fot. Mathieu Bitton

Yasiin Bey i Talib Kweli ujawnili tytuł i datę premiery drugiego albumu Black Star


13 kwietnia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

A jednak! Po kilku latach zapowiedzi nowego albumu Black Star, ujawnianych naprzemiennie z obawami, że następca Mos Def & Talib Kweli Are Black Star może nigdy nie ujrzeć światła dziennego, Yasiin Bey i Talib Kweli nareszcie wskazali datę ponownego pojawienia się Black Star. Album zatytułowany No Fear Of Time, oparty na beatach autorstwa Madliba, ukaże się za niecały miesiąc!

Black Star po dwudziestu czterech latach ponownie się ukażą

No Fear Of Time. W ten sposób Yasiin Bey i Talib Kweli zatytułowali wspólny powrót na scenę. Powrócą po dwudziestu czterech latach od wydania kultowej płyty Mos Def & Talib Kweli Are Black Star. O tym, że nowojorscy raperzy album ten zamierzają nagrać, dowiedzieliśmy się już kilka lat temu. W międzyczasie natomiast zdążyliśmy także mocno zmartwić się wystosowaną przez samego Kweliego informacją, jakoby wyprodukowany w całości przez Madliba materiał miał się jednak nigdy nie ukazać. Sytuacja związana z drugim albumem Black Star nagle uległa kompletnej zmianie. A na wydawniczym horyzoncie ponownie jawić zaczęła się ta wspaniała Czarna Gwiazda. Teraz już natomiast znamy dokładny termin ukazania się nowego dzieła duetu Mos Def & Talib Kweli, a także miejsce, w którym No Fear Of Time oczekiwać będzie na odsłuch słuchaczy. Drugi album Black Star nie będzie bowiem szeroko dostępny. Niestety.

Talib Kweli & Yasiin Bey (fot. Ray Tamarra) Black Star
Talib Kweli & Yasiin Bey (fot. Ray Tamarra)

Niestety, nie wszędzie…

Niestety. Słowo to, niestety, w kwestii drugiego albumu Black Star pada niezwykle często. Przed dwoma laty przekazano nam, że płyty, którą Yasiin i Talib nagrali na beatach, możemy, niestety, nigdy nie posłuchać. Kweli powodów takiej sytuacji upatrywał wówczas w aspektach wydawniczych oraz marketingowych. Nadzieje wróciły stosunkowo niedawno. Teraz natomiast mamy już pewność, że nowy projekt duetu Black Star stał się wydawniczym faktem. Niestety, ponownie użyć musimy tego słowa. No Fear Of Time dostępne będzie bowiem tylko za pośrednictwem jednej, kompletnie niepopularnej w naszym kraju, platformy streamingowej. Niestety…

Black Star - No Fear Of Time - okładka albumu
Black Star – No Fear Of Time – okładka albumu

No Fear Of Time, ale jedynie na Luminary

Yasiin Bey i Talib Kweli już przy pierwszych przeciekach w temacie nowego Black Star sygnalizowali, że album ten będą zamierzali wydać poza głównym obiegiem. Być może właśnie ten, przyświecający twórcom, zamiar blokował przez tak długi czas premierę płyty? Talib Kweli wszakże już przed dwoma laty wyjawił, że wraz z Yasiinem nie życzą sobie, aby korporacje, określone jako “sępy”, żerowały na ich wspólnej twórczości. Najprawdopodobniej z tego też powodu, duet Black Star miejsce na wydanie swojego drugiego dzieła znalazł na platformie Luminary. Jest to platforma podcastowa, z którą Bey i Kweli są związani już od dłuższego czasu. To właśnie tam dostępny jest The Midnight Miracle, czyli podcast, który wspólnie prowadzą Yasiin Bey, Talib Kweli oraz Dave Chappelle. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ze sławnym komikiem duet Black Star przyjaźni się od bardzo dawna. Relacja ta jest tak bardzo udana, że to właśnie w netlixowskim show Chappelle’a na początku tego roku mogliśmy usłyszeć premierowy utwór duetu Black Star.

Black Star – No Fear Of Time – zapowiedź albumu

Mos Def & Talib Kweli nowy album zapowiadają singlem Mineral Mountain

Premierę albumu No Fear Of Time, czyli drugiej płyty, jaką wspólnie stworzyli Yasiin Bey aka. Mos Def & Talib Kweli, zaplanowano na 3 maja. Pojawienie się nowego Black Star sygnalizuje natomiast Mineral Mountain. Tak zatytułowany utwór wybrano na pierwszy oficjalny singiel zwiastujący następcę klasyka z 1998 roku. Nie jest to jednak popis jedynie samego duetu oraz odpowiadającego za beat Madliba. Twórcy na Mineral Mountain zaprosili bowiem jeszcze jednego utalentowanego rapera. Jest nim Black Thouht z legendarnego crew The Roots. Niestety. Tak, musimy w tym miejscu po raz kolejny użyć tego niefartownego słowa. Pierwszy upubliczniony utwór z No Fear Of Time jest bowiem również dostępny jedynie na platformie Luminary. Fragmentem Mineral Mountain Talib Kweli podzielił się jednak ze słuchaczami za pośrednictwem serwisu Instagram.

Black Star – Mineral Mountain

Talib Kweli opisał kulisy powstania No Fear Of Time

Zatem wszystko mamy już jasne! Black Star ponownie, w pełnej okazałości, rozbłyśnie na wydawniczym horyzoncie 3 maja 2022 roku. Miejscem wystąpienia drugiej płyty Yasiina Bey’a i Taliba Kweli będzie natomiast platforma Luminary. Jak natomiast wyglądały prace nad tym materiałem? Podobnie, jak w przypadku Mos Def & Talib Kweli Are Black Star, swój drugi album duet ten również postanowił nagrać omijając… studia nagraniowe! Lepiej jednak będzie jak proces powstawania No Fear Of Time przedstawi Wam sam współtwórca Reflectional Eternal.

Jakieś 3-4 lata temu zacząłem odwiedzać Yasiina w Europie i rozmawiać o utworach do napisania na album. Sprowadziłem inżyniera dźwięku tylko po to, żeby zobaczyć, co z tego wyjdzie. Kiedy zdałem sobie sprawę, że nasze rozmowy zaczynają naturalnie przekształcać się w twórcze konwersacje, zacząłem upewniać się, że inżynier jest zawsze w pobliżu. Pewnego dnia byliśmy po prostu w hotelu, słuchając bitów Madliba, a on powiedział: „Puść jeszcze raz tę taśmę Madliba”. Puszczam beat, a on zaczyna rymować. I tak zrobiliśmy pierwszy utwór…

To jest bardzo podobne do tego, jak nagraliśmy pierwszy album. Tylko na pierwszym albumie nie było mobilnych studiów. Przy jego nagrywaniu nie postawiliśmy stopy w jednym studiu nagraniowym. Wszystko to zostało zrobione w pokojach hotelowych oraz na backstage’ach występów Dave’a Chappelle’a”.

– mówił Talib Kweli

Yasiin-Bey-i-Talib-Kweli-podczas-nagrywania-No-Fear-Of-Time-fot.-Black-Star-Facebook
Yasiin Bey i Talib Kweli podczas nagrywania No Fear Of Time (fot. Black Star via Facebook)
Talib Kweli i Yasiin Bey (fot. Talib Kweli, Instagram)
Talib Kweli i Yasiin Bey (fot. Talib Kweli, Instagram)

Zapowiedziany na maj, wyprodukowany przez Madliba, album “No Fear Of Time” zwiastuje singiel “Mineral Mountain”.

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →