Daria Shevtsova, pexels

Jakiej muzyki słuchają Twoje rośliny?

Podziel się newsem:

Pielęgnacja roślin jest jedną z pasji, która zapuściła korzenie w czasie pandemii. Na Spotify można znaleźć coraz więcej playlist związanych z roślinami i ogrodnictwem. Przy jakich rytmach kwiatki rosną najlepiej?

Poprzedni rok, który w dużej mierze spędziliśmy w domu, sprawił, że dbanie i pielęgnacja o domowe rośliny rozkwitła i przerodziła się w nowe hobby wśród ludzi na całym świecie. W efekcie internetowy sklep z roślinami Patch odnotował wzrost sprzedaży aż o 500%, a brytyjski detalista, Homebase, zwiększył sprzedaż drzewek owocowych i warzywnych o 45% w stosunku do roku poprzedniego.

muzyka dla roślin
fot. cottonbro, pexels

Ten trend można zauważyć również w naszym kraju. 40% Polaków przez ostatni rok nauczyło się lepiej dbać o swoje rośliny doniczkowe.

Muzyka dla roślin

W tym czasie zauważono również większe zainteresowanie muzyką dla roślin doniczkowych. Od lat 70. istnieje popularna teoria, że wibracje treści audio mogą stymulować wzrost roślin. Dlatego dla wszystkich tych, którzy odkryli swoją nową pasję do opieki nad roślinami doniczkowymi Spotify przygotował dedykowaną playlistę “Music for Plants”.

Platforma przeprowadziła również badanie wśród słuchaczy, które pokazało, jak popularne stały się rośliny doniczkowe i ich pielęgnacja w ciągu ostatnich 12 miesięcy na całym świecie.

W ciągu ostatniego roku liczba odtworzeń playlisty „Music for Plants” wzrosła na świecie o prawie 1400%. Badanie wykazało również, że 21% właścicieli roślin próbowało w ciągu ostatniego roku rozmawiać ze swoimi roślinami.

Dane wykazały, że poranek jest najbardziej popularną porą aby odtwarzać muzykę dla swoich roślin. Jak pokazują wyniki jedna na dziesięć (12%) osób na całym świecie wykorzystywała w ciągu ostatniego roku treści audio (muzyki lub podcastów), pielęgnując swoje rośliny. Wielu użytkowników stworzyło również swoje własne playlisty. Wśród najpopularniejszych roślin, dla których stworzono playlisty są: jaśmin, bluszcz oraz storczyk Vanda.

28% ankietowanych na całym świecie stwierdziło także, że ich zdaniem opieka nad roślinami doniczkowymi powoduje, że ludzie znajdują swój cel w życiu, a jedna na cztery osoby (26%) na całym świecie oznajmiła, że wierzy, iż będzie kontynuować swoją pasję do roślin doniczkowych w przyszłości.

Nie jest to jednak tak prosta sprawa. Pomimo rozwijającej się nowej pasji do roślin, dane Spotify wykazały, że 15% odbiorców w Polsce uważa, że nie wie, jak dbać o swoje rośliny doniczkowe. Z kolei na świecie, 30% ankietowanych twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ich wiedza na temat pielęgnacji roślin domowych poprawiła się. Wówczas jedna na trzy osoby (32%) twierdziła, że aktywnie szukała wskazówek w postaci filmów, książek i informacji, które pomogłyby w opiece nad roślinami domowymi.

muzyka dla roślin
fot. cottonbro, pexels

Top 5 utworów pojawiających się na playlistach dla roślin

  1. New Slang – The Shins
  2. The Only Living Boy in New York – Simon and Garfunkel
  3. Don’t Panic – Coldplay
  4. Let Go – Frou Frou
  5. Such Great Heights – Iron & Wine

Top 5 gatunków muzyki dla roślin na Spotify na świecie

  1. Fourth world
  2. Art pop
  3. Background music
  4. Ambient
  5. Lo-fi beats

źródło: materiały prasowe Spotify

Pielęgnacja roślin jest jedną z pasji, która zapuściła korzenie w czasie pandemii. Na Spotify można znaleźć coraz więcej playlist związanych z roślinami i ogrodnictwem. Przy jakich rytmach kwiatki rosną najlepiej? Poprzedni rok, który w dużej mierze spędziliśmy w domu, sprawił, że dbanie i pielęgnacja o domowe rośliny rozkwitła i przerodziła się w nowe hobby wśród […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →