DMX po śmierci znów jest na szczycie. Pierwszy pośmiertny utwór rapera już jest


20 kwietnia 2021

Podziel się newsem:

DMX zmarł ponad dwa tygodnie temu w jednym z nowojorskich szpitali. Mimo tragicznych okoliczności, nie sposób nie zauważyć, ponownego, olbrzymiego wzrostu popularności rapera z Yonkers.

10. kwietnia 2021 roku. Ten dzień, z pewnością, zapamiętają wszyscy fani Dark Man X’a. Była sobota, a hiphopowe środowisko pogrążyło się w smutku, po tym jak w szpitalu White Plains, oddalonym 15 minut drogi od dzielnicy Yonkers, walkę o swoje życie przegrał Earl Simmons. Fatalną informację przekazała rodzina rapera, a od fanów rapera, a także innych postaci ze świata muzyki, napływać zaczęły niezliczone kondolencje.

Tau nagrał utwór poświęcony DMX’owi

Pośród przeogromnej liczby wpisów wyrażających słowa smutku po śmierci DMX’a, w tym również tych zamieszanych przez polskich raperów, najbardziej zauważalnym gestem, jest ten dokonany przez Tau. Oprócz emocjonalnego wpisu zamieszczonego w mediach społecznościowych, Tau nagrał bowiem cały utwór poświęcony X’owi. Kawałek w sieci pojawił się już następnego dnia po śmierci założyciela Ruff Ryders.

(…) Chcę uczcić jego pamięć (utworem, który napisałem i nagrałem dziś w nocy) z kilku powodów – od wielu lat obserwowałem jego ścieżkę kariery, a później drogę nawrócenia i walki z demonami przeszłości. Mówił i pisał dużo o Panu Bogu, miłości, dobru. I choć upadał, to był człowiekiem walki i pragnienia zjednoczenia się z żywym Bogiem. Utożsamiam się z tą ścieżką ponieważ jako nawrócony człowiek (8 lat temu oddałem życie Jezusowi) prowadziłem ciężkie walki ze swoimi grzechami. Rozumiem jego walkę.

Tau

Tau – Krwawe żniwa (R.I.P. DMX)

Wzrost popularności muzyki DMX’a o blisko 1000%

Odejście DMX’a bezpośrednio wpłynęło na ponowny wzrost popularności samej muzyki, którą od lat 90. Earl dostarczał słuchaczom na całym świecie. Bardzo wielu słuchaczy po dramatycznej sobocie wróciło do twórczości niesamowicie charyzmatycznego i oryginalnego MC. Wielu też, dopiero tragiczne okoliczności skłoniły, by sięgnąć po albumy DMX’a. Świadczy o tym najlepiej ogromny wzrost odsłuchów w serwisach streamingowych wydawnictw takich jak klasycznie It’s Dark and Hell Is Hot, Flesh of My Flesh, Blood of My Blood i … And Then There Was X czy późniejsze The Great Depression, Grand Champ, Year of the Dog… Again oraz Undisputed. Zwiększenie zainteresowania twórczością artysty po jego śmierci nie jest niczym nowym, jednak w przypadku Dark Man X’a, liczby te robią wrażenie.

DMX – X Gon' Give It To Ya

Jak wskazał magazyn Billboard, wzrost zainteresowania katalogiem DMX’a w serwisach streamingowych rozpoczął się, gdy świat obiegła informacja o hospitalizacji Earla Simmonsa. Pik nastąpił natomiast po sobocie, 10. kwietnia. Ogólny wskaźnik streamowania muzyki X’a wzrósł wtedy o 928%. Oznacza to, że jeśli rapera za życia słuchało około 7,36 miliona ludzi, tak kilka dni później Dark Man X, już zza światów, nadaje dla blisko 76 milionów! Podobne liczby zauważyć można także przy poszczególnych, ultra znanych singlach autorstwa szczekającego mistrza ceremonii. Ruff Ryders Anthem poszło w górę o 973%, a X Gon 'Give It To Ya o 900%. Popularność Slippin' natomiast wzrosła o 853%, Party Up (In Here) o 941%, a How It’s Goin' Down z udziałem Faith Evans o 691%.

Albumy DMX’a ponownie na liście Billboard 200

Wzrost popularności muzyki DMX’a w serwisach streamingowych, a także na tradycyjnych nośnikach, wpłynęło również na ponowne pojawienie się ksywy rapera w notowaniu listy Billboard 200. Wydany w 2010 roku album The Best Of DMX zawierający największe hity Earla wskoczył na… 2. miejsce Billboard 200. Na liście tej ponownie znalazły się również billboardowe jedynki z ’98 i ’99, czyli dwa pierwsze solowe albumy DMX’a. Obecnie, kolejno na miejscach 47. oraz 107. Ich autor, w pierwszej dziesiątce listy Billboardu, ostatni raz, za życia, zaliczył obecność w roku 2006.

DMX – The Best Of DMX – odsłuch

Biografia DMX bestsellerem na Amazonie

Nie tylko muzyka DMX’a cieszy obecnie ogromną popularnością. Choć DMX niestety nie nagra już nowego numeru, nie napisze kolejnego tekstu, nie udzieli już żadnego wywiadu oraz nie zagra więcej koncertu dla tysięcy fanów, słuchacze ponownie zwrócili uwagę na samą, mocno nietuzinkową postać Earla Simmonsa. Idąc, tym razem, za magazynem Rolling Stone, dowiadujemy się, że wydana przed osiemnastoma laty książkowa pozycja E.A.R.L.: The Autobiography of DMX również po latach zaczęła cieszyć się powtórnym powodzeniem. Do tego stopnia, że książka znalazła się, w ostatnim czasie, wśród 50 bestsellerowych biografii na Amazonie. Jak na wydawnictwo z 2003 roku, wyczyn całkiem spory.

E.A.R.L. - The Autobiography of DMX - okładka
E.A.R.L. – The Autobiography of DMX – okładka

Pierwszy pośmiertny numer DMX’a już jest

DMX nie zdążył niestety wydać kolejnego solowego albumu, który, jak donoszą osoby bliskie raperowi, prawie w całości jest ukończony. Również u nas, jeszcze zimą, mogliście przeczytać nieco o nowej płycie Earla. Ciekawym aspektem tego wydawnictwa są goście, których X zaprosił. Wcześniej już bowiem dowiedzieliśmy się, że w gronie tym znaleźli się Lil Wayne, Snoop Dogg, Usher, Pop Smoke, raperzy Griselda Records, a nawet Alicia Keys oraz Bono z U2! Pozostaje zatem mieć nadzieje, zgodnie z tym co zakomunikował manager rapera, że pośmiertny album DMX’a ukaże się jeszcze przed wakacjami. Ostatnim natomiast, na ten moment, utworem, w którym możemy usłyszeć Dark Man X’a jest Been To War. Nagrany w towarzystwie Swizz Beatza i French Montany numer znalazł się na ścieżce dźwiękowej drugiego sezonu serialu Godfather of Harlem.

Godfather of Harlem ft. Swizz Beatz, DMX, French Montana – Been To War

Popularność muzyki Dark Man X’a w serwisach wzrosła o blisko 1000%, albumu rapera ponownie znalazły się na liście Billboardu, a autobiografia „E.A.R.L.” na liście TOP 50 Amazona. W sieci natomiast dostępny jest nowy utwór DMX’a.

DMX
Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.