Pixabay

Bloki” – dokument o polskich blokowiskach można obejrzeć za darmo w Internecie


03 lutego 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Bloki to prawie godzinny dokument o charakterystycznych osiedlach z wielkiej płyty, które są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu.

„Nasze bloki są…”

Bloki z wielkiej płyty są nieodłączną historią i elementem kultury powojennej Polski. Charakterystyczne osiedla były i są miejscem, gdzie wychowało się kilka pokoleń Polaków. Jako osoba pochodząca z miasta, w którym blokowiska stanowią dosyć sporą część krajobrazu, miałem z nimi styczność już od najmłodszych lat. Dzisiaj raczej postrzegane jako miejsce monotonne czy po prostu brzydkie, bloki padają ofiarą nowocześniejszego budownictwa. Czy robią wrażenie, czy szpecą krajobraz, jest zapewne kwestią indywidualną, ale warto mieć także na uwadze, jaki wpływ miały te miejsca na kształtowanie się obecnej kultury, a przede wszystkim, jak z blokami związany jest hip-hop.

„Bloki” - dokument o polskich blokowiskach można już obejrzeć za darmo w Internecie
plakat filmu

Wielka płyta z ludzkich historii

Film Konrada Królikowskiego z 2017 roku przedstawia nie tylko architektoniczny aspekt osiedli z wielkiej płyty, ale jest także zbiorem ludzkich historii. W filmie, oprócz architektów, historyków czy ekspertów, wśród których znajdują się między innymi Henryk Buszko, Aleksander Franta, Danuta Olędzka, Jarosław Trybuś, Filip Springer i Andrzej Basista, pojawiają się także pierwsi mieszkańcy bloków z wielkiej płyty. Bloki są także opowieścią o kształtowaniu się historii powojennej Polski. Film opowiada także o samej myśli stojącej za osiedlami mieszkaniowymi, jak dziś żyje się na blokowiskach oraz zadaje pytanie: czy dziś jest to miejsce, z którego się ucieka? Produkcja trafiła na YouTube i pomimo tego, że jest z 2017 roku, to z pewnością warto się z nią zapoznać nawet jeśli ten temat nas nie interesuje.

Bloki, cały film

Bloki to prawie godzinny dokument o charakterystycznych osiedlach z wielkiej płyty, które są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins „Nasze bloki są…” Bloki z wielkiej płyty […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →