fot. materiały prasowe

Ed Sheeran w obawie przed pozwem nagrywa… pisanie piosenek


12 kwietnia 2022

Podziel się newsem:

Ed Sheeran po wygranym procesie w sprawie rzekomego plagiatu, postanowił więcej nie dopuścić do takiej sytuacji. Artysta ogłosił wszem wobec, że nagrywa swoje writing session.

Ed Sheeran – sprawa plagiatu zamknięta, ale nie do końca

Sprawa plagiatu ciągnęła się za Brytyjczykiem już od dłuższego czasu. Chodzi o zarzuty względem jednego z jego największych hitów – Shape Of You. Sami Chokri (Sami Switch) i Ross O’Donoghue, twórcy piosenki Oh Why, oskarżyli artystę o nadmierną inspirację ich utworem, a sprawa finalnie trafiła do sądu, gdzie do odpowiedzialności próbowano pociągnąć zarówno wokalistę, jak i współautorów Shape Of YouJohnny’ego McDaida i producenta Steve’a McCutcheona. Ostatecznie Ed Sheeran został oczyszczony ze wszystkich zarzutów.

Istnieją podobieństwa między jednotaktową frazą w Shape Of You i Oh Why, ale takie podobieństwa są tylko punktem wyjścia do ewentualnego naruszenia. Różnice między odpowiednimi częściami dostarczają przekonujących dowodów, że fraza Oh Why i fraza w Shape Of You pochodzi z innych źródeł. Istnieje tylko spekulatywna podstawa, że Sheeran znał piosenkę Chokriego przed napisaniem Shape of You. Właściwie uważam, że jej nie słyszał.

– przyznał sędzia Zacaroli

Na wyroku sprawa powinna się zakończyć, czyż nie? Jednak nie tym razem. Brytyjczyk ma dość rozwlekłych prawnych batalii i postanowił rejestrować wszystkie swoje sesje pisania piosenek.

Przeczytaj: Ed Sheeran w ogniu oskarżeń. Sąd rozstrzygnie, czy Shape Of You jest plagiatem

Ed Sheeran proces nagrywanie sesji
fot. materiały prasowe

Nagrywanie procesu twórczego – czy to załatwi sprawę?

To nie pierwszy raz, kiedy Ed Sheeran został oskarżony o plagiat. Wcześniej sprawa dotyczyła utworu Photograph, a po drugiej tak wyczerpującej rozprawie artysta zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, aby kolejne takie próby fałszywych pozwów o naruszenie własności intelektualnej zdusić w samym zarodku.

Cieszę się, że to już koniec. Cieszę się, że możemy iść dalej i wrócić do pisania piosenek. Procesy sądowe nie są zabawne dla nikogo zaangażowanego. I tak, myślę, że ze wszystkich stron to nie było miłe doświadczenie.

– powiedział Sheeran

Jak podaje portal NME.com Brytyjczyk wyjawił, że nagrywa wszystkie swoje writing session, aby w kolejnym podobnym przypadku, wszystko było czarno na białym.

Ktoś zgłosił roszczenia wobec naszych piosenek, więc wtedy mówimy: „Oto nagranie, obejrzyj je, a zobaczysz, że nic tam nie ma.

– podsumował artysta.

Jak sądzicie – czy taki sposób wystarczy, żeby uchronić się przed sądową batlią?

Ed Sheeran – Shape of You (Official Music Video)

Ed Sheeran po wygranym procesie w sprawie rzekomego plagiatu, postanowił więcej nie dopuścić do takiej sytuacji. Artysta ogłosił wszem wobec, że nagrywa swoje writing session. Zobacz także Chill Time Is Not Wasted Time – Pezet kawałkiem „Mewa” promuje nową kampanię Sprite’a Jest piątek i jest „POST”. Nowy singiel Dawida Podsiadło już dostępny Sentino zakończył i […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →