fot. Wikipedia / Zuza Krajewska Warsaw Creatives

Najlepiej zarabiający pisarze w Polsce. Mróz was nie zaskoczy, ale reszta podium może


15 lutego 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Niewiele osób zbija miliony na sprzedaży książek, ale oni to osiągnęli! Na liście najlepiej zarabiających pisarzy w Polsce znaleźli się twórcy kryminałów czy fantastyki, ale dominują pozycje dla młodszych, które mogą was zaskoczyć.

Remigiusz Mróz na szczycie razem z dwoma milionerkami

Dwójka z polskich autorów zarobiła w zeszłym roku ponad trzy miliony złotych na swoich książkach. Nie zaskoczy was obecność na podium pisarza Remigiusza Mroza, który wydaje kilka utworów każdego roku i ma stałą rzeszę fanów. W zeszłym roku sprzedał 875 tys. egzemplarzy swoich książek, co pozwoliło mu nie tylko się wzbogacić, ale również zdobyć statuetkę Bestsellera Empiku za największą liczbę sprzedanych książek w kategorii kryminał i thriller za Projekt Riese.

Drugie i trzecie miejsce będzie może zaskoczeniem dla niektórych dorosłych osób, ale z pewnością nie tych, którzy mają dzieci. Autorkami-milionerkami są Marta Galewska-Kustra, współtwórczyni popularnej serii Pucio, oraz Anita Głowińska, która wymyśliła przygody Kici Koci. Druga z nich sprzedaje najwięcej książek w Polsce. Co istotne, ranking nie uwzględnia sprzedaży gadżetów czy praw autorskich do ekranizacji utworów żadnego z twórców.

Kicia Kocia ze słynnej serii książek fot. Media Rodzina

Na liście zobaczymy bez zaskoczeń autora cyklu fantastycznej serii Wiedźmin, Andrzeja Sapkowskiego oraz noblistkę Olgę Tokarczuk. W zestawieniu wysoko plasuje się również Katarzyna Barlińska vel Pizgacz, autorka literatury młodzieżowej. Popularność zdobyła dzięki serwisowi Wattpad, na którym jako pierwsza Polka zebrała ponad 100 tys. obserwujących. Young adult to kategoria skierowana do czytelników i czytelniczek w wieku 12-18 lat, która zdobywa w Polsce dużą popularność.

Najlepiej zarabiający pisarze i pisarki w Polsce 2022 roku według magazynu „Wprost”:

  1. Remigiusz Mróz — kryminał/sensacja/thriller
  2. Marta Galewska-Kustra — literatura dziecięca/młodzieżowa
  3. Anita Głowińska — literatura dziecięca/młodzieżowa
  4. Andrzej Sapkowski — fantastyka
  5. Olga Tokarczuk — literatura piękna
  6. Justyna Bednarek — literatura dziecięca/młodzieżowa
  7. Barbara Supeł — literatura dziecięca/młodzieżowa
  8. Andrzej Nowak — historia
  9. Katarzyna Barlińska vel Pizgacz — literatura młodzieżowa/Young adult
  10. Janusz Christa — komiks

Niewiele osób zbija miliony na sprzedaży książek, ale oni to osiągnęli! Na liście najlepiej zarabiających pisarzy w Polsce znaleźli się twórcy kryminałów czy fantastyki, ale dominują pozycje dla młodszych, które mogą was zaskoczyć. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →