kadr z filmu „The Ring”

Najstraszniejsze horrory – ranking TOP 30 z zacięciem naukowym


14 czerwca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Zastanawialiście się kiedyś, jakie są najstraszniejsze horrory? Pewnie tak. Ale w jaki sposób zmierzyć „straszność”? Na pomoc przychodzi projekt Science of Scare, który wyłonił 30 najstraszniejszych produkcji.

Najstraszniejsze horrory – pojęcie względne

Wszelkie tego typu rankingi są oczywiście mocno subiektywne, bo pojęcie „najstraszniejsze horrory” może oznaczać bardzo wiele. Wiedzieli o tym przedstawiciele brytyjskiej firmy broadbandchoices, którzy w 2020 roku powołali do życia projekt Science of Scare, mający wyłonić najstraszniejszy horror wszechczasów. Pierwsza edycja cieszyła się sporym sukcesem, a na najwyższym stopniu podium znalazła się wówczas produkcja Sinister z 2012 roku. W jaki sposób mierzona jest „straszność”? Uczestnicy oglądają filmy w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu, będąc podłączonymi do urządzenia mierzącego puls. Dzięki temu można zmierzyć średnie tętno w czasie trwania całego filmu oraz zaobserwować momenty, kiedy było ono najwyższe.

Sprawdź także: Men: współczesne arcydzieło horroru [recenzja]

Najstraszniejsze horrory wybrane do badań, które odbyły się w 2021 roku, zostały dobrane zarówno na podstawie wyników z roku 2020, jak i dzięki rekomendacji użytkowników Reddita. Cały proces trwał osiemnaście miesięcy. Udział wzięło 250 uczestników.

Najstraszniejsze horrory – TOP 30

Na najniższej lokacie znalazł się film Ridleya Scotta z 1979 roku – Obcy: Ósmy pasażer Nostromo. Produkcja wywoływała średnio 69 uderzeń serca na minutę, zaś w najstraszniejszym momencie liczba ta wynosiła 78 uderzeń. Na liście znalazły się trzy filmy z serii Obecność czy obie części Cichego miejsca. Nie zabrakło również klasyki gatunku w postaci Halloween, Koszmaru z Ulicy Wiązów czy Teksańskiej masakry piłą mechaniczną. Na najniższym stopniu podium znalazł się film Naznaczony. Tuż przed nim uplasował się zwycięzca poprzedniej edycji, czyli Sinister. Najstraszniejszym horrorem okazał się być krótkometrażowy Host z 2020 roku.

Host – Official Trailer

Tak prezentuje się pełna lista 30 najstraszniejszych horrorów według badań Science of Scare:

 1. Host
 2. Sinister
 3. Naznaczony
 4. Obecność
 5. Dziedzictwo. Hereditary
 6. Nocne istoty
 7. Coś za mną chodzi
 8. Ciche miejsce 2
 9. Paranormal Activity
 10. Obecność 2
 11. Babadook
 12. Zejście
 13. Hush
 14. Ciche miejsce
 15. The Ring
 16. Koszmar z Ulicy Wiązów (1984)
 17. Halloween (1978)
 18. Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974)
 19. TO (2017)
 20. Obecność 3: Na rozkaz diabła
 21. Egzorcysta
 22. [REC]
 23. 28 dni później
 24. Candyman (2021)
 25. The Grudge – Klątwa
 26. Niewidzialny człowiek
 27. Duch
 28. Blair Witch Project
 29. Piątek trzynastego
 30. Obcy: Ósmy pasażer Nostromo

Zastanawialiście się kiedyś, jakie są najstraszniejsze horrory? Pewnie tak. Ale w jaki sposób zmierzyć „straszność”? Na pomoc przychodzi projekt Science of Scare, który wyłonił 30 najstraszniejszych produkcji. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →