fot. banksy.co.uk

Banksy pokazał nowe dzieło na walentynki. Artysta zabrał głos w sprawie przemocy wobec kobiet


14 lutego 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Nowa praca w charakterystycznym stylu pojawiła się na murze w brytyjskim mieście Margate w hrabstwie Kent nad Morzem Północnym. Banksy szybko przyznał się do autorstwa na Instagramie.

Pani domu puszcza oczko

Mural przedstawia typową panią domu z lat 50. czy 60. – w charakterystycznej sukience, fartuszku i w gumowych rękawiczkach. To wypisz wymaluj jedna bohaterek serialu Mad Men – pozostająca w domu żona i matka, mająca nieustannie pełne ręce roboty i zupełnie niedoceniana przez otoczenie. I choć kobieta uśmiecha się do nas i puszcza oczko, na dzieło składa się jeszcze coś. Banksy wykorzystał tu tzw. element zastany, czyli stojącą pod murem starą zamrażarkę, być może wyrzuconą przez kogoś z mieszkańców Margate. Wyraźnie widać, że z wnętrza, spod uchylonej klapy, wystają domalowane na murze męskie nogi.

Krajobraz po bitwie

Wydawałoby się, że mural można interpretować na różne sposoby. Kiedy jednak uważnie przypatrzymy się twarzy kobiety (zbliżenie na swoim Instagramie robi także Banksy), wyraźnie widzimy siniaka pod okiem uśmiechniętej gospodyni, a być może nawet wybitego zęba. Nie, nie domalował ich jakiś żartowniś chcący poprawić „mistrza”. Skąd to wiemy? Z dodanego podpisu „Valentine’s day mascara”, co można przetłumaczyć jako „walentynkowy makijaż”. Jak widać na stronie internetowej Banksy’ego, to także tytuł dzieła. Teraz wszystko układa się w całość – przed oczami mamy krajobraz „po bitwie”, z przewróconym plastikowym krzesłem, butelką i walającymi się śmieciami. Bohaterka murala to ofiara przemocy domowej, która teraz triumfuje – napastnik leży w zamrażarce, a ona puszcza do nas oko.

Banksy na walentynki
fot. banksy.co.uk

Walka z przemocą wobec kobiet

Nietrudno domyślić się, że pod publikacją Banksy’ego posypały się głosy wsparcia i gratulacje. „Walka z przemocą wobec kobiet? Zawsze – nawet w walentynki”, napisał ktoś. „Skończmy z patriarchatem”, dodał ktoś inny. Takie zaangażowanie w sprawy społeczne nie jest zresztą u Banksy’ego niczym nowym – artysta często wypowiada się na podobne tematy. Ostatnio pisaliśmy o nim także w kontekście murali, które pojawiły się w ukraińskiej Borodziance w obwodzie kijowskim, na terenie doszczętnie zniszczonym przez rosyjskie bombardownia.

Nowa praca w charakterystycznym stylu pojawiła się na murze w brytyjskim mieście Margate w hrabstwie Kent nad Morzem Północnym. Banksy szybko przyznał się do autorstwa na Instagramie. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →