Ryfa Ri, właściwie Anna Maria Wilczkowska – polska raperka i tancerka hip-hop. Znana ze współpracy z warszawska grupą Dill Gang. Współtworzy hip-hopowe składy WCK oraz od 2021, razem z raperkami WdoWą i Reną, WRR.
Na jej debiutanckim albumie produkcją piosenek zajęli się Szwed SWD, Brudny Wosk i Zbylu. Skrecze i cuty zrobiła DJ Lazy one, którą Ryfa poznała podczas tanecznej kariery. Teksty na „Puzzle” powstawały przez wiele lat, dzięki czemu jest to projekt zróżnicowany. Autorka podkreśla to w otwierającym utworze „Do”, który bezpośrednio nawiązuje do „Polepionych dźwięków” Fisza i Emade. Na płycie można znaleźć teksty antysystemowe („Plastik” lub „Towar”), w których Ryfa krytykuje współczesny system wartości i narzucane normy społeczne. Są też utwory takie jak „Szczęście”, w których czuć soulowe i funkowe inspiracje. Na krążku pojawił się gościnnie duet Zetenwupe.
Drugi album Ryfy pod tytułem „Miejskie Stery”, wydany w 2016 również przez Hemp Rec., to współpraca raperki z warszawskim producentem Pekro. Płyta charakteryzuje się miejskim brzmieniem, ale jest na niej też kilka lżejszych utworów o tematyce bardziej osobistej.
Trzecią płytę „47UNK” raperka wydała w 2019 pod szyldem kolektywu WCK, który współtworzy od 2018. Na płycie nie zapomina o swoich korzeniach i zaznacza, że ludzie z ekipy Dill Gang są dla niej nadal bardzo ważni. Ryfa manifestuje swoją niezależność oraz dystans do norm społecznych, również tych, które dotykają ją jako kobietę, czemu sprzeciwia się w „Powiedz jeszcze” czy „Stillo”. Raperka składa hołd funkowi, który przyjmuje jako swój styl życia. Na albumie pojawili się tacy artyści jak McIIIo, Grzegorz „Siusiak” Hann, Alkowy Funkowy, BRZ i Gruby Józek.
Oprócz solowych albumów uczestniczy w wielu innych projektach. Początkowo działała jako członkini Dill Gangu, a od 2018 współtworzy warszawski skład hip hopowy – WCK. Razem z Kubą Knapem, Emilem G, Madą, Kaietanovichem, Grubym Józkiem, Dj Lazy One, Bonny Larmes i Dj Black Belt Greg nagrała dwie płyty. Brała również udział w projekcie „Ladies rap vol.2”, czyli inicjatywie warszawskiego producenta Zbyla pragnącego przybliżyć damską scenę rapową szerszej publice. Wielokrotnie była mistrzynią ceremonii takich wydarzeń jak np. 20-lecie Slums Attack w 2013.