Co wiecie o muzyce raï? Electro z Algierii na scenie Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Nazywany księciem Raï 2.0 Sofiane Saidi wraz z znakomitym zespołem Mazalda prezentują postmodernistyczną wizję elektro Maghrebu. Analogowe syntezatory, elektryczny saz i saksofony oraz hipnotyzujący wokal Saidiego tworzą nową jakość w pochodzącej z Algierii muzyce raï.

Muzyka raï

Raï, niegdyś muzyka robotników portowego Oranu, w latach 80-tych rozkwitła i królowała na dyskotekowych parkietach algierskiej diaspory we Francji. Jej początki sięgają I połowy XX wieku i pieśni zendanis, pierwszych oryginalnych algierskich „protest songów”.

Ubodzy pracownicy portów i nadmorskich fabryk zawierali w nich skargi na ciężkie warunki życia, rosnącą przestępczość i kolonialne opresje. Samo słowo „raï” w algierskim arabskim oznacza „opinię” i pojawiało się często w tekstach zendanis.

Nowy gatunek wchłaniał w siebie prawie wszystkie muzyczne elementy, które pojawiały się w ówczesnym wielokulturowym Oranie: marokańską gnawę, motywy arabo-andaluzyjskie, flamenco, rytmy i instrumenty Beduinów czy francuskie piosenki kabaretowe.

Tak zresztą dzieje się do dziś, a największa świetność raï przypadła na wspomniane lata 80-te i 90-te dzięki ekspansji instrumentów elektronicznych. Wtedy właśnie swoje kariery rozwijali Khaled, Rachid Taha i Faudel.

Sofiane Saidi & Mazalda na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

sofiane saidi i mazalda na festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Sofiane Saidi dorastał w Sidi Bel Abbès niedaleko Oranu, słuchał muzyki lokalnych wykonawców raï, występujących na weselach w muzycznych klubach. Sam zaczął w nich śpiewać jako 15-latek.

W latach 90-tych jak wielu Algierczyków wyemigrował do Francji, gdzie zaczął wędrówkę pomiędzy różnymi muzycznymi światami, współpracował m.in. z hiphopowym zespołem Tukuleur, Natachą Atlas, dj-ami z Acid Arab i legendami raï ze swojego rodzinnego miasta, grupą Raïna Raï.

Acid Arab – La Hafla feat. Sofiane Saidi

W 2015 wydał swój pierwszy solowy album Mordjane, a trzy lata później nagrał wraz z zespołem Mazalda owacyjnie przyjętą płytę El Ndjoum.

Sofiane Saidi & Mazalda – El Ndjoum

Sofiane Saidi & Mazalda – TRISINTI

15. Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Sofiane Saidi & Mazalda wystąpią podczas 15. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, która odbędzie się w dniach 18-22 września 2019. Tego dnia zostały zaplanowane również koncerty brazylijskiej artystki Flavii Coelho oraz Keziaha Jonesa, nazywanego ojcem blufunku.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2019 – bilety, harmonogram

Bilet w przedsprzedaży na jeden wieczór, czyli łącznie trzy koncerty, to koszt 45 zł. Więcej informacji o biletach dowiecie się klikając tutaj.

Natomiast cały program festiwalu jest dostępny na wydarzeniu na Facebooku.

raï na festiwalu skrzyżowanie kultur

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku: