kadr z filmu „Maestro”

Nos Bradleya Coopera w filmie „Maestro” jednak nie obraża Żydów


22 sierpnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Pierwsze zdjęcia z planu filmu Maestro pokazały charakteryzację Bradleya Coopera, który wciela się w filmie w rolę żydowskiego kompozytora. Wiele osób twierdziło, że jego duży nos jest antysemicki. Liga Antydefamacyjna twierdzi, że nie.

Bradley Cooper jako żydowski Maestro

Maestro to nadchodzący film Netfliksa o kompozytorze i dyrygencie Leonardzie Bernsteinie, jednym z najbardziej uznanych amerykańskich twórców. Bradley Cooper wciela się główną rolę w filmie, a także jest jego reżyserem, współscenarzystą, współproducentem.

Po premierze zwiastuna w sieci wybuchła duża dyskusja. Chodziło przede wszystkim o sztuczny nos Bradleya Coopera. Miał on zbliżyć jego wygląd do Bernsteina, który jest żydowskiego pochodzenia. Niektóre osoby twierdzą, że to stereotypizacja, a nawet oznaka antysemityzmu. „Noszenie sztucznego nosa jest dla mnie równoznaczne z blackfacem” – twierdzi żydowska aktorka Tracy-Ann Oberman (Doctor Who, After Life). Wiele osób stwierdziło, że tak mocna charakteryzacja nie była potrzebna, ponieważ aktor już przypomina słynnego muzyka.

kadr z filmu „Maestro”

Czy to jewface? Ocenia Liga Antydefamacyjna

Termin jewface określa negatywne, stereotypowe przedstawianie Żydów. Chodzi przede wszystkim o ich rzekomo charakterystyczne rysy twarzy, czyli np. nienaturalnie duże nosy. Poza tym również peruki z pejsami, głośne mówienie z akcentem jidysz. Wiele osób denerwowało się również z powodu obsadzania nieżydowskich aktorów w żydowskich rolach – Tom Hardy w Peaky Blinders jako żydowski przywódca gangu Alfie, Rachel McAdams w Nieposłusznych jako żona rabina z ortodoksyjnej społeczności.

Antysemityzm to jednak poważne oskarżenie. Liga Antydefemacyjna, jedna z najważniejszych organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych, twierdzi, że Maestro nie obraża Żydów. „W całej historii Żydzi byli często przedstawiani w antysemickich filmach i propagandzie jako złowieszcze karykatury z dużymi, haczykowatymi nosami” – powiedział ADL w oświadczeniu dla „Variety”. „Ten film, będący biografią legendarnego dyrygenta Leonarda Bernsteina, tym nie jest”.

Maestro to pierwszy film wyreżyserowany przez Bradleya Coopera od wielokrotnie nagradzanych Narodzin gwiazdy z 2018 roku. W ostatnich latach współpracował z trójką dzieci Bernsteina, Jamiem, Niną i Alexandrem, by rzetelnie przedstawić relację ich rodziców na dużym ekranie. Film opowie historię małżeństwa Bernsteina i jego żony, chilijsko-amerykańskiej aktorki Felicii Montealegre, w którą wcieli się Carey Mulligan (Obiecująca. Młoda. Kobieta.Wielki GatsbyDrive). Maestro zadebiutuje na Netfliksie 20 grudnia.

Pierwsze zdjęcia z planu filmu Maestro pokazały charakteryzację Bradleya Coopera, który wciela się w filmie w rolę żydowskiego kompozytora. Wiele osób twierdziło, że jego duży nos jest antysemicki. Liga Antydefamacyjna twierdzi, że nie. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →