kadr z filmu „Czas krwawego księżyca”

Oscary 2024: Podpowiadamy, gdzie obejrzeć nominowane filmy


24 lutego 2024

Obserwuj nas na instagramie:

96. ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2023 odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca 2024. Macie więc jeszcze dwa tygodnie, żeby nadrobić nieobejrzane fabuły, dokumenty, krótkie metraże i animacje. Zarówno w kinie, jak i w streamingu oraz na VOD. Podpowiadamy jak i gdzie to zrobić.

Plusy kina i zalety streamingu

W ostatnich latach platformy streamingowe mają coraz większy udział w nominacjach do nagród filmowych. Jedni kręcą nosem, że filmy wyszły z kin i straciły na swojej wyjątkowości, inni cieszą się, że część tytułów można obejrzeć bez wstawania z kanapy. No właśnie – z perspektywy kogoś, kto przed rozdaniem Oscarów chce zaliczyć jak najwięcej nominowanych produkcji, to układ idealny. Oczywiście warto było takiego Oppenheimera czy Barbie zobaczyć na dużym ekranie i móc wypowiedzieć się zawczasu, ale ci, którzy nie zdążyli do kina mogą teraz bez problemu włączyć streaming czy wypożyczyć film na VOD.

Gdzie obejrzeć filmy nominowane do Oscarów 2023?

Zebraliśmy wszystkie tytuły walczące w tym roku o Oscara. Zarówno te najgłośniejsze, które staną w szranki w kategorii Najlepszy film, jak i animacje, dokumenty i filmy krótkometrażowe. Sporo z nich można zobaczyć w internecie, wiele jest jeszcze w kinach. Podrzucamy informacje o serwisach streamingowych, platformach VOD, a także linki do legalnych źródeł. Oddzielnie wyszczególniliśmy także listę filmów, które – póki co – niedostępne są w Polsce. Sprawdźcie nasz przewodnik:

materiały promocyjne

Lista nominowanych filmów:

Anatomia upadku, reż. Justine Triet

Gdzie obejrzeć: w kinach

Zdobywający serca krytyków i kolejne nagrody filmowe francuski kryminał nominowany jest aż w pięciu kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Justine Triet), Najlepsza aktorka w roli głównej (Sandra Hüller), Najlepszy scenariusz oryginalny oraz Najlepszy montaż.

Barbie, reż. Greta Gerwig

Gdzie obejrzeć: HBO Max oraz liczne serwisy VOD

Jeden z największych kinowych hitów tego roku z popisowymi rolami Margot Robbie i Ryana Goslinga, który na całym świecie zarobił prawie 1,5 miliarda dolarów, nominowany jest w ośmiu kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej (America Ferrera), Najlepszy aktor w roli drugoplanowej (Ryan Gosling), Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy, Najlepsza piosenka (I’m Just Ken) i… Najlepsza piosenka (What Was I Made For?)

Biedne istoty, reż. Yórgos Lánthimos

Gdzie obejrzeć: wciąż w kinach

Młoda kobieta zostaje przywrócona do życia przez ekscentrycznego naukowca. W roli głównej niesamowita Emma Stone, która za swój występ nominowana jest do Oscara. Poza tym film ma aż dziesięć innych nominacji (w sumie więc 11). O Oscary powalczy za Najlepszy film, Najlepszą reżyserię (Yorgos Lanthimos), Najlepszego aktora w roli drugoplanowej (Mark Ruffalo), Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepszą muzyka do filmu (Jerskin Fendrix), Najlepsze zdjęcia (Robbie Ryan), Najlepszy montaż, Najlepszą scenografię, Najlepszą charakteryzację oraz Najlepsze kostiumy.

Czas krwawego księżyca, reż Martin Scorsese

Gdzie obejrzeć: Apple TV+ i serwisy VOD

Trwająca 3 godziny i 26 minut adaptacja reportażowej książki Czas krwawego księżyca: Zabójstwa Osagów i narodziny FBI autorstwa Davida Granna to monumentalne dzieło z doborową obsadą. Dość powiedzieć, że na ekranie zobaczymy Leonardo DiCaprio, Roberta De Niro i Lily Gladstone. Film nominowany jest do dziesięciu Oscarów w kategoriach Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Martin Scorsese), Najlepsza aktorka w roli głównej (Lily Gladstone), Najlepszy aktor w roli drugoplanowej (Robert De Niro), Najlepsza muzyka do filmu (Robbie Robertson) Najlepsze zdjęcia (Rodrigo Prieto), Najlepszy montaż, Najlepsza scenografia, Najlepsze kostiumy i Najlepsza piosenka (Wahzhazhe – A Song For My People).

Hrabia, reż. Pablo Larraín

Gdzie obejrzeć: Netflix

Reżyser Jackie, Emy i Spencer zaprasza na czarną komedię. Główną postacią jest tu Augusto Pinochet. Chilijski dyktator i generał jest tu gotowym na śmierć wampirem, ale krążące wokół niego sępy nie pozwolą mu odejść bez jeszcze jednego dziabnięcia. Film nominowany jest za ajlepsze zdjęcia (Edward Lachman).

Flamin’ Hot: Smak sukcesu, reż. Eva Longoria

Gdzie obejrzeć: Disney+

Reżyserski debiut znanej aktorki Evy Longorii to historia Richarda Montañeza, woźnego w firmie Frito Lay, który podobno stał za sukcesem Flamin’ Hot Cheetos – przekąski, która zrewolucjonizowała przemysł spożywczy i stała się światowym fenomenem popkultury. FIlm nominowany jest za najlepszą piosenkę (The Fire Inside).

Golda, reż. Guy Nattiv

Gdzie obejrzeć: serwisy VOD

Bohaterką filmu jest premierka Golda Meir, znana też jako „Żelazna Dama Izraela”. W roli głównej wystąpiła Helen Mirren, która na ekranie jest prawie nie do poznania. Stąd zapewne nominacja do Oscara za najlepszą charakteryzację.

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia, reż. James Mangold

Gdzie obejrzeć: Disney+ i serwisy VOD

Piąta odsłona serii o słynnym archeologu żądnym przygód, Indianie Jonesie. Na ekranie mamy tu ponownie Harrisona Forda, a także Phoebe Waller-Bridge i Madsa Mikkelsena. Film nominowany jest do Oscara za Najlepszą muzykę. Jej autorem jest mocno związany z serią John Williams.

Jon Batiste: Amerykańska symfonia, reż. Matthew Heineman

Gdzie obejrzeć: Netflix

W tym kameralnym dokumencie muzyk Jon Batiste próbuje skomponować symfonię, gdy jego żona, pisarka Suleika Jaouad, walczy z nowotworem. Przejmująca historia nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza piosenka (It Never Went Away).

Kolor purpury, reż. Blitz Bazawule

Gdzie obejrzeć: wkrótce na HBO Max

Film oparty jest na nagrodzonym Tony musicalu z 2005 roku, który bazował na nagrodzonej Pulitzerem powieści Alice Walker. Historia była już raz ekranizowana – w 1985 r. na ekran przeniósł ją Steven Spielberg. Film nominowany był wówczas do 11 Oscarów. Nowa wersja ma tylko jedną nominację – dla Danielle Brooks jako Najlepszej aktorki w roli drugoplanowej. Filmu co prawda jeszcze nie ma, ale lada dzień ma pojawić się na HBO Max. Może zdążymy go jeszcze obejrzeć przed oscarową galą!

Maestro, reż. Bradley Cooper

Gdzie obejrzeć: Netflix

Opowieść o legendzie muzyki, kompozytorze i dyrygencie, Leonardzie Bernsteinie i jego relacji z oddaną żoną Felicią Montealegre Bernstein. Popisowe role Bradleya Coopera i przede wszystkim Carey Mulligan – obie nominowane do Oscara. Oprócz tego Maestro powalczy o statuetkę w kategoriach Najlepszy film, Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsze zdjęcia (Matthew Libatique), Najlepsza charakteryzacja i Najlepszy dźwięk.

Mission: Impossible – Dead Reckoning One, reż. Christopher McQuarrie

Gdzie obejrzeć: SkyShowtime i serwisy VOD

Kolejna odsłona legendarnej serii z Tomem Cruisem, której za kilka lat stuknie 30 lat! Mnóstwo akcji, pościgi, intryga i kaskaderskie wyczyny Cruise’a. Dwie nominacje techniczne: za dźwięk i efekty wizualne. A już za rok kontynuacja filmu!

Napoleon, reż. Ridley Scott

Gdzie obejrzeć: od 1 marca na Apple TV+

Joaquin Phoenix jako słynny mąż stanu, dowódca wojskowy, przywódca polityczny i Cesarz Francuzów. Widzimy Napoleona Bonaparte, który pnie się po kolejnych szczeblach władzy, a towarzyszy mu ukochana Józefina (w tej roli Vanessa Kirby). Niestety bez nominacji aktorskich. Zamiast tego szansa na trzy Oscary: za Najlepszą scenografię, kostiumy i efekty wizualne.

Nyad, reż Jimmy Chin i Elizabeth Chai Vasarhelyi

Gdzie obejrzeć: Netflix

Prawdziwa historia sportsmenki Diany Nyad, która w wieku 60 lat z pomocą swojej najlepszej przyjaciółki i trenerki postanawia spełnić swoje życiowe marzenie – przepłynąć 177 kilometrów z Kuby na Florydę przez otwarty ocean. Dwie nominacje aktorskie – dla Najlepszej aktorka w roli głównej (Annette Bening) i Najlepszej aktorki w roli drugoplanowej (Jodie Foster).

Oppenheimer, reż. Christopher Nolan

Gdzie obejrzeć: do wypożyczenia w serwisach VOD

Historia amerykańskiego naukowca J. Roberta Oppenheimera i jego roli w stworzeniu bomby atomowej. Jeśli nie widzieliście, przed Oscarami warto nadrobić – tym bardziej, że na pewno zamieni na statuetki przynajmniej kilka ze swoich 13 nominacji. A są to: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy aktor w roli głównej (Cillian Murphy), Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej (Emily Blunt), Najlepszy aktor w roli drugoplanowej (R. Downey Jr.) Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka do filmu (Ludwig Göransson) Najlepsze zdjęcia (Hoyte van Hoytema), Najlepszy montaż, Najlepsza scenografia, Najlepsza charakteryzacja, Najlepsze kostiumy i Najlepszy dźwięk.

Obsesja, reż. Tod Haynes

Gdzie obejrzeć: w kinach

Aktorka Elizabeth chce poznać wszystkie sekrety życia i małżeństwa Gracie. Aby to osiągnąć, zostanie uwikłana w niebezpieczną grę pozorów, w której każdy pilnie strzeże swojej wersji prawdy. Film z Natalie Portman i Julianne Moore nominowany jest do Oscara za Najlepszy scenariusz oryginalny.

Perfect days, reż. Wim Wenders

Gdzie obejrzeć: pokazy przedpremierowe w wybranych kinach

Wim Wenders w formie czterech nowel opowiada historię japońskiego dozorcy. Zagrał go Kōji Yakusho, nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film nominowany jest w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (Japonia).

Pokój nauczycielski, reż. Ilker Çatak

Gdzie obejrzeć: pokazy przedpremierowe w wybranych kinach

Historia ze szkołą w tle: kiedy jeden z uczniów zostaje podejrzany o kradzież, nauczycielka matematyki postanawia dotrzeć do sedna sprawy. Film powalczy o Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (Niemcy).

Poprzednie życie, reż. Celine Song

Gdzie obejrzeć: wciąż w kinach i w serwisach VOD

Przyjaciele z dzieciństwa po 20 latach spędzają wspólnie jeden tydzień. Ciekawa historia relacji, jej rozpadu, a przede wszystkim różnic kulturowych. Film nominowany jest w dwóch kategoriach: Najlepszy film i Najlepszy scenariusz oryginalny.

Przesilenie zimowe, reż. Alexander Payne

Gdzie obejrzeć: wciąż w kinach

Paul Giamatti w roli nielubianego nauczyciela, Paula, który postrzegany jest przez uczniów, nauczycieli oraz dyrektora szkoły jako osoba pompatyczna i irytująca. Wszystko ma szansę się jednak zmienić na skutek pewnych zimowych ferii. Przesilenie zimowe nominowane jest do pięciu statuetek: za Najlepszy film, Najlepszego aktora w roli głównej (Paul Giamatti), Najlepszą aktorka w roli drugoplanowej (Da’Vine Joy Randolph), Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepszy montaż.

Rustin, reż. George C. Wolfe

Gdzie obejrzeć: Netflix

Mierzący się z rasizmem i homofobią aktywista Bayard Rustin zmienia bieg historii praw obywatelskich, organizując w 1963 roku Marsz na Waszyngton. Nominacja dla Colmana Domingo za najlepszą pierwszoplanową rolę męską.

Śnieżne bractwo, reż. Juan Antonio Bayona

Gdzie obejrzeć: Netflix

Prawdziwa historia: w 1972 roku urugwajski samolot rozbił się w samym sercu Andów. Ocalali mogli liczyć tylko na siebie i swoich towarzyszy. Dwie nominacje do Oscarów: za Najlepszą charakteryzację i Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (Hiszpania).

Strażnicy Galaktyki vol. 3, reż. James Gunn

Gdzie obejrzeć: Disney+ i serwisy VOD

Kolejna część znanej serii o Peterze Quillu i jego ekipie, która ma obroniż wszechświat. Film nominowany jest za Najlepsze efekty wizualne.

Strefa interesów, reż. Jonathan Glazer

Gdzie obejrzeć: w kinach 8 marca, ale pokazywany jest też przedpremierowo

Komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss i jego żona Hedwiga próbują ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu. Niesamowity film, który po prostu trzeba obejrzeć. Pięć nominacji do Oscarów: za Najlepszy film, Najlepszą reżyserię (Jonathan Glazer), Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepszy dźwięk i Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (Wielka Brytania).

Twórca, reż. Gareth Edwards

Gdzie obejrzeć: Disney+

Widowiskowe, delikatnie starwarsowe science-fiction. Podczas wojny toczącej się pomiędzy ludźmi a siłami sztucznej inteligencji, Joshua, były agent służb specjalnych, którego żona zaginęła w niejasnych okolicznościach, zostaje zrekrutowany do wytropienia i zlikwidowania nieuchwytnego architekta zaawansowanej technologii. Dwie nominacje do Oscarów: za Najlepszy dźwięk i Najlepsze efekty wizualne

Filmy pełnometrażowe, których (póki co) nie znajdziecie w kinie lub streamingu

  • American Fiction”
  • Godzilla Minus One
  • Ja kapitan

Oscary 2024: Najlepszy aktorski film krótkometrażowy:

The After – Znajdziecie na Netflix
Invincible – Do obejrzenia TU
Knight of Fortune – Do obejrzenia TU
Red, White and Blue – Do zobaczenia na VOD TU
The Wonderful Story of Henry Sugar – Znajdziecie na Netflix

Oscary 2024: Najlepszy krótkometrażowy film animowany

Letter to a Pig – póki co nie ma nigdzie
Ninety-Five Senses – Do obejrzenia TU
Our Uniform – póki co nie ma nigdzie
Pachyderme – póki co nie ma nigdzie
War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko – póki co nie ma nigdzie

Oscary 2024: Najlepszy pełnometrażowy film animowany

Chłopiec i czapla – obejrzycie w kinie
Między nami żywiołami – na Disney+ i w serwisach VOD
Nimona – Znajdziecie na Netflix
Pies i robot – objrzycie w kinie
Spider-Man: Poprzez multiwersum – na HBO Max i w serwisach VOD

Oscary 2024: Najlepszy film dokumentalny

Bobi Wine: Prezydent z getta
The Eternal Memory – póki co nie ma nigdzie
Cztery córki – w kinie w ramach pokazów przedpremierowych (wchodzi 15 marca)
To Kill a Tiger – póki co nie ma nigdzie
20 dni w Mariupolu – w Canal+ Online

Oscary 2024: Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

The ABCs of Book Banning – póki co nie ma nigdzie
The Barber of Little Rock – do obejrzenia na YouTube
Island in Between – do obejrzenia na stronie New York Timesa
The Last Repair Shop – do obejrzenia na YouTube
Nai Nai & Wai Po – póki co nie ma nigdzie

96. ceremonia wręczenia Oscarów za rok 2023 odbędzie się w nocy z 10 na 11 marca 2024. Macie więc jeszcze dwa tygodnie, żeby nadrobić nieobejrzane fabuły, dokumenty, krótkie metraże i animacje. Zarówno w kinie, jak i w streamingu oraz na VOD. Podpowiadamy jak i gdzie to zrobić. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →