Kate Winslet na planie serialu „Reżim”

Będzie oglądane! Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku


26 stycznia 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Powaga, satyra, moda, historyczne fabuły i coś dla fanów Gwiezdnych wojen. W najbliższych miesiącach w streamingu pojawi się sporo ciekawych pozycji.

Całkiem nowe historie

Styczeń powoli dobiega końca, a to znaczy, że mieliśmy już okazję obejrzeć odcinki kilku wyczekiwanych telewizyjnych i streamingowych produkcji (Kraina nocy bądź Echo), ale w świecie seriali czeka nas jeszcze bardzo dużo dobra. Przedstawiamy siedem propozycji, w które naszym zdaniem warto będzie zainwestować w nadchodzących miesiącach czas. Skupiliśmy się natomiast na nowych serialach i nie braliśmy pod uwagę kontynuacji oraz nowych sezonów seriali antologicznych (Feud: Capote Vs. The Swans). Na co wy czekacie?

Czytaj też: 7 kontynuacji, o które nikt nie prosił

Szōgun

Twórcy: Rachel Kondo, Justin Marks

Gdzie: Disney+

Zaczynamy od najnowszej ekranizacji słynnej powieści Jamesa Clavella o angielskim pilocie okrętowym, który trafia na początku XVII wieku do feudalnej Japonii i najpierw doznaje szoku kulturowo-obyczajowo-politycznego, a następnie zaczyna wsiąkać w ten nowy dla siebie świat. Nieco starsi widzowie pamiętają zapewne szalenie popularny w Polsce mini-serial z lat 80., w którym lawirującego w szykującej się do wojny domowej Japonii protagonistę zagrał Richard Chamberlain. Sądząc ze zwiastunów, ta nowa wysokobudżetowa produkcja będzie nie tylko wizualnym fajerwerkiem, ale też ekscytującym, wielowarstwowym serialem, z którego będzie można dowiedzieć się więcej o tym szerzej nieznanym poza Japonią okresie (Clavell inspirował się prawdziwymi wydarzeniami). Jeżeli twórcy nie poświęcili historycznej i psychologicznej wiarygodności na ołtarzu efektownej rozrywki, czeka nas prawdziwa serialowa uczta.

Problem trzech ciał

Twórcy: David Benioff, D.B. Weiss

Gdzie: Netflix

Ekranizacja wyróżnionej prestiżową nagrodą Hugo fantastycznonaukowej powieści Liu Cixina, która zwróciła uwagę anglojęzycznego świata na chińskie i ogólnie azjatyckie science fiction, może okazać się zarówno czarnym koniem tegorocznego sezonu serialowego, jak i ogromnym niewypałem. Nie tylko dlatego, że za tak specyficzną kulturowo historię zabrali się Benioff i Weiss, którzy mają widzom sporo do udowodnienia po finałowym sezonie Gry o tron. Pierwszy kontakt, rewolucja kulturalna w Chinach, twarda fizyka i astrofizyka, wirtualna rzeczywistość, tajne projekty rządowe, potencjalna apokalipsa z rąk obcej cywilizacji – wiele w tym projekcie może pójść nie tak, zwłaszcza że funkcjonująca na rynku chińska ekranizacja zebrała średnie recenzje. Nie zmienia to jednak faktu, że marcowa premiera Problemu trzech ciał jawi się dziś jako jedno z największych serialowych wydarzeń 2024 roku i wierzymy, że będzie dobrze.

Reżim

Twórca: Will Tracy

Gdzie: HBO Max

Kate Winslet gra żelazną kanclerz walącego się w posadach fikcyjnego środkowoeuropejskiego (i współczesnego) reżimu w zabarwionym mroczną polityczną satyrą serialu napisanym przez jednego ze scenarzystów Sukcesji. Czy to ma w ogóle prawo się nie udać? Oczywiście, że ma, jednakże dotychczasowa współpraca Winslet z HBO przebiega perfekcyjnie (zarówno Mildred Pierce, jak i Mare z Easttown to serialowe dzieła sztuki), na drugim planie pojawią się Andrea Riseborough, Matthias Schoenaerts i Hugh Grant, a podejmowana tematyka jest tak bardzo na czasie (w zasadzie na całym świecie, ale szczególnie w Europie), że jeśli twórcy nie poszli na łatwiznę, szykuje nam się prawdziwa serialowa bomba, o której będziemy dyskutować długimi latami, a Winslet zgarnie kolejną w karierze statuetkę Emmy. Dobrych współczesnych seriali z zacięciem politycznym jest ostatnio jak na lekarstwo, więc trzymamy kciuki za ten projekt.

Nowy styl

Twórca: Todd A. Kessler

Gdzie: Apple TV+

Kolejny serial, który wydaje się idealnie trafiać w swój czas, bo choć produkcji o ikonach mody – a zwłaszcza o Coco Chanel i Christianie Diorze – było już całkiem dużo, wszystkie w zasadzie prześlizgiwały się fabularnie i emocjonalnie po okresie nazistowskiej okupacji Paryża w czasie II wojny światowej. Wygląda na to, że Nowy styl – którego kilka odcinków nakręcił polski autor zdjęć Michał Sobociński – nadrobi to z nawiązką, ukazując narastające napięcie między Chanel (Juliette Binoche) a wschodzącą gwiazdą Diora (Ben Mendelsohn) na tle kompromisów, które ludzie na samym szczycie podejmowali, by stworzyć nowe podejście do mody, stylu i szeroko rozumianego piękna. Na drugim planie między innymi John Malkovich, Emily Mortimer, Claes Bang i Maisie Williams, zaś biorąc pod uwagę odwagę niektórych seriali produkowanych dla Apple TV+ w mówieniu o meandrach ludzkiej natury, zapowiada się naprawdę ciekawie.

Sympatyk

Twórcy: Park Chan-wook, Don McKellar

Gdzie: HBO Max

Oficer południowowietnamskiej armii, który w rzeczywistości szpiegował przez lata na rzecz Wietkongu, wyjeżdża do Kalifornii, gdzie zostaje konsultantem przy amerykańskiej produkcji filmowej o wojnie w Wietnamie. To pierwsza z wielu warstw nagrodzonej Pulitzerem powieści Vieta Thanha Nguyena. Idealny pomysł na wielowymiarowy serial dotykający takich zagadnień jak tożsamość, szpiegostwo i amerykanizacja historii, nic więc dziwnego, że ekranizacji podjęło się znane z ryzykownych autorskich projektów studio A24. Nie dziwi również udział reżysera Park Chan-wooka, który dał się już poznać jako wnikliwy obserwator ludzkiej natury (Oldboy, Służąca, Podejrzana) oraz mroków najnowszej historii (serial Mała doboszka). Co ciekawe, w rolach złoczyńców zobaczymy ucharakteryzowanego na różne sposoby Roberta Downeya Jr., bowiem spodziewający się Oscara za Oppenheimera aktor wciela się w szereg postaci.

Star Wars: The Acolyte

Twórczyni: Leslye Headland

Gdzie: Disney+

Podobnie jak wielu widzów straciliśmy w pewnej chwili wiarę w konsekwentny i jakościowy rozwój serialowego uniwersum Gwiezdnych wojen, ale doskonały Andor (w 2024 r. doczekamy się drugiego sezonu) przywrócił nam nieco nadzieję. The Acolyte zdaje się mieć potencjał, żeby kontynuować dobrą passę, serial będzie bowiem osadzony około stu lat przed wydarzeniami pamiętanymi z Mrocznego widma i będzie ukazywał chaos ostatnich dni Wielkiej Republiki. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób ma wpisać się w kanon Gwiezdnych wojen, istotne jednak jest to, że mimo podobno gigantycznego budżetu zmieni gatunkowy sznyt ze space opery czy science fiction/fantasy na coś w rodzaju kryminału. Główną bohaterką będzie była padawanka (Amandla Stenberg z Bodies Bodies Bodies) prowadząca wraz z mistrzem Jedi (Lee Jung-jae ze Squid Game) śledztwo w sprawie serii dziwnych zbrodni. Jakie tajemnice odkryją?

Acolyte
Amandla Stenberg, Lee Jung-jae i Leslye Headland za kulisami „The Acolyte” (fot. Disney)

Disclaimer

Twórca: Alfonso Cuarón

Gdzie: Apple TV+

Finiszujemy kolejnym projektem, o którym niewiele na razie wiadomo – zapowiedź jest prosta i wymowna: thriller psychologiczny o uznanej reporterce telewizyjnej, która odkrywa, że stała się główną bohaterką powieści ujawniającej mroczne sekrety jej życia – ale za Disclaimerem stoi tak wiele wybitnych nazwisk świata kina, że nie możemy już się doczekać efektu ich pracy. Otóż w protagonistkę wcieliła się Cate Blanchett, która zdobyła wszelkie możliwe wyróżnienia i od jakiegoś czasu szuka po prostu ciekawych aktorskich wyznań (australijski The New Boy), a na drugim planie weteran Kevin Kline, młody-zdolny Kodi Smit-McPhee oraz niedoceniony aktorsko Sacha Baron Cohen. Producentem, scenarzystą i reżyserem serialu jest z kolei Alfonso Cuarón, autor Ludzkich dzieci, Grawitacji i Romy, który nie dokonał wprawdzie wciąż niczego wybitnego w dziedzinie serialu, ale jest artystą, który ma zawsze coś ważnego do powiedzenia.

Disclaimer
Cate Blanchett na planie serialu „Disclaimer”

Powaga, satyra, moda, historyczne fabuły i coś dla fanów Gwiezdnych wojen. W najbliższych miesiącach w streamingu pojawi się sporo ciekawych pozycji. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →