fragment obraz Grzegorza Nawrockiego „Jan Heweliusz” (ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku)

Heweliusz”, czyli nowy katastroficzny serial Jana Holoubka. Co za obsada!


15 lutego 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Heweliusz Jana Holoubka opowie zarówno o wielkiej tragedii sprzed ponad 30 lat, jak i ludzkich dramatach. Serial pojawi się na Netfliksie. 

Skomplikowana i największa realizacja w Polsce

Twórca m.in. seriali Rojst i Wielka woda, a także filmów 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy i Doppelgänger. Sobowtór tworzy kolejną przejmującą historię. 5-odcinkowy serial zapowiadany jest jako „największa i najbardziej skomplikowana pod kątem realizacyjnym produkcja serialowa w Polsce”.

Czytaj też: Będzie oglądane! Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku

Tragedia sprzed ponad 30 lat

Serial Netfliksa przybliży historię zatonięcia polskiego promu MF Jan Heweliusz, do którego doszło 14 stycznia 1993 na Morzu Bałtyckim. Jednostka zmierzyła się ze sztormem o skali przekraczającej 12 stopni w skali Beauforta. Życie straciło wówczas 55 osób. Udało się uratować tylko 9 rozbitków.

Heweliusz to nie tylko serial o katastrofie, ale też o żałobie, stracie i walce z dysfunkcyjnym państwem o dobre imię i godność tych, którzy zginęli. Mamy nadzieję, że oprócz skali oraz rozmachu produkcji, widzów zachwyci i poruszy olbrzymi potencjał dramaturgiczny i emocjonalny tej historii. Tym samym mamy także świadomość odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, dlatego naszym zadaniem jest przede wszystkim oddać sprawiedliwość wszystkim tym, których dotknęła ta tragedia

– mówił o produkcji reżyser Jan Holoubek.
Jan Holoubek
Jan Holoubek na planie „Heweliusza”

Imponująca obsada serialu

Premiera Heweliusza zapowiedziana jest na 2025 rok. Teraz Netflix ogłosił obsadę serialu. Trzeba przyznać, że jest ona co najmniej imponująca. Na serialowym pokładzie promu znajdą się: Magdalena Różczka, Michał Żurawski, Konrad Eleryk, Michalina Łabacz, Borys Szyc, Tomasz Schuchardt, Justyna Wasilewska, Dariusz Chojnacki, Dominika Kluźniak, Jan Englert, Jacek Koman, Jacek Beler, Magdalena Zawadzka, Joachim Lamża, Krystian Pesta, Michał Pawlik, Piotr Rogucki, Mirosław Zbrojewicz, Łukasz Lewandowski, Anna Dereszowska, Marcin Januszkiewicz, Mirosław Kropielnicki, Mateusz Górski, Mia Goti, Piotr Łukaszczyk, Magdalena Osińska i Andrzej Konopka. Wiadomo też, że autorem zdjęć jest stały współpracownik Holoubka Bartłomiej Kaczmarek.

Heweliusz Jana Holoubka opowie zarówno o wielkiej tragedii sprzed ponad 30 lat, jak i ludzkich dramatach. Serial pojawi się na Netfliksie.  Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →