Sufjan Stevens – amerykański piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i pisarz.
Jest multiinstrumentalistą – gra m.in. na akordeonie, banjo, bębenku baskijskim, dzwonkach, flecie, floor tom, fortepianie, gitarze, gitarze akustycznej, gitarze basowej, gitarze elektrycznej, karatalach, keyboardzie, ksylofonie, marimbie, oboju, organach, perkusji, pianinie, rogu, rożku angielskim, saksofonie altowym, sitarze, tin whistle czy wibrafonie.
Wydaje płyty przez niezależną wytwórnię muzyczną Asthmatic Kitty, którą założył wraz z ojczymem. Inne wytwórnie wydające płyty Stevensa to działająca w Anglii – Rough Trade, amerykańska Sounds Familyre i australijski Spunk.
Jego albumy są różnorodne gatunkowo – przewijają się na nich style od elektroniki przez folk i muzykę z nurtami romantycznymi (symfoniczno – instrumentalny album Illinois) po muzykę indie rocka, indie popu, a także świąteczny motyw w Songs for Christmas.
Wraz z albumem Michigan (2003) rozpoczął projekt nagrania albumu o każdym z 50 stanów USA. Poza Michigan wydany został także Illinois. Pod koniec 2009 roku stwierdził, że patrząc na ten plan po tylu latach, brzmi to jak „żart i obciach” oraz w opublikowanym wywiadzie w The Guardian powiedział, że nie ma żadnych skrupułów z przyznaniem, że był to chwyt promocyjny.
Czerpie inspiracje od amerykańskich minimalistów – Philipa Glassa, Steve’a Reicha i Terry’ego Rileya i jest porównywany estetycznie do Reicha.
W wielu utworach porusza tematy duchowe, czerpiąc inspiracje z historii biblijnych. Szczególnie na płycie Seven Swans w utworach: „The Transfiguration”, który mówi o Przemienieniu Pańskim, w utworze „Abraham” opisuje historię Abrahama z Księgi Rodzaju, a tytuł utworu „All the Trees of the Fields Will Clap Their Hands” to cytat z Księga Izajasza.
Sufjan w swojej muzyce kładzie nacisk przede wszystkim na teksty, a zasadniczy wpływ na jego lirykę m.in. mieli: William Blake, William Wordsworth, William Faulkner, Walt Whitman, Flannery O’Connor, Sherwood Anderson, Carl Sandburg i Saul Bellow.