GC Images

Kanye vs Drake – historia, przebieg i obecny stan beefu


13 września 2021

Podziel się newsem:

Historia beefu Kanyego Westa i Drake’a sięga praktycznie początków ich karier. Tym panom od dawna nie jest ze sobą po drodze, a atmosfera między nimi szczególnie zagęściła się ostatnimi czasy, kiedy to w krótkim okresie czasu obydwaj wydali swoje LP. Rywalizowali nieugięcie o większe zainteresowanie słuchaczy. Dziś, kilka tygodni po premierach obydwu krążków, okazało się, że to Drake triumfuje. Przyjrzyjmy się przebiegowi tego wielkiego hip-hopowego zatargu: Kanye vs Drake.

Gdzie się kończy inspiracja, a zaczyna plagiat?

Głównym zarzutem, który Kanye i jego słuchacze mają przeciwko Drake’owi jest insynuacja, jakoby cała jego kariera oparta była na wielkiej, wydanej przez Kanye’go płycie – 808s & Heartbreak. Ten wydany w 2008 roku krążek na zawsze odmienił hip-hop. Przed jego premierą, głównym i wiodącym nurtem w tym gatunku był gangsta rap. 808s & Heartbreak to początek nowej ery – ery rapu uczuciowego, depresyjnego i introspektywnego. Na podkładach wyprodukowanych tytułowym syntezatorem (Roland TR 808). Z dużą ilością autotune’a. Kanye rozpoczął nowy wave, za którym podążyło kolejne pokolenie raperów. Wśród nich wymienić można Juice WRLD’a, Lil Uzi Verta, Kid Cudiego i Drake’a właśnie. Wszyscy spośród wymienionych są swojego rodzaju uczniami Kanye’go, a Drake w tym wszystkim jest tym buńczucznym i krnąbrnym.

Przeczytaj: Wartość netto Kanye Westa szacowana na 6,6 miliarda dolarów!

DEF JAM / GETTY

Kanye West – Heartless

Przebieg beefu

Na samym początku swojej kariery, Drizzy darzył Jeezy’ego olbrzymim szacunkiem. Wymienił go nawet jako artystę, który wywarł największy wpływ na kształt jego brzmienia. Sprawy przybrały nieoczekiwany obrót w miarę rozrostu kariery Drake’a. W stosunkowo krótkim czasie stał się jedną z największych ksyw. Kanye ze swoim innowatorskim podejściem do muzyki był natomiast tą największą, a raper z Kanady zaczął pretendować do tego tytułu. Przestał w wywiadach przyznawać, że chce być jak swój obecny rywal, zaczął mówić, że chce być od niego lepszy. Czy mu się to udało? Premiery jego albumów wywołują obecnie równie wielki zamęt, co te od Kanye’go. W ostatnich dniach okazało się, że nawet większe. Jego najnowsze wydawnictwo, Certified Lover Boy, prześcignęło w zestawieniach słuchalności najnowsze wydawnictwo Kanye’go, Dondę.

Może i na ten moment dopiął swego, moim zdaniem jednak fakt, że całej jego stylówy najprawdopodobniej by nie było, gdyby nie muzyczna rewolucyjność Jeezy’ego, skreśla go w tym beefie na starcie.

Drake – Champagne Poetry

Historia beefu Kanyego Westa i Drake’a sięga praktycznie początków ich karier. Tym panom od dawna nie jest ze sobą po drodze, a atmosfera między nimi szczególnie zagęściła się ostatnimi czasy, kiedy to w krótkim okresie czasu obydwaj wydali swoje LP. Rywalizowali nieugięcie o większe zainteresowanie słuchaczy. Dziś, kilka tygodni po premierach obydwu krążków, okazało się, […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →