kadr z klipu do utworu „Thorn”

8 światowych hitów, o których nie wiedzieliście, że są coverami


19 listopada 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Dobrze wam znany utwór okazuje się coverem mniej znanej piosenki? Na pewno to znacie. Sprawdźcie nasze zestawienie 8 takich przypadków.

Ale jak to, ta wersja to nie oryginał?

Znacie to uczucie, kiedy znany wam dobrze utwór okazuje się w rzeczywistości autorstwa kogoś innego niż artysta wykonujący znaną przez was wersję piosenki? Nam przydarza się to całkiem często. Z tego właśnie powodu przygotowaliśmy dla was specjalne zestawienie. Na liście znalazło się 8 przykładów coverów, które zaskoczyły nas najmocniej. Obok tytułów i wykonawców zamieściliśmy informację o skali. To przedstawiona w przybliżeniu różnica w popularności utworu oryginalnego i jego najbardziej znanego coveru, określona na podstawie liczby odsłuchań na platformie streamingowej Spotify. Wszystko jasne? Zaczynajmy więc!

Laura Branigan – Self Control (w oryginale: Raf)

skala ~ 15:1

Laura Branigan była bezsprzecznie jedną z ikon muzyki pop lat osiemdziesiątych. W Stanach Zjednoczonych znana była przede wszystkim z utworu Gloria, natomiast w Europie hitem stało się jej wykonanie utworu Self Control. Artystą, który pierwszy nagrał tę piosenkę był Włoch Raffaele Riefoli, znany również jako Raf. Choć obie wersje nie różnią się zbytnio, to jednak ta w wykonaniu amerykańskiej gwiazdy synth-popu dużo mocniej zaistniała w świadomości słuchaczy na całym świecie.

Laura Branigan – Self Control

Raf – Self Control

George Harrison – I’ve Got My Mind Set On You (w oryginale James Ray)

skala ~ 26:1

Kult The Beatles na świecie sprawił, że po rozpoczęciu solowych karier John Lennon i Paul McCartney nie stracili statusu wielkich gwiazd. Także George’owi Harrisonowi udało się wylansować wielkie hity. Tak jak na przykład I’ve Got My Mind Set On You, o którym mało kto wie, że wcale nie jest autorstwa byłego Beatlesa. Trzeba jednak Harrisonowi przyznać, że jazzowemu utworowi Jamesa Raya nadał rockowej duszy. I wyszło to naprawdę świetnie.

George Harrison – I’ve Got My Mind Set On You

James Ray – I’ve Got My Mind Set On You

The Animals – House Of The Rising Sun (w oryginale: Clarence „Tom” Ashley i Gwen Foster)

skala ~ 287:1

Utwór, który zdaniem wielu osób jest najlepszym do nauczenia się gry na gitarze. Nie mamy co do tego pewności, wiemy natomiast, że w swojej pierwotnej wersji House Of The Rising Sun nie brzmiał tak jak w najbardziej znanym coverze autorstwa The Animals. Utwór, co do którego autorstwa nikt nie ma pewności (prawdopodobnie był on znany jeszcze przed I wojną światową), w pierwszej zarejestrowanej wersji z 1933 wykonany został przez Clarence’a „Toma” Ashleya i Gwen Foster.

The Animals – House Of The Rising Sun

Clarence “Tom” Ashley i Gwen Foster – House Of The Rising Sun

Fugees – Killing Me Softly With His Song (w oryginale Lori Liebermann)

skala ~ 301:1

Killing Me Softly With His Song to utwór, o który możesz zapytać 10 osób i jest szansa, że usłyszysz co najmniej pięć różnych odpowiedzi co do jego autorstwa. Przez lata wykonywało go wielu artystów, między innymi Perry Como, Roberta Flack, Nancy Sinatra, a także pierwsza wykonawczyni – Lori Liebermann, która była także współtwórczynią tekstu. Najpopularniejsza wersja wielkiego hitu należy jednak do grupy Fugees i to ona jest przede wszystkim kojarzona przez fanów muzyki.

Fugees – Killing Me Softly With Her Song

Lori Liebermann – Killing Me Softly With Her Song

Cyndi Lauper – Girls Just Want To Have Fun (w oryginale: Robert Hazard)

skala ~ 375:1

Debiutancki album Cyndi Lauper zatytułowany She’s So Unusual do dziś pozostaje jednym z największych popowych klasyków wszech czasów. Pokryty sześciokrotną platyną krążek zawierał takie hity, jak Time After Time czy najsłynniejsze Girls Just Want To Have Fun, które początkowo wykonywał… mężczyzna. Był to Robert Hazard, kompozytor utworu. Patrząc na to, że ten utwór jest przez wiele osób uznawany wręcz za feministyczny hymn, jest to dość spore zaskoczenie.

Cyndi Lauper – Girls Just Want To Have Fun

Robert Hazard – Girls Just Want To Have Fun

Beyoncé – If I Were A Boy (w oryginale: BC Jean)

skala ~ 619:1

I AM… SASHA FIERCE od Beyoncé to jedna z najbardziej hitowych płyt w historii. Nie ma prawdopodobnie na świecie osoby interesującej się muzyką popularną, która ani razu nie słyszała Halo, Single Ladies (Put a Ring on It), Broken-Hearted Girl, Sweet Dreams czy If I Were A Boy. Mało kto jednak słyszał ten ostatni utwór w oryginale. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że pierwsze wykonanie zostało odrzucone przez wytwórnię, w której zakontraktowana była BC Jean. No cóż, nie wiedzieli, co tracą.

Beyoncé – If I Were A Boy

BC Jean – If I Were A Boy

Natalie Imbruglia – Torn (w oryginale: Lis Sørensen)

skala ~ 659:1

Prawdopodobnie mało kto kojarzy inne utwory Natalie Imbruglii niż Torn. Debiutancki singiel Australijki zdefiniował jej całą dalszą karierę. Niewiele osób jednak wie, że w oryginale Torn wykonywał ktoś zupełnie inny. Ci, którzy coś już o tym słyszeli, najczęściej wskazują zespół Ednaswap. Prawda jest jednak nieco inna. Oryginalne Torn nosi tytuł Brændt i jest utworem duńskiej piosenkarki Lis Sørensen. Wykonanie Ednaswap jest pierwszą wersją w języku angielskim, a wersja Natalie Imbruglii wersją najpopularniejszą.

Natalie Imbruglia – Torn

Lis Sørensen – Brændt

The Beatles – Twist And Shout (w oryginale: The Top Notes)

skala ~ 6915:1

The Beatles nie trzeba nikomu przedstawiać. Ponadczasowe utwory, które nagrali, można by bardzo długo wymieniać. Zatrzymamy się jednak przy Twist And Shout, które oryginalnie wcale nie jest utworem zespołu z Liverpoolu. W wykonaniu The Top Notes cechuje się podobną rock and rollową energią, jednak to nagrana dwa lata później wersja weszła do światowego kanonu.

The Beatles – Twist And Shout

The Top Notes – Twist And Shout

Dobrze wam znany utwór okazuje się coverem mniej znanej piosenki? Na pewno to znacie. Sprawdźcie nasze zestawienie 8 takich przypadków. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Ale […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →