kadr z filmu „Parasite”

Gwiazda filmu „Parasitenie żyje. Lee Sun-kyun miał 48 lat


27 grudnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Przeciwko południowokoreańskiemu aktorowi toczyło się w ostatnim czasie śledztwo kryminalne. Chodziło o narkotyki.

Popularny aktor

Lee Sun-kyun na ekranie i w teatrze występował od ponad 20 lat. Popularność w Korei Południowej zapewniły mu role w filmach White Tower i Coffee Prince, czy serialach Pasta oraz Miss Korea. Warto wspomnieć też o takich produkcjach, jak Helpless, Ciężki dzień czy filmach Seong Hun Kima: Noc i dzień, Oki czy Nobody’s Daughter Haewon. Sun-kyun wystąpił też w Dr. Brain – pierwszym serialu w języku koreańskim wyprodukowanym przez Apple TV+. Najbardziej znany szerokiej widowni był jednak z Parasite’a.

Lee Sun-kyun ciężki dzień
Lee Sun-kyun w filmie „Ciężki dzień”

Sukces Parasite

Wielokrotnie nagradzany film Bong Joon-ho (Złota Palma, 4 Oscary, Złoty Glob, BAFTA i wiele, wiele innych) to historia czworga ludzi bez przyszłości, którzy wpadają na pomysł przekrętu doskonałego. „Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy” – czytamy na stronie dystrybutora Parasite, firmy Gutek Film. Lee Sun-kyun zagrał ofiarę wspomnianej czwórki – bogatego prezesa Parka, ojca i męża, w którego domu pojawiają się główni bohaterowie.

Problemy z narkotykami

Niespodziewana śmierć aktora wstrząsnęła światem fanów kina. Lee Sun-kyun od jakiegoś czasu miał poważne problemy z narkotykami – a w Korei Południowej za posiadanie czy dilowanie grożą surowe kary, nawet to kilkunastu lat pozbawienia wolności. Tamtejszy rząd bardzo przykłada się do ścigania narkomanów i handlarzy – zakazane jest nawet zażywanie marihuany za granicą, w krajach, gdzie jest legalna. Lee Sun-kyun był obserwowany przez organy ścigania, a przeciwko niemu toczyło się śledztwo.

Zeznania i szantaż

Jak podaje „The Korea Times”, tuż przed świętami aktor składał obszerne zeznania w sprawie zażywania narkotyków z kelnerką poznaną w barze. Jak twierdził, był też przez kobietę szantażowany. Przesłuchanie Lee Sun-kyuna trwało podobno 19 godzin. Postępowanie przeciwko niemu rozpoczęło się w październiku 2023 r. W międzyczasie musiał zrezygnować z roli w nowym thrillerze No Way Out. Nie mógł też opuszczać kraju.

Znaleziony na parkingu w samochodzie

Lee Sun-kyun został znaleziony przez policję w Seulu 27 grudnia o 10:30 rano. Aktor znajdował się na parkingu w centrum miasta za kierownicą swojego samochodu. Na siedzeniu pasażera znajdował się brykiet węglowy, często używany w Korei Południowej przez samobójców (zatrucie tlenkiem węgla). Zanim policjanci odebrali telefon od zaniepokojonego przechodnia, dostali informację od żony aktora, że opuścił dom po tym, jak „napisał odręczną notatkę przypominającą list pożegnalny”. Lee Sun-kyun zostawił żonę i dwójkę dzieci. Miał 48 lat.

Przeciwko południowokoreańskiemu aktorowi toczyło się w ostatnim czasie śledztwo kryminalne. Chodziło o narkotyki. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Popularny aktor Lee Sun-kyun na ekranie i w […]

Obserwuj nas na instagramie:

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →