwować. W centralnym miejscu olbrzymiej sceny w nowojorskiej hali sportowej ułożono trumnę z ciałem tragicznie zmarłego 10 kwietnia Earla Simmonsa. Wokół niej natomiast zgromadzili się najbliżsi DMX-a.

Sunday Service Kane'ego Westa uświetnia pogrzeb DMX'a
Sunday Service Kane’ego Westa uświetnia pogrzeb DMX-a

Sunday Service Kanye’ego Westa na pogrzebie DMX-a

Ceremonię rozpoczął występ prowadzonego przez Kanye’ego Westa chóru Sunday Service. Czerwona stroje, światła i scenografia, fortepian i gospelowy Sunday Service pod dyrygenturą Jasona White’a. Wykonanie utworów Keep On Movin, You Brought The Sunshine, Jesus Loves Me oraz Excellent poprzedziła modlitwa za Dark Man X-a. Podobnie, jak modlitwą właśnie, swoje koncerty rozpoczynał X. Uczynił to również podczas występu chóru Kanye’ego na Coachelli w 2019 roku. Za co West podziękował teraz w wymowny sposób, uświetniając swoim Sunday Service ostatnie pożegnanie DMXa.

Sunday Service Choir – You Bought the Sunshine

Najbardziej poruszająca była jednak obecność czternaściorga dzieci Xa. Do łez wzruszały ich kolejne wystąpienia. Xavier opowiedział o dokonaniach swojego ojca i o uczuciach, jakimi go darzy. Młodszy syn, Manny wykonał napisany przez siebie tekst poświęcony DMX-owi. Najbardziej chwytającym za serce było jednak wykonanie własnej wersji Slippin' przez Sonove Junior.

Córka DMX-a żegna ojca własną wersją Slippin'

Zjednoczenie Ruff Ryders

Jak to zwykle bywa w przypadku tak smutnych okoliczności, towarzyszą im również te pozytywne akcenty. Takim bez wątpienia, jest zjednoczenie się na ceremonii pogrzebowej DMX-a założonej przez rapera ekipy Ruff Ryders. Na scenie obok siebie stanęli Eve, Swizz Beatz, trio The LOX, Drag-On, Tip, odkrywca talentu Earla Simmonsa oraz współzałożyciele Ruff Ryders – Joaquin „Waah” Dean i Darin „Dee” Dean, który potwierdził, że już wkrótce doczekamy się pośmiertnego albumu DMX-a, prawie w całości ukończonego przed jak raper, na początku miesiąca, trafił do szpitala.

To dla nas wielka strata. Świat zna Psa, ale my znamy innego Psa. Kiedy przyjeżdżał do miasta, był zupełnie inny od tego, co widzicie w telewizji. Boli za każdym razem, gdy tracisz żołnierza, ale to boli inaczej. Dlatego, że to On był główną figurą na planszy

– Jadakiss

Styles P dodał z kolei, że to właśnie DMX był kreatorem stylu życia bardzo popularnej w latach 90. ekipy Ruff Ryders. W emocjonalny sposób o stracie przyjaciela wypowiedział się też Swizz Beatz. Producent i przyjaciel rapera podkreślił, że w ostatnich latach życia DMX-a, wokół rapera, mimo, że bardzo tego potrzebował, nie było jednak tylu ludzi, ile teraz uczestniczy w jego ostatnim pożegnaniu.

We never walked away from Earl, we never will. Ride or die. That’s what we do. This family is ride or die

– Darin „Dee” Dean

Ruff Ryders na ceremonii pogrzebowej DMX-a

Wśród zgromadzonych w Barclays Center obecny był również Jay-Z wraz z Beyoncé, Busta Rhymes czy Nas. Raper z Queens wspominał nieodżałowanego X-a z perspektywy prac nad filmem Belly. Pełny zapis sobotniej ceremonii pogrzebowej DMX-a zamieszczamy poniżej.

Zrobiliśmy razem świetny film, w którym on właśnie dorastał jako gwiazda. Jego pierwszy album jeszcze się nie ukazał, ale wiedział, że zaczyna się jego podróż. Staliśmy przed klubem nocnym Tunnel, przygotowując się do kręcenia sceny, a on patrzył na mnie ze łzami w oczach, ponieważ wiedział o podróży, w którą miał wyruszyć, stając się ikoną hip-hopu

– Nas

Pełny zapis uroczystości pogrzebowej DMX-a w Barclays Center

W niedzielę odbyła się kameralna uroczystość tylko dla rodziny i najbliższych

W niedzielę 25 kwietnia, w jednym z nowojorskich kościołów odbyła się kameralna już uroczystość pogrzebowa DMX-a, w której udział wzięła jedynie rodzina oraz najbliżsi przyjaciele. Były na niej obecne również dzieci Earla Simmonsa, które ponownie, w bardzo wzruszający sposób, żegnały się ze zmarłym ojcem. Jedna z córek Dark Man X-a ze łzami w oczach przyznała, że jest pewna, że jej Tata jest zachwycony zebraniem się wszystkich jego dzieci w jednym miejscu. Syn Manny zdobył się również na drobny i adekwatny do sytuacji żart, a młodsze córki żegnały się ojcem słowem wierszy.

Równie chwytającym za gardło momentem niedzielnego pożegnania Dark Man X-a była wspólna przemowa matek dzieci Earla Simmonsa. Była żona rapera, Tashera Simmons opowiedziała o tym, jak poznała Xa i o chwilach spędzonych z mężem. Następnie przedstawiła i zaprosiła Desiree Lindstrom, narzeczoną DMX-a, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją zgromadzonych. Wdowy po MC z Yonkers w objęciach i ze łzami w oczach wystąpienie zakończyły gromkim „Forever X”!

18 grudnia ustawiono oficjalnym dniem Earla „DMX-a” Simmona

Również przed tygodniem Senat stanu Nowy Jork ogłosił, że ustanawia dzień 18.m grudnia, czyli dzień urodzin Earla Simmonsa, oficjalnym dniem DMX-a w całym nowojorskim stanie. Rezolucją na część Dark Man X-a ogłosił senator Jamala Baileya, który na senackiej mównicy, oprócz uzasadnienia decyzji, przewinął również kilka tekstów X-a.

W Nowym Jorku mamy własną hip-hopową rodzinę królewską. On jest jak Earl of Westchester County (earl z ang. hrabia – przyp. red). DMX, jest jednym z największych artystów hip-hopowych, jakich kiedykolwiek poznamy. Niech spoczywa w pokoju i niech jego pamięć będzie błogosławieństwem.

Senat Stanu Nowy Jork ustanawia DMX Day

W pogrzebie Earla „DMX’a” Simmonsa udział wzięło . Senat
stanu Nowy Jork ustanowił natomiast 18. grudnia oficjalnym dniem DMX’a.

DMX
Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.