fot. Krzysztof Narożański

Hania Rani i Dobrawa Czocher prezentują singiel “Con Moto”

Obserwuj nas na instagramie:

Hania Rani i Dobrawa Czocher powracają z pierwszym singlem ze swojej autorskiej płyty Inner Symphonies. Posłuchajcie Con Moto.

Duet Hania Rani & Dobrawa Czocher powraca z nową muzyką

Con Moto w muzyce to określenie wykonania utworu, sugerujące, że będzie on dość żywy, szybki i ruchliwy. I taka właśnie jest kompozycja o tym samym tytule, która właśnie ujrzała światło dzienne – niesamowicie ekspresyjna. Con Moto to pierwszy w pełni autorski singiel duetu tworzonego przez pianistkę Hanię Rani i wiolonczelistkę Dobrawę Czocher. Efekty współpracy tej dwójki znamy już z albumu Biała Flaga, na którym artystki zreinterpretowały piosenki Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika, a o swojej najnowszej kompozycji artystki piszą:

„Con Moto” (ruchliwie, żywo), jak sama nazwa wskazuje, była naszą próbą wyobrażenia sobie siły, którą ucieleśnia każda żywa materia. Powtarzające się rytmy partii instrumentalnych, ich pulsacja, energia i dynamika były naszymi narzędziami do stworzenia tego utworu. Szczególnie interesujące było skomponowanie czegoś, co tak bardzo kontrastowało z sytuacją, w jakiej wszyscy byliśmy podczas lockdownu. „Con Moto” jest zatem również naszą odą do wolności.

Hania Rani i Dobrawa CzocherCon Moto, posłuchaj singla i zobacz teledysk

Do utworu powstał również teledysk, który nakręcono w jednym z najstarszych teatrów w Polsce, Starym Teatrze w Krakowie. Zobaczcie!

Hania Rani i Dobrawa Czocher z autorskim albumem, który wyda legendarna wytwórnia Deutsche Grammophon

Po sześciu latach kompozytorki powracają do tworzenia w duecie, ale już na zupełnie innych zasadach, co słyszymy od razu w singlu Con Moto. Tym razem Hania Rani i Dobrawa Czocher stawiają o wiele odważniejszy krok, nie podpierając się przy tym dorobkiem innych artystów. Na swój nadchodzący album same napisały każdą nutę, będącą wynikiem ich osobistych inspiracji.

Co więcej, artystki od razu zaczynają z wysokiego “C”, bowiem ich wspólny album zatytułowany Inner Symphonies, zostanie wydany przez legendarną wytwórnię Deutsche Grammophon, która w swoich zbiorach ma również wydawnictwa takich twórców, jak Moby czy Agnes Obel oraz wielu innych, znakomitych przedstawicieli muzyki klasycznej. Dodatkowo, Hania Rani i Dobrawa Czocher to najmłodszy w historii żeński duet kompozytorski związany z wytwórnią Deutsche Grammophon. To ogromne wyróżnienie dla polskich artystek!

Hania Rani i Dobrawa Czocher
Hania Rani i Dobrawa Czocher, fot. Krzysztof Narożański

Hania Rani i Dobrawa Czocher – Inner Symphonies. Kiedy premiera albumu?

Album Inner Symphonies ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku, dokładnie 15 października i zostanie wydany w formacie CD oraz na winylu. Jak czytamy w informacji prasowej, motywem przewodnim Inner Symphonies jest nadzieja, którą Hania Rani i Dobrawa Czocher podczas blokady spowodowanej pandemią odnalazły w przyjaźni. Artystki wspierały się wzajemnie i motywowały zarówno jako przyjaciółki, jak i muzyczne partnerki. Praca nad albumem rozpoczęła się od rozmów przez Internet, a potem, gdy Hania i Dobrawa mogły się wreszcie spotkać w Gdańsku, ruszyła spontanicznie. Z wymiany pomysłów oraz licznych improwizacji, będących podstawą do budowania poszczególnych utworów wyłonił się ostateczny kształt artystyczny albumu.

Pamiętam, jak Hania wspomniała mi, że Jej babcia mówiła: Wiosna nadejdzie, to pewne. Świat wydawał się rozpadać, kiedy zaczynałyśmy pracę nad tym albumem, ale miałyśmy nadzieję na lepszą przyszłość. Bardzo dobrze było mieć po swojej stronie Deutsche Grammophon i czuć wsparcie tego zespołu. To dało nam swobodę rozwijaniu naszej muzyki. Miałyśmy dużo czasu na rozmowy, na pytania, czego tak naprawdę teraz chcemy, czym jest dla nas muzyka. Ten czas był dla nas naprawdę cenny. Miałyśmy też dużo zabawy. Ćwiczyłyśmy jogę i chodziłyśmy na spacery po lesie

– wspomina Dobrawa Czocher.

Słowo “inner” symbolizuje tu duchowość, intymność i prywatność, podczas gdy “symphonies” oznacza znacznie więcej, niż tylko formę muzyczną, to także symbol swoistej konstrukcji, potęgi i wielkości. To dla nas nowa przygoda

– dodaje Hania Rani.

Artystki podzieliły się również subtelną okładką tego wydawnictwa, która prezentuje się w ten sposób:

Hania Rani i Dobrawa Czocher - Inner Symphonies album
Hania Rani i Dobrawa Czocher – “Inner Symphonies”, okładka albumu

Hania Rani, Dobrawa Czocher i magiczne wnętrza Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Album Inner Symphonies został ostatecznie zarejestrowany w wnętrzach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Doskonałe warunki akustyczne sali koncertowej, wydobyły wirtuozowski kunszt i muzyczną wrażliwość duetu. W ten sposób Hania i Dobrawa mogły zrealizować swoją artystyczną wizję.

U podstaw realizacji nowego, muzycznego projektu Hani i Dobrawy, leży ich talent, potwierdzony dokonaniami artystycznymi, na które nie pozostaliśmy obojętni, tym bardziej, że instytucję Filharmonii łączą przyjacielskie stosunki z obiema Artystkami. W ślad za płytą „Biała flaga”, która ujęła nasze serca, do grupy wiolonczel Orkiestry Filharmonii w Szczecinie dołączyła Dobrawa Czocher, dając tym samym impuls i bazę do powstawania nowych, inspirujących projektów. Nasza wyobraźnia nie zna granic, jedynymi ograniczeniami są czas i przestrzeń, których zawsze brakuje. Moment pandemii wyhamował wiele zaplanowanych działań Filharmonii, wykorzystaliśmy ten czas na realizację naszych marzeń. Pokonując wszelkie, często karkołomne trudności spowodowane stanem epidemicznym, udało nam się udostępnić artystkom złotą salę Filharmonii do nagrania tego wyjątkowego muzycznego projektu.
Czujemy ogromną radość i dumę, że projekt niebawem ujrzy światło dzienne, a Filharmonia mogła mieć w nim swój udział, zwłaszcza, że jako pierwsi mogliśmy doświadczyć efektów nagrań, podczas trzeciej edycji festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM 2020, kiedy nastąpiło prapremierowe wykonanie utworów z nadchodzącej płyty. Cieszymy się, że za chwilę wszyscy będą mogli doświadczyć niezwykłej wrażliwości utalentowanych artystek. Poniekąd czujemy się trochę inicjatorami tego zjawiskowego albumu

– komentuje Dorota Serwa / Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Hania Rani i Dobrawa Czocher powracają z pierwszym singlem ze swojej autorskiej płyty Inner Symphonies. Posłuchajcie Con Moto. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM Duet Hania Rani & […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →