Lady Gaga – utwór „Shallow” to plagiat?


12 sierpnia 2019

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Od czasu premiery filmu Narodziny Gwiazdy minęło już sporo czasu, jednak utwór Shallow wciąż budzi emocje. W ostatnim czasie autorka hitu, Lady Gaga, została posądzona o plagiat. Sprawdźcie szczegóły.

Udział w produkcji Bradley’a Coopera Narodziny Gwiazdy przyniósł Lady Gadze mnóstwo nagród i wyróżnień. Artystka, za utwór Shallow otrzymała Złotego Globa, Oscara oraz Grammy. Kawałek bił także rekordy popularności w serwisach streamingowych.

Lady Gaga – Shallow – oskarżenie o plagiat

Utwór Shallow, to zdecydowanie najpopularniejszy utwór początku 2019 roku. Przy jego tworzeniu Lady Gaga współpracowała z Markiem Ronsonem, Anthonym Rossomando, Andrew Wyattem i Benjaminem Ricem.

W ostatnich dniach nad obsypanym nagrodami utworem zebrały się czarne chmury. Wszystko za sprawą muzyka Steve’a Ronsena, który stwierdził, że Shallow jest kopią jego piosenki Almost z 2012 roku i domaga się miliona dolarów zadośćuczynienia. Tak możemy przeczytać w jego oświadczeniu:

Starając się polubownie rozwiązać tę sprawę, kilka miesięcy temu, moje biuro dostarczyło zespołowi prawnemu Lady Gagi, na ich prośbę, oficjalny raport znanego i szanowanego muzykologa i profesora, który potwierdził, że istnieją znaczne podobieństwa tempa, melodii, rytmu i harmonii między dwoma omawianymi utworami. Zespół Lady Gagi nie dostarczył jeszcze do mojego biura raportu przeciwnego muzykologa, o który wielokrotnie prosiliśmy

Prawnicy artystki, tak komentują zaistniałą sytuację:

Pan Ronsen i jego prawnik chcą dostać tak zwane łatwe pieniądze od artystki z sukcesami. To haniebne i złe. (…) Jeśli ta sprawa będzie kontynuowana, Lady Gaga stanie do walki

Oceńcie sami, czy faktycznie słychać podobieństwo:

Steve Ronsen – Almost

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku: