kadr z filmu „Maestro”

Nos Bradleya Coopera w filmie „Maestro” jednak nie obraża Żydów


22 sierpnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Pierwsze zdjęcia z planu filmu Maestro pokazały charakteryzację Bradleya Coopera, który wciela się w filmie w rolę żydowskiego kompozytora. Wiele osób twierdziło, że jego duży nos jest antysemicki. Liga Antydefamacyjna twierdzi, że nie.

Bradley Cooper jako żydowski Maestro

Maestro to nadchodzący film Netfliksa o kompozytorze i dyrygencie Leonardzie Bernsteinie, jednym z najbardziej uznanych amerykańskich twórców. Bradley Cooper wciela się główną rolę w filmie, a także jest jego reżyserem, współscenarzystą, współproducentem.

Po premierze zwiastuna w sieci wybuchła duża dyskusja. Chodziło przede wszystkim o sztuczny nos Bradleya Coopera. Miał on zbliżyć jego wygląd do Bernsteina, który jest żydowskiego pochodzenia. Niektóre osoby twierdzą, że to stereotypizacja, a nawet oznaka antysemityzmu. „Noszenie sztucznego nosa jest dla mnie równoznaczne z blackfacem” – twierdzi żydowska aktorka Tracy-Ann Oberman (Doctor Who, After Life). Wiele osób stwierdziło, że tak mocna charakteryzacja nie była potrzebna, ponieważ aktor już przypomina słynnego muzyka.

kadr z filmu „Maestro”

Czy to jewface? Ocenia Liga Antydefamacyjna

Termin jewface określa negatywne, stereotypowe przedstawianie Żydów. Chodzi przede wszystkim o ich rzekomo charakterystyczne rysy twarzy, czyli np. nienaturalnie duże nosy. Poza tym również peruki z pejsami, głośne mówienie z akcentem jidysz. Wiele osób denerwowało się również z powodu obsadzania nieżydowskich aktorów w żydowskich rolach – Tom Hardy w Peaky Blinders jako żydowski przywódca gangu Alfie, Rachel McAdams w Nieposłusznych jako żona rabina z ortodoksyjnej społeczności.

Antysemityzm to jednak poważne oskarżenie. Liga Antydefemacyjna, jedna z najważniejszych organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych, twierdzi, że Maestro nie obraża Żydów. „W całej historii Żydzi byli często przedstawiani w antysemickich filmach i propagandzie jako złowieszcze karykatury z dużymi, haczykowatymi nosami” – powiedział ADL w oświadczeniu dla „Variety”. „Ten film, będący biografią legendarnego dyrygenta Leonarda Bernsteina, tym nie jest”.

Maestro to pierwszy film wyreżyserowany przez Bradleya Coopera od wielokrotnie nagradzanych Narodzin gwiazdy z 2018 roku. W ostatnich latach współpracował z trójką dzieci Bernsteina, Jamiem, Niną i Alexandrem, by rzetelnie przedstawić relację ich rodziców na dużym ekranie. Film opowie historię małżeństwa Bernsteina i jego żony, chilijsko-amerykańskiej aktorki Felicii Montealegre, w którą wcieli się Carey Mulligan (Obiecująca. Młoda. Kobieta.Wielki GatsbyDrive). Maestro zadebiutuje na Netfliksie 20 grudnia.

Pierwsze zdjęcia z planu filmu Maestro pokazały charakteryzację Bradleya Coopera, który wciela się w filmie w rolę żydowskiego kompozytora. Wiele osób twierdziło, że jego duży nos jest antysemicki. Liga Antydefamacyjna twierdzi, że nie. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →