Kadr z teledysku

Bez uprzedmiotowienia. Polscy raperzy umieją mówić o ważnych dla siebie kobietach


08 marca 2022

Podziel się newsem:

Kobiety w tekstach polskich raperów często są przedstawiane seksistowsko. Te utwory udowadniają jednak, że na szczęście nie zawsze tak jest.

Kobiety w tekstach polskich raperów: Avi x Louis Villain – Pieta

Mama Aviego stała się w pewnym momencie jedną z najbardziej znanych rodzicielek polskiego rapu. Stało się tak dlatego, że MC często wspominał w swoich numerach o przywiązaniu do niej i dozgonnej wdzięczności. Nic dziwnego, że Pieta ma tak ogromny ładunek emocjonalny. Jest bowiem w całości poświęcona wspomnianej mamie, która zmarła w 2019 roku. Raper zaznacza, że gdyby nie ona, to nie byłby tym, kim jest dzisiaj. W utworze mówi o wychowaniu przez jednego rodzica i zadaje kluczowe pytanie: „ile w stanie jest unieść kobieta?". Przesłanie utworu sugeruje, że tak dużo, jak tylko będzie trzeba. (Jakub Wojakowicz)

Avi x Louis Villain – Pieta

Kobiety w tekstach polskich raperów: Ćpaj Stajl – Matuli pikawa

Uliczny kolektyw z Krakowa dokonał w tym numerze czegoś niezwykłego – połączył gangsterską przewózkę z przedstawieniem głównego bohatera jako wrażliwego dzieciaka, dla którego liczy się przede wszystkim jego mama. W utworze słyszymy przyznanie się do własnych przewinień i wersy na temat ranienia ukochanej osoby. Choć z pewnością nie każdy utożsami się z tymi linijkami, to jednak przekaz jest dość uniwersalny. Rodzicielka jest tu postacią nadrzędną, której zdanie bierzemy pod uwagę przy wszystkich naszych krokach. (Karolina Błońska)

Ćpaj Stajl – Matuli pikawa

Kobiety w tekstach polskich raperów: Ero Jedwab (feat. Kay BOK)

Że niby polscy raperzy nie umieją pisać o kobietach inaczej niż za pomocą uprzedmiotowienia? Ero mówi o swoim oddaniu względem wybranki. Eksponuje też swoją wrażliwość i tkliwość, lecz ani na moment nie traci z pola widzenia konkretu. Doskonale uzupełnia się tu z adresatką piosenki, która jest przedstawiona jako czysta kobiecość. Piękny, przesiąknięty poetyzmem i uwielbieniem kawałek o różnicach między nami, które w odpowiednich okolicznościach mogą nas uskrzydlać i stanowić inspirację dla sztuki. (Karolina Błońska)

Ero Jedwab (feat. Kay BOK)

Kobiety w tekstach polskich raperów: Karwel x Soulpete – Najmłodszy brat

Temat rodzeństwa nie jest jednym z najczęściej przewijających się w polskim rapie. A temat siostry? To już naprawdę ledwie promil. A co, gdy raper ma dwie siostry? Wygląda na to, że powstaje tak świetny utwór jak Najmłodszy brat, choć dziś skupimy się na jego pierwszej zwrotce, poświęconej dwóm starszym siostrom. Były reprezentant Alkopoligamii, nie bawiąc się w zbędne metafory, mówi o tym, ile zawdzięcza swoim siostrom, przede wszystkim podkreślając wpływ na jego podejście do kobiet: „Wspaniałe / Cały świat kręci się dzięki wam, drogie Panie". Czy muszę coś więcej dodawać? Chyba po prostu podpiszę się pod tymi słowami i odeślę was do tego numeru, jak i całej EP-ki Mad Dog. (Jakub Wojakowicz)

Karwel x Soulpete – Najmłodszy brat

Kobiety w tekstach polskich raperów: Quebonafide i Natalia Szroeder – TĘSKNIĘZASTARYMKANYE

W repertuarze Quebo znajdziemy kilka piosenek skierowanych do kobiet. Część optowałaby pewnie za Boginią, inni dalej wzdychają do Candy, a jeszcze kolejni zapętlają Somę. Ja jednak wychodzę z propozycją, która (mam wrażenie) przeszła nieco bokiem w gąszczu pozostałych hitów Quebonafide. Na podkładzie od Emade autor ROMANTICPSYCHO rozwodzi się nad gustem muzycznym swojej wybranki (również obecnej w numerze). Choć nie jest to lovesong w typowym rozumieniu tego terminu, TĘSKNIĘZASTARYMKANYE traktuje o niezwykle ważnym elemencie związku, czyli zainteresowaniach obu połówek. Razem z Natalią Szroeder w sposób lekki i przystępny pokazali, jak można wzajemnie zarażać się zajawkami, utwardzając więź łączącą dwoje ludzi. (Igor Wiśniewski)

Quebonafide i Natalia Szroeder – TĘSKNIĘZASTARYMKANYE

Kobiety w tekstach polskich raperów: Solar/Białas – Mama

Solar z Białasem poruszyli na #nowejnormalności kilka istotnych wątków. Żaden z utworów znajdujących się na albumie nie jest jednak tak uniwersalny i istotny jak ten wspomniany wyżej. Dla każdego słowo mama różni się w szczegółach, lecz w ogólnych założeniach niektóre kwestie pewnie się powtarzają. To dla wielu synonim ciepła oraz troski. W pierwszych latach życia nierzadko urastają do roli osobistych bohaterek. Dlatego, choć można posądzić mnie o truizm, zgadzam się ze stwierdzeniem, że matka to najważniejsza kobieta w życiu każdego człowieka. Niech to dziś wybrzmi z pełną mocą. (Igor Wiśniewski)

Solar/Białas – Mama

Kobiety w tekstach polskich raperów często są przedstawiane seksistowsko. Te utwory udowadniają jednak, że na szczęście nie zawsze tak jest. Kobiety w tekstach polskich raperów: Avi x Louis Villain – Pieta Mama Aviego stała się w pewnym momencie jedną z najbardziej znanych rodzicielek polskiego rapu. Stało się tak dlatego, że MC często wspominał w swoich […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →