Nie tylko Natalia Przybysz. Jak śpiewa się o aborcji


27 października 2016

Obserwuj nas na instagramie:

Na Natalię Przybysz po aborcyjnym coming oucie spływa fala hejtu. “Przez sen” mógłby być hymnem rewolucji wśród Polek. To chyba pierwszy polski wkład w muzykę popularną poświęconą temu tematowi.

Historia kobiety, która nie była gotowa na kolejne dziecko, zarazem przerażonej widząc to, co obecnie dzieje się w jej kraju. Kobiety, która nie chce iść do więzienia przez tak osobistą i intymną decyzję. Natalia Przybysz niewątpliwie przetarła szlaki, zwłaszcza w kraju, który podzielił się dziś na “prolife’owców” i “prochoice’owców”.

Hejt na Natalię Przybysz spadł ze względu na złamanie aborcyjnego tabu w Polsce. My na tę sprawę postanowiliśmy więc spojrzeć nieco inaczej – jak na zjawisko muzyczne, kolejny utwór poświęcony tematowi aborcji, których powstało już – w zachodnim świecie – całkiem sporo. Postawy, jakie wyrażają te piosenki, są tak różne, jak artystki, które nagrały. Oto kilka z nich.

 

Cat Power – Nude As The News

cat-power

Do aborcji za pomocą piosenki przyznała się Chan Marshall, znana bardziej jako Cat Power. Zrobiła to w utworze “Nude as the News” promującym płytę What Would the Community Think z 1996 roku. Autobiograficzna piosenka opisuje również stosunkowo świeże wydarzenia, bo Marshall dokonała aborcji gdy miała 20 lat, więc 4 lata przed nagraniem tego utworu.

Powtarzany refren “Jackson, Jesse, I’ve got a son in me” (to imiona dzieci Patti Smith, jednej z bohaterek Chan) z bridgem “He’s related to you, he is dying to meet you” jest rzeczą niesamowicie przejmującą. Zwłaszcza dodając do tego czarno-biały klip, wyreżyserowany przez Bretta Vapneka.


 

Against Me! – White Crosses

against me

“White Crosses” to z kolei amerykański odpowiednik “Wściekłego Szpalera”, nieoficjalnego hymnu Czarnego Protestu. Liderka Against Me! – Laura Jane Grace (wtedy jeszcze jako Tom Gabel) napisała ten utwór w 2009 roku na Florydzie, gdzie mieszkała w pobliżu kościoła na San Marco Avenue.

Na placu przed tym kościołem ustawione były białe krzyże, które miały symbolizować dzieci zabite przez aborcję. O poglądach artystki doskonale świadczy krzyczane w refrenie “White Crosses – I wanna smash them all!”. Sama Laura zresztą potem w wywiadzie mówiła, że wielokrotnie marzyła wjechaniu w te krzyże samochodem, gdyż aborcja to całkowicie normalna rzecz i osoby, które ją dokonały nie powinny być w żaden sposób szykanowane.


 

Fleetwood Mac – Sara

fmacpresscnf

Jednym z pierwszych utworów traktujących o temacie aborcji (o czym pewnie wielu nie wie) była “Sara” zespołu Fleetwood Mac. Od samego początku, czyli od roku 1979 spekulowano, że ten utwór jest o Stevie Nicks, która usunęła ciążę, gdy umawiała się z Donem Henleyem. Wypowiedź Nicks z 2014 roku dla Billboardu – “Gdybym wzięła ślub z Donem i miała to dziecko, dziewczynkę, nazwałabym ją Sara” – można zinterpretować jako potwierdzenie tych informacji. Inna była wersja Micka Fleetwooda, który twierdził, że Stevie napisała ten utwór o jego romansie, właśnie z kobietą o imieniu Sara.

Tekst piosenki definitywnie potwierdza wersję Stevie. Choć same outro ze słowami “There’s a heartbeat, and it never really died” może być dwuznaczne, to już refren tego singlowego utworu Fleetwood Mac świadczy o wiele głębszym sensie tego utworu: “Sara, you’re the poet in my heart, never change, never stop. But now it’s gone. It doesn’t matter what for, but when you build your house, then call me home”.


 

Nicki Minaj – All Things Go / Autobiography

08c772ca56f8f805_nicki-minaj-interview-time-april-2016

Do dokonania aborcji przyznała się też Nicki Minaj w dwóch swoich utworach “All Things Go” i “Autobiography”. W pierwszym śpiewa “My child with Aaron, would’ve have been sixteen any minute / So in some ways I feel like ‘Caiah is the both of them / It’s like he’s ‘Caiah’s little angel, looking over him”. W drugim utworze poświęca tej kwestii całą trzecią zwrotkę, gdzie mówi, że żałuje tej decyzji, ale inna nie była możliwa.

Sprawdź także:
Maria Peszek i Gaba Kulka solidarnie #zNatalią

Na Natalię Przybysz po aborcyjnym coming oucie spływa fala hejtu. “Przez sen” mógłby być hymnem rewolucji wśród Polek. To chyba pierwszy polski wkład w muzykę popularną poświęconą temu tematowi. Historia kobiety, która nie była gotowa na kolejne dziecko, zarazem przerażonej widząc to, co obecnie dzieje się w jej kraju. Kobiety, która nie chce iść do […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →