Skepta

Skepta

Skepta, właściwie Joseph Junior Adenuga – brytyjski raper, autor tekstów, MC i producent muzyczny pochodzenia nigeryjskiego. Jego bratem jest Jme. Prekursor gatunku grime.

Skepta jest jednym z pionierów gatunku grime. Zaczynał swoją karierę jako DJ w grupie Meridian Crew. Następnie produkował utwory instrumentalne, z których najbardziej znane to “DTI” (wydany w 2003 roku) oraz “Private Caller” (2004). Po rozwiązaniu grupy Meridian Crew przez krótki okres był członkiem grupy Roll Deep. W 2005 roku założył wspólnie ze swoim bratem Jme oraz Wiley’em wytwórnię Boy Better Know oraz grupę o tej samej nazwie. Zasłynął pokonaniem Devilman’a w turnieju MC Lord Of The Mics w 2006 roku.

Skepta wydał swój debiutancki album studyjny o nazwie “Greatest Hits” w 2007 roku, a następnie album “Microphone Champion” w 2009 roku. Oba albumy zostały wydane niezależnie, we współzałożonej przez Skeptę wytwórni Boy Better Know, zanim w 2010 roku podpisał on kontrakt z wytwórnią All Around the World.

W tym samym roku Skepta osiągnął komercyjny sukces dzięki swojemu utworowi “Bad Boy”, który zajął 26 miejsce na UK Singles Chart. Również tego samego roku jego utwór “Rescue Me” zajął 14 miejsce.

W 2014 Skepta wydał utwór “That’s Not Me” nagrany ze swoim bratem Jme, z nadchodzącego albumu Konnichiwa. Utwór ten jest zerwaniem z komercyjną ścieżką kariery Skepty i powrotem do muzyki grime.

Skepta w 2015 roku kontynuuje powrót do swoich korzeni. W kwietniu tego roku wydał kolejny singiel z nadchodzącego albumu zatytułowany “Shutdown”, który osiągnął na listach miejsce 18. Singiel został wydany w jego niezależnej wytwórni Boy Better Know, a on sam promuje swoją muzykę zarówno w mediach, jak i na “ulicy” – 30 kwietnia Skepta zorganizował w Londynie niezapowiedziany i nielegalny minikoncert (wideo) na parkingu w Hollywell Lane, który odbił się szerokim echem w mediach. Najnowszy utwór zyskał ogromną popularność, dzięki czemu sam Skepta oraz gatunek grime są coraz szerzej rozpoznawalne, również poza granicami Europy.

28 kwietnia 2019 roku zapowiedział swój nowy album, zatytułowany “Ignorance Is Bliss”. 9 maja wydał dwa single promujące krążek: “Bullet From A Gun” i “Greaze Mode”. Album światło dzienne ujrzał 31 maja 2019 roku.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →