kadr z filmu „Maestro” (fot. Netflix)

Bradley Cooper wcieli się w słynnego dyrygenta we własnym filmie „Maestro


16 sierpnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Maestro to nadchodzący film Netfliksa o kompozytorze i dyrygencie Leonardzie Bernsteinie. Bradley Cooper jest reżyserem, współscenarzystą, współproducentem i odtwórcą głównej roli w filmie.

Maestro Leonard Bernstein

Leonard Bernstein to legendarny amerykański dyrygent i kompozytor, znany przede wszystkim ze stworzenia muzyki do musicalu West Side Story. Komponował muzykę symfoniczną i orkiestrową do filmów, baletów, oper i sztuk teatralnych, m.in. na Broadwayu. Napisał również utwory dla takich artystów jak Frank Sinatra. Był dyrektorem muzycznym Filharmonii Nowojorskiej i dyrygował największymi światowymi orkiestrami. Jako pierwszy amerykański dyrygent zdobył międzynarodowe uznanie. Poza działalnością artystyczną był zaangażowany społecznie. Zmarł w 1990 roku w wieku 72 lat, pozostawiając za sobą wielką spuściznę.

Nic dziwnego, że doczekał się filmu biograficznego. Film Maestro, który zadebiutuje na Netfliksie 20 grudnia, opowie historię małżeństwa Bernsteina. Z żoną, chilijsko-amerykańską aktorką Felicią Montealegre, poznali się na przyjęciu w 1946 roku. Kobieta zmarła po walce z rakiem płuc w 1978 roku. W główne role wcielili się Bradley Coooper (Narodziny gwiazdy, Poradnik pozytywnego myślenia, Kac Vegas) i Carey Mulligan (Obiecująca. Młoda. Kobieta., Wielki Gatsby, Drive).

kadr z filmu „Maestro”

Bradley Cooper jako aktor, reżyser i współscenarzysta

Maestro to pierwszy film wyreżyserowany przez Bradleya Coopera od wielokrotnie nagradzanych Narodzin gwiazdy z 2018 roku. Filmowiec jest również współautorem scenariusza wspólnie z Joshem Singerem (Spotlight), oraz jednym z producentów obok Martina Scorsese i Stevena Spielberga. W ostatnich latach Cooper ściśle współpracował z trójką dzieci Bernsteina, Jamiem, Niną i Alexandrem, by rzetelnie przedstawić relację ich rodziców na dużym ekranie.

U boku Coppera i Mulligan zagrają m.in. Maya Hawke (Stranger Things, The Kill Room) jako Jamie; Sarah Silverman jako młodsza siostra Leonarda Bernsteina, Shirley; Matt Bomer (Białe kołnierzyki, American Horror Story) jako klarnecista David Oppenheim. Co ciekawe, w filmie pojawi się oryginalna muzyka Bernsteina. Cooper nabył do tego prawa od Bernsteinów w 2020 roku – walczył o to z aktorem Jakiem Gyllenhaalem, który również planował film biograficzny o dyrygencie.

kadr z filmu „Maestro”

Film biograficzny będzie miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji między 30 sierpnia a 9 września 2023 roku, jednak Cooper nie weźmie udziału w premierze w solidarności z trwającym strajkiem aktorów, SAG-AFTRA. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć Maestro już 20 grudnia na Netfliksie. Pojawił się już pierwszy zwiastun, który wywołał sporo dyskusji – chodzi m.in. o charakteryzację Coopera i jego sztuczny nos (film oskarżany jest o stereotypizację, a nawet antysemityzm), a także dobór głównej aktorki.

Maestro to nadchodzący film Netfliksa o kompozytorze i dyrygencie Leonardzie Bernsteinie. Bradley Cooper jest reżyserem, współscenarzystą, współproducentem i odtwórcą głównej roli w filmie. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →