Netflix pokaże animację na podstawie komiksu „Kajko i Kokosz”

Podziel się newsem:

W 2021 roku na Netflixie pokaże się polski serial animowany na podstawie kultowego komiksu Kajko i Kokosz Janusza Christy. Sprawdźcie szczegóły.

Kajko i Kokosz to komiks autorstwa Janusza Christy, który po raz pierwszy ukazał się na początku lat 70. i był wydawany do 1990 roku. Jego bohaterami są tytułowi Kajko i Kokosz, czyli dwaj słowiańscy wojowie służący kasztelanowi Mirmiłowi, broniący swój gród przed armią Zbójcerzy.

Kajko i Kokosz - serial trafi na Netflix

Kajko i Kokosz – Netflix pokaże serial animowany na postawie kultowego komiksu

W połowie 2018 roku pojawiły się pierwsze informacje o pracach nad animacją na podstawie komiksu. Prawa do adaptacji komiksu zostały nabyte od Fundacji Kreska im. Janusza Christy, której Prezesem jest Paulina Christa wnuczka twórcy Kajka i Kokosza.

Teraz wiemy już, że animowany serial będzie można zobaczyć na Netflixie w 2021 roku.

Ten wybór był dla nas oczywisty. Kajko i Kokosz to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netflix, Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świecie.

Łukasz Kłuskiewicz, w Netflix odpowiedzialny za pozyskiwanie treści w regionie Europy Środkowej

W pracę nad stworzeniem animacji zaangażowali się artyści związani z kultowym komiksem oraz środowiskiem komiksowym. Wśród nich znaleźli się reżyserzy: Michał Śledziu Śledziński, Tomasz Leśniak, Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Marta Stróżycka i Aliaksandr Sasha Kanavalau oraz scenarzyści: Maciej Kur i Rafał Skarżycki. Z kolei autorem projektów postaci jest Sławomir Kiełbus, którego sam Janusz Christa mianował swoim następcą.

Przy pracy nad komiksem jak i przy projektowaniu postaci do serialu nadrzędnym celem jest dla mnie zawsze odzwierciedlenie ducha twórczości Christy. Chyba nie jest to dla mnie trudne, bo przesiąkłem tym duchem już w dzieciństwie. Wychowałem się na tych komiksach. Rysując zachowuję szacunek dla oryginału, ale unikam ślepego naśladowania stylu. Projektowanie postaci do serii jest zgoła inne niż praca nad ilustracją. W ruchomym obrazie wszelkie niedociągnięcia powstałe na tak wczesnym etapie przekładają się na jakość animacji i odbiór serialu przez widzów. Praca nad designem postaci jest też o wiele bardziej rozbudowana – konieczne było rozrysowanie pełnych obrotów postaci, widoków w perspektywie, ekspresji twarzy, charakterystycznych póz bohaterów czy mimiki ust.

Sławomir Kiełbus

Za produkcję serialu odpowiada studio animacji EGoFILM pod nadzorem Eweliny Gordziejuk – showrunnerki, producentki wykonawczej i pomysłodawczyni adaptacji komiksu.

Serial Kajko i Kokosz to kino producenckie, które postanowiłam zrealizować, aby uczcić pamięć Janusza Christy. Ogromna część polskiej literatury, w tym komiksy Mistrza zasługują na ekranizację i to nie tylko ze względu na ogromną, wciąż rosnącą popularność i rzeszę wiernych fanów, ale też ze względu na potencjał filmowy historii i unikatową warstwę plastyczną. Właśnie te wyjątkowe walory komiksu Kajko i Kokosz przekonały mnie, że warto podjąć wyzwanie i zmierzyć się z czymś tak ogromnym i ważnym dla naszej kultury

Ewelina Gordziejuk

Animowany serial Kajko i Kokosz trafi na Netflixa już 28 lutego. Zobaczcie krótką zapowiedź produkcji.

W 2021 roku na Netflixie pokaże się polski serial animowany na podstawie kultowego komiksu Kajko i Kokosz Janusza Christy. Sprawdźcie szczegóły. Kajko i Kokosz to komiks autorstwa Janusza Christy, który po raz pierwszy ukazał się na początku lat 70. i był wydawany do 1990 roku. Jego bohaterami są tytułowi Kajko i Kokosz, czyli dwaj słowiańscy […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.