Macaulay Culkin i Elijah Wood w „Synalku”

7 dziecięcych gwiazd kina, które dorosły i wciąż są na topie


09 lutego 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Mocno wystartowali, robiąc zamieszanie w kinie i telewizji jako dzieci i nastolatki. Dziś nadal grają i zgarniają największe nagrody w branży.

Aktorskie początki i wkroczenie w dorosłość

Wszyscy znają historię Macaulaya Culkina, który jako Kevin McCallister z filmu Kevin sam w domu podbił serca kilku pokoleń widzów, ale mimo kilku kolejnych prób, nigdy nie stał się pełnoprawną „dorosłą gwiazdą”. Większość kojarzy Haleya Joela Osmenta, który za sprawą roli w Szóstym zmyśle zaliczył nominację do Oscara oraz był uznawany za „złote dziecko kina”, ale później nie zrobił prawdziwej kariery aktorskiej (choć ma dystans do siebie i wciąż gra epizody). Istnieje natomiast szereg dziecięcych gwiazd, które bardzo udanie wkroczyły w filmową dorosłość i mimo upływu dekad nadal fascynują widzów na całym świecie. Przypominamy siedem ważnych dla kina nazwisk.

Dziecięcy aktorzy
Kirsten Dunst w „Wywiadzie z wampirem”

Czytaj też: Luty w polskich kinach. Na co warto się wybrać?

Jodie Foster

Jedna z najbardziej znanych współczesnych aktorek urodziła się w 1962 r., jednak w pierwszej reklamie telewizyjnej wystąpiła już w 1965 r., mając tylko trzy lata. Jej kariera nabrała rozpędu po drugoplanowej roli nastoletniej prostytutki w Taksówkarzu Scorsesego z 1976 r. (i pierwszej w karierze nominacji do Oscara), jednak na plan filmu trafiła już jako uznana dziecięca aktorka filmów Disneya (i nie tylko). Jodie zawdzięcza wszystko mamie, która sprawnie kierowała jej karierą, celując w różnorodność i aktorskie doświadczenie. Również w 1976 r. premierę miał musical Bugsy Malone Alana Parkera, a Foster zaczęła bardzo szybko wkraczać w zawodową dorosłość. Ukoronowaniem jej wysiłków były dwa Oscary zdobyte w trzy lata – w 1989 r. za Oskarżonych Jonathana Kaplana i w 1992 r. za Milczenie owiec Jonathana Demme’a. W 2024 r. jest nominowana za Nyad Jimmy’ego China i Elizabeth Chai i zagrała w nowym Detektywie.

Leonardo DiCaprio

Podobnie jak Foster, urodzony w 1974 r. DiCaprio wchodził na plany przełomowych dla swojej kariery Co gryzie Gilberta Grape’a Lassego Hallströma i Chłopięcego świata Michaela Caton-Jonesa (oba 1993 r.), mając za sobą szereg projektów. W reklamach i serialach telewizyjnych (Spokojnie, tatuśku!, Dzieciaki, kłopoty i my) grał od końca lat 80., zdobywając aktorskie szlify, które pomogły mu w wieku osiemnastu lat stworzyć w Gilbercie Grapie porywającą kreację chłopaka z niepełnosprawnością umysłową (nominacja do Oscara). DiCapria trudno nazwać klasyczną dziecięcą gwiazdą, gdyż zdobył międzynarodową sławę rolami młodych dorosłych w Romeo i Julii Baza Luhrmanna (1996 r.) i Titanicu Jamesa Camerona (1997 r.), nie zmienia to faktu, że nie dał się zaszufladkować, szybko odciął się od wizerunku „pięknisia” i od ponad dwudziestu lat pozostaje jedną z największych i najbardziej kasowych gwiazd światowego kina.

Natalie Portman

Najgłośniejszy aktorski debiut lat 90. Charakterna, inteligentna Matylda z Leona zawodowca Luca Bessona (1994 r.) zapewniła urodzonej w 1981 r. Natalie Portman start, o jakim większość marzy. Dziewczyna nie zamierzała dla aktorstwa rezygnować z porządnej edukacji, zatem przez kolejne naście lat łączyła plany filmowe – choćby występy w nowej trylogii Gwiezdnych wojen George’a Lucasa (1999-2005) – z nauką. Ba, studiowała na Harvardzie niedługo przed tym, jak Zuckerberg i spółka zaczęli budować fundamenty Facebooka. W młodości nie była przekonana, czy chce poświęcić się aktorstwu, ale od Bliżej Mike’a Nicholsa (nominacja do Oscara w 2005 r.) coraz mocniej się z nim wiązała. Po Oscarze za Czarnego łabędzia Darrena Aronofsky’ego w 2011 r. czuje się spełniona i eksperymentuje z karierą, grając między innymi w MCU (Thor: Miłość i grom Taiki Waititiego) i projektach autorskich (Obsesja Todda Haynesa – w kinach).

Elijah Wood

Kariera urodzonego w 1981 r. Wooda dzieli się oczywiście na okres przed i po filmowej trylogii Władcy Pierścieni Petera Jacksona (2001-2003), która uczyniła chłopaka jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy świata. Natomiast w obu okresach aktor próbował sił w wyjątkowo eklektycznym repertuarze. Nim stał się Frodem we Władcy…, stawiał czoła psychopatycznemu kuzynowi (Macaulay Culkin) w Synalku Josepha Rubena (1993 r.) i nadprzyrodzonej istocie w filmie Oni Roberta Rodrigueza (1998 r.). Z kolei po globalnym sukcesie trylogii, gdy robił wszystko, by odciąć się od naiwnego hobbita, zagrał w dramacie psychologicznym Zakochany bez pamięci Michela Gondry’ego (2004 r.), dramacie akcji Hooligans Lexi Alexander (2005 r.) czy kryminale The Oxford Murders Álexa de la Iglesii (2008 r.) Dziś woli występy w kinie niezależnym i ekscentryczne horrory, ale ma się aktorsko świetnie i nie daje o sobie zapomnieć. 

Joseph Gordon-Levitt

Urodzony w 1981 r. Gordon-Levitt grał w reklamach już w wieku sześciu lat, a gdy miał siedem, zadebiutował w telewizyjnym westernie Obcy na mojej ziemi, zaś potem grał w takich filmach jak Rzeka życia Roberta Redforda (1992 r.), ale popularną gwiazdą stał się za sprawą sitcomu Trzecia planeta od Słońca (1996-2001). Przez kolejną dekadę robił wszystko, by przestać być z nim kojarzony. Poważanym dorosłym aktorem stał się między innymi dzięki współpracy z Rianem Johnsonem (Kto ją zabił?, 2005 r., Looper – Pętla czasu, 2012 r.) i Markiem Webbem (500 dni miłości, 2009 r.). Pomógł też z pewnością sukces Incepcji Christophera Nolana (2010 r.), choć tam Gordon-Levitt był jedną z wielu jasno świecących gwiazd. Ostatnią dekadę spędził na intensywnym rozwijaniu platformy HitRecord, ale robił wrażenie zawsze, gdy pojawiał się na ekranie – w Snowdenie Olivera Stone’a (2016 r.) czy Procesie Siódemki z Chicago (2020 r.).

Kirsten Dunst

Urodzona rok później, w 1982 r, Kirsten Dunst również zaczęła grać w wieku kilku lat. W 1989 r. zadebiutowała w Zagładzie Edypa, noweli Woody’ego Allena wchodzącej w skład antologii Nowojorskie opowieści, ale świat usłyszał o niej, gdy była już nastolatką: najpierw Wywiad z wampirem Neila Jordana i Małe kobietki Gillian Armstrong (oba 1994 r.), zaraz potem Jumanji Joe Johnstona (1995 r.). Nim skończyła osiemnaście lat, była już muzą wkraczającej odważnie na kinowe salony Sofii Coppoli (Przekleństwa niewinności, 1999 r.), zaś XXI wiek rozpoczęła od trylogii Spider-Man Sama Raimiego. Potrzebowała kolejnych lat i ról u Sofii Coppoli (Maria Antonina, 2006 r., Na pokuszenie, 2017 r.), Larsa von Triera (Melancholia, 2011 r.) i Hosseina Aminiego (Rozgrywka, 2014 r.), żeby zrozumieć, że najlepiej czuje się w kinie niezależnym. Udział w Psich pazurach Jane Campion (2021 r.) przyniósł jej pierwszą nominację do Oscara.

Saoirse Ronan

Choć urodzona w 1994 r. Saoirse Ronan jest najmłodszą osobą w naszym zestawieniu, nie ma się czego wstydzić w kontekście kariery aktorskiej. Zaczynała w wieku niespełna dziewięciu lat w irlandzkiej telewizji (serial The Clinic), zaś w 2007 r. zadziwiła świat rolą w Pokucie Joe Wrighta, za którą dostała nominację do Oscara. Ronan zaczęła grać w wyjątkowo różnorodnych projektach, które zdobywały jej nowych fanów – od dramatu Nostalgia anioła Petera Jacksona (2009 r.) i kinetycznego kina akcji Hanna Joe Wrigtha (2011 r.) po barwny drugi plan w Grand Budapest Hotel Wesa Andersona (2014 r.) oraz nominowaną do Oscara główną rolę kobiecą w sentymentalno-romantycznym Brooklynie Johna Crowleya (2015 r.). W 2024 aktorka skończy 30 lat, a na koncie ma już cztery nominacje do Oscara (obie za role u Grety Gerwig: w Lady Bird w 2018 r. oraz w Małych kobietkach w 2019 r.). Przyszłość będzie należała do niej.

Mocno wystartowali, robiąc zamieszanie w kinie i telewizji jako dzieci i nastolatki. Dziś nadal grają i zgarniają największe nagrody w branży. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →