źródło: banksy.co.uk

Banksy pod Kijowem. Jego mural z gimnastyczką pojawił się w ukraińskiej Borodziance


12 listopada 2022

Podziel się newsem:

Praca, która przedstawia stojącą na rękach gimnastyczkę, pojawiła się na murze doszczętnie zniszczonego przez Rosjan budynku.

Pacyfistyczny i antywojenny Banksy

W ostatnich miesiącach o Banksym nie było zbyt głośno. Imię tajemniczego streetartowca pojawiało się głównie w związku ze sporami dotyczącymi praw autorskich do jego prac. Wiele osób, śledzących karierę Banksy’ego od dawna, było przekonanych, że musi on być w jakiś sposób zaangażowany w to, co od lutego zeszłego roku dzieje się w Ukrainie. W końcu w swoim przekazie jest nie tylko antykapitalistyczny, ale też pacyfistyczny i antywojenny. Udowodnił to już, wrzucając swoje przejmujące prace na mury w Syrii czy Izraelu.

Mural-symbol

Nowe dzieło Banksy’ego, którym pochwalił się na swojej stronie i Instagramie, można oglądać w Borodziance – osiedlu w obwodzie kijowskim, które jako jedno z pierwszych ucierpiało w wyniku rosyjskiego ataku. Cicha i spokojna dzielnica została wówczas kompletnie zdewastowana i zrównana z ziemią. Bombardowania pozostawiły po sobie gruzy i rozerwane ściany budynków. Mural-symbol, do którego przyznał się Banksy, pojawił się właśnie na jednej z takich ścian. Widnieje na nim stojąca na rękach w charakterystycznej pozie gimnastyczka. Czy to dowód na to, że Banksy, anonimowy i ukrywający od lat swoją prawdziwą tożsamość artysta, czasowo przeniósł się do Ukrainy i pomaga w rozdartym wojną kraju? A może tylko go odwiedził, chcąc okazać swoje wsparcie?

Jest ich więcej

Gimnastyczka to nie wszystko – w Kijowie i okolicach dostrzeżono także inne prace noszące znamiona stylu Banksy’ego, choć oficjalnie przez niego nie potwierdzone. Na jednym z murali widnieje mały judoka, pokonujący na macie dorosłego mężczyznę. To oczywista referencja do Ukrainy stawiającej opór Rosji. Tę ostatnią symbolizuje tu Władimir Putin, przez wiele lat (do czasu ataku na Ukrainę) honorowy prezydent Międzynarodowej Federacji Judo i ambasador dyscypliny. Kolejnymi domniemanymi pracami, które dostrzeżono w stolicy Ukrainy, są: gimnastyczka artystyczna, tym razem w kołnierzu ortopedycznym i wywijająca wstążką, a także dzieci bawiące się na huśtawce z bariery przeciwczołgowej.

Praca, która przedstawia stojącą na rękach gimnastyczkę, pojawiła się na murze doszczętnie zniszczonego przez Rosjan budynku. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że DiCaprio ją wcześniej odrzucił Pacyfistyczny i antywojenny […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →