Gladys Vega/Getty Images

Czy nareszcie doczekamy się drugiego albumu duetu Black Star?


08 marca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Temat następcy kultowego albumu Mos Def & Talib Kweli Are Black Star co jakiś czas powraca. Najczęściej wieściami o nowej płycie duetu Black Star dzieli się jeden z jego współtwórców, czyli Talib Kweli. I naprzemiennie są to dobre, jak i złe informacje. Niedawno ukazała się kolejna. Tym razem pozwalająca ponownie z optymizmem spojrzeć w stronę tak bardzo wyczekiwanej premiery płyty nagranej do spółki z Yasinnem Beyem.

Black Star jednak zaprezentują światu drugą wspólną płytę?

Chcielibyśmy bardzo, aby na końcu powyższego nagłówka nie znalazł się znak zapytania. Jednak patrząc na trwającą już cztery lata historię związaną z wydaniem drugiej płyty Black Star, jest to jednak jeszcze niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ w przypadku follow-upu do dzieła, jakim jest Mos Def & Talib Kweli Are Black Star poruszać możemy się jedynie w sferze przypuszczeń. Do takiej sytuacji przyczynili się sami Talib Kweli i Yasiin Bay aka Mos Def. Już w 2018 roku poinformowali swoich fanów o wejściu razem do studia w celu nagrania drugiej wspólnej płyty. Entuzjazm słuchaczy spotęgował natomiast ujawnienie przez duet producenta nowego materiału. A okazał się być nim, cieszący się równie dużym uznaniem w muzycznym środowisku, Madlib! Oczekiwać zatem zaczęliśmy premiery kolejnego klasyka od Black Star. Co więcej, już po roku Talib Kweli przekazał, że zakończono prace nad tą płytą! Poziom ekscytacji wśród słuchaczy wzrósł więc jeszcze bardziej. I diametralnie opadł tego samego roku. Dla fanów dokonań nowojorskich raperów rozpoczął się wręcz koszmar.

Mos Def & Talib Kweli Are Black Star
Talib Kweli i Mos Def aka Yasiin Bey/ fot. materiały prasowe

Kilka miesięcy po zakończeniu przez Taliba Kweli i Yasiina Bey’a, wraz z Madlibem, prac nad nową płytą, ten pierwszy wyjawił, że skończony już materiał, może jednak nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Wychowany na Brooklynie raper powód tak fatalnego stanu rzeczy przekazał w sposób dość zawoalowany. Próby jego dokładnego wyjaśnienia dokonaliśmy już wcześniej. Z kolei muzyczny światek obiegła plotka, że na przeszkodzie w wydaniu albumu stanął sam Yasiin Bey. Artysta miał podjąć decyzję o wydania drugiej płyty Black Star całkiem niezależnie, nie godząc się przy tym na współpracę z żadną wytwórnią, w tym przypadku Madlib Invazion. To jednak plotki, które właśnie przestały być aktualne. A w stronę ponownego wyjścia Black Star ponownie spojrzeć możemy z pewną dozą optymizmu.

Black Star – Definition

Black Star nagrał drugi album raz jeszcze?

Co się zatem zmieniło? Warto w tym miejscu przypomnieć, że okazję, by usłyszeć premierowy utwór Black Star zyskaliśmy już jesienią ubiegłego roku. Duet użyczył bowiem jeden ze swych świeżo nagranych kawałków na potrzeby nowego show Dave’a Chappelle, które w tym czasie pojawiło się ramówce Netflixa. Wówczas nie wiedzieliśmy jednak, czy Talib Kweli i Yasiin Bey chcą w ten sposób zaprezentować światu przynajmniej fragmenty materiału, który ma nigdy nie ujrzeć światła dziennego. A może jest to forma przygotowania publiczności na powrót legendy po niespełna dwudziestu pięciu latach? Wam i sobie, rzecz jasna, życzymy tego drugiego.

Black Star – Tribute (prod. Madlib)

Zdaje się potwierdzać to również, ponownie, sam Talib Kweli. Tym razem rozbudził nasze nadzieje zamieszczonym niedawno zdjęciem ze swoim przyjacielem, z którym stworzył takie ponadczasowe rapowe perełki, jak chociażby Definition, Respiration czy Brown Skin Lady. Podpisem udostępnionej za pośrednictwem Instagrama fotografii zasugerował natomiast, że drugi album Black Star jest nagrany. Czy jednak odnosi się do całkiem nowego materiału? Czy też Talib wspomina prace nad płytą, o której powstaniu dowiedzieliśmy się przed czterema laty? Niestety, ponownie wchodzimy w tę sferę domysłów…

Nowy album Black Star nagrywany był w pokojach hotelowych i garderobach na całym świecie. Uwielbiam, jak mój brat muzycznie pcha mnie do przodu

– Talib Kweli.

Czy to już wszystko?

Na szczęście nie! Oprócz zamieszczenia obiecującej fotografii, Talib Kweli zachęca nas również do aktywnego obserwowania profilu @blackstarkeepshining. A co tam znajdziemy? Szereg archiwalnych i aktualnych materiałów dokumentujących wspólną, artystyczną drogę duetu Mos Def & Talib Kweli. Całkiem możliwe, że są zamieszczane z zamiarem przygotowania słuchaczy na nowości, które, oznaczone jako Black Star, pojawić mają się już wkrótce. A przynajmniej bardzo Wam i sobie życzymy, aby tak się właśnie stało. W międzyczasie natomiast przypomnijmy sobie kultowe już dzieło, jakim jest album Mos Def & Talib Kweli Are Black Star.

Black Star – Mos Def & Talib Kweli Are Black Star

Yasiin Bey aka Mos Def i Talib Kweli ponownie wracają na wspólną, muzyczną ścieżkę, którą podążając, stali się Gwiazdami.

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →