fot. materiały prasowe

Bono bierze pełną odpowiedzialność za kontrowersyjną premierę płyty U2 „Songs of Innocence”


24 października 2022

Podziel się newsem:

Lider U2 – Bono – wziął pełną odpowiedzialność za kontrowersje, jakie w 2014 roku wywołała premiera płyty Songs of Innocence. Krążek został dodany do bibliotek użytkowników iTunes bez ich wiedzy.

Bono przeprasza

Premiera trzynastego studyjnego krążka U2 odbiła się szerokim echem. Songs of Innocence ukazało się 9 września 2014 roku, a jego premiera była naznaczona sporymi kontrowersjami. Album przez miesiąc był ekskluzywnym wydawnictwem dla iTunes, iTunes Radio oraz Beats Music. Problem polegał jednak na tym, że płyta została dodana do bibliotek użytkowników iTunes bez ich wiedzy, a tym bardziej zgody. Lider zespołu, Bono, zreflektował się jednak po latach i wziął pełną odpowiedzialność za taką strategię:

Jeśli bierzemy pod uwagę to, że ten pomysł miał na celu dotarcie z naszą muzyką do ludzi, którzy ją lubią, to trzeba uznać go za dobry. Jeśli jednak chcieliśmy dotrzeć do ludzi, których ona nie interesuje, to mógł być mały opór. Co było najgorszą rzeczą, która mogła się wydarzyć? To byłoby coś jak spam. Jak postawienie butelki z mlekiem przed domem, żeby całe osiedle mogło z niego skorzystać.

Cóż, nie do końca.

9 września 2014 roku nie tylko postawiliśmy mleko przed każdym domem, ale również i w każdej lodówce w mieście. W niektórych przypadkach sami zalaliśmy nim płatki. A część ludzi woli to robić sama, choć nie toleruje laktozy. Biorą za to pełną odpowiedzialność. To nie była wina chłopaków z zespołu, naszego menadżera czy nikogo z Apple’a. Pomyślałem, że jeśli sami podsuniemy ludziom naszą muzykę, to chętniej po nią sięgną. Cóż, tak się jednak nie stało. Jak ujął to jeden z internautów: „wstałem rano i okazało się, że w mojej kuchni jest Bono. Jest ubrany w mój szlafrok, pije moją kawę i czyta moją gazetę”. Były też mniej przyjemne komentarze: „darmowa płyta U2 jest zbyt droga”.

– wyznał Bono w wywiadzie dla „The Guardian”.

Sprawdź także: Bono nie przepada za twórczością U2. Nie podoba mu się też nazwa zespołu

Songs of Innocence spotkało się z bardzo mieszanymi opiniami krytyków: część z nich niezbyt przychylnie spojrzała na wydawnictwo. Niektórzy zaś bardzo wysoko ocenili płytę, umieszczając ją nawet w rankingach najlepszych krążków 2014 roku. W wyniku agresywnej strategii, która była pomysłem Bono, album znalazł się w bibliotekach ponad pół miliarda użytkowników iTunes.

U2 – Every Breaking Wave

Lider U2 – Bono – wziął pełną odpowiedzialność za kontrowersje, jakie w 2014 roku wywołała premiera płyty Songs of Innocence. Krążek został dodany do bibliotek użytkowników iTunes bez ich wiedzy. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →