Bryan Bedder/Getty Images

Lizzo oskarżono o niewrażliwość względem niepełnosprawnych. Raperka zmieniła wersy swojej piosenki


14 czerwca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

W najnowszym singlu Lizzo padło słowo sp*z, które pochodzi od przymiotnika spastyczny i używa się go w angielskim do obraźliwego określania osób cierpiących na spazmy, na przykład w wyniku porażenia mózgowego. Artystka spotkała się z falą krytyki. Sprawdź.

Lizzo – GRRRLS

Oto piosenka, która wywołała te kontrowersje. Po jej wydaniu fani i aktywiści wspierający osoby z niepełnosprawnościami przejęli social media i nie kryli swojego rozczarowania użyciem wyrazu sp*z. Część z nich żądała cofnięcia premiery tracka i opublikowania go ponownie, tym razem bez obraźliwego określenia. Lizzo i jej wytwórnia wykonali ten ruch niemal od razu. Teraz w tekście nie ma już wspomnianego słowa. Piosenkarka opublikowała również statement w swoich social mediach, w którym przeprasza za jego użycie.

Zwrócono moją uwagę na fakt, że w kawałku GRRRLS pada krzywdzące określenie. Chciałabym wyjaśnić jedną rzecz: nie chcę promować poniżającego słownictwa. Jako gruba i czarna kobieta w Ameryce, słyszałam wiele obraźliwych słów kierowanych w moją stronę, więc rozumiem, że język ma ogromne znaczenie, nieważne, czy używany celowo czy niecelowo (jak w moim przypadku). Jestem dumna mogąc ogłosić, że opublikowałam nową wersję GRRRLS, ze zmienionym tekstem. Jest to rezultat wysłuchania głosu moich fanów i tego, że zdecydowałam się zareagować. Jako wpływowa artystka jestem oddana byciu częścią zmiany, którą chcę widzieć w świecie. Xoxo, Lizzo.

– napisała raperka

GRRRLS to drugi singiel promujący nadchodzące nowe wydawnictwo Lizzo – krążek o tytule Special. Pierwszym był kawałek About Damn Time. Nowa płyta artystki zadebiutuje na streamingach 15 lipca.

Lizzo
Lizzo, źródło: kadr z teledysku About Damn Time

Przeczytaj także: Roddy Ricch aresztowany. Raper próbował wejść na teren festiwalu z naładowaną bronią

W najnowszym singlu Lizzo padło słowo sp*z, które pochodzi od przymiotnika spastyczny i używa się go w angielskim do obraźliwego określania osób cierpiących na spazmy, na przykład w wyniku porażenia mózgowego. Artystka spotkała się z falą krytyki. Sprawdź. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →