Hania Rani – „Esja” tym razem w formie książki

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Książka Esja to druga tego typu publikacja (po Białej fladze wydanej w 2016 roku) zawierająca partytury utworów autorstwa pianistki i kompozytorki Hani Rani.

5 kwietnia 2019 roku odbyła się premiera solowego albumu Hani Rani pt. Esja poświęconego kompozycjom na fortepian solo, wydanego w brytyjskiej wytwórni Gondwana Records.

Płyta Esja powstawała w wielu miejscach, m.in. w Warszawie, Berlinie, Reykjaviku czy w polskich górach Bieszczadach.

Miejsca te ukształtowały mnie jako człowieka, ale również artystę, dlatego wiele inspiracji, które tam odnalazłam, odzwierciedlają tytuły utworów takie jak: Biesy, Warszawa czy tytułowa Esja.

Hania Rani – Esja – premiera książki

Oprócz 10 utworów, których nagrania znalazły się na albumie, do książki dołączone zostały nuty do pięciu, nieopublikowanych jeszcze kompozycji: Rurka z kremem, Today, Tomorrow, Warszawa i Varsjá.

Tym razem Rani zdecydowała, że książka przybierze formę albumu, który stanie się nie tylko zeszytem muzycznym, ale również szerszą opowieścią o miejscach, zdarzeniach i emocjach, które towarzyszyły jej podczas tworzenia.

Hania Rani Esja książka
fot. Hanna Raniszewska

Pomiędzy partyturami znajdziecie zdjęcia autorstwa przyjaciela artystki, fotografa Marcina Leszczyńskiego, z którym dwa lata wcześniej udali się w podróż, w celu odkrycia na nowo uroków ukochanych gór – Bieszczad oraz nieoczywistego piękna Warszawy, w której pianistka spędziła swoje studenckie lata i w której obecnie mieszka.

Hania Rani Esja książka
fot. Hanna Raniszewska

Do współpracy nad oprawą wizualną książki Rani zaprosiła również amerykańskiego twórcę kolaży – Anthony’ego Zinonos’a, który wykonał z myślą o płycie Esja kilka specjalnie dedykowanych prac. Za projekt całej publikacji odpowiada Nicola Cholewa, a tłumaczeniem tekstów zajął się Piotr Wieczorek.

Hania Rani Esja książka
fot. Hanna Raniszewska

Mam nadzieję, że użytkowanie tej książki sprawi Wam dużo radości i stanie się zachętą do własnych prób kompozytorskich i wspólnego muzykowania. Przy utworach nie znajdziecie zbyt wielu oznaczeń dynamicznych czy artykulacyjnych, ponieważ nie chciałam narzucać jednej konkretnej interpretacji. Wiem, że zostawiam moją muzykę w dobrych rękach.

Hania Rani – Esja – Spis utworów:

 1. Eden
 2. Sun
 3. Hawaii Oslo
 4. Pour Trois
 5. Biesy
 6. Luka
 7. Today It Came
 8. Glass
 9. Esja
 10. Now, Run
 11. Rurka z Kremem
 12. Today
 13. Tomorrow
 14. Warszawa
 15. Varsja (Good Night, K.)

Książka jest już dostępna w sprzedaży. Kupicie ją tutaj.

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku: