Amerykańska poetka Louise Glück laureatką Literackiej Nagrody Nobla
Obserwuj nas na instagramie:
Louise Glück, amerykańska poetka ma już na swoim koncie takie wyróżnienia jak nagroda Pulitzera i National Book Awards. Teraz została także laureatką Literackiej Nagrody Nobla.
Nagrody Nobla w dziedzinie literatury są przyznawane przez Akademię Szwedzką od 1901 roku. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbywa się w Filharmonii Sztokholmskiej każdego 10 grudnia, czyli w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
W ubiegłym roku ta prestiżowa nagroda trafiła w ręce polskiej pisarki Olgi Tokarczuk za “narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia” oraz Petera Kandke “za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia”.
Louise Glück laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2020
Wśród pisarzy i poetów, którzy mieli szansę na zdobycie Literackiego Nobla w tym roku, znaleźli się m.in. Maryse Condé, Margaret Atwood, Haruki Murakami oraz pochodzący z Kenii Ngugi Wa Thiong’o. Decyzją Akademii, wyróżnienie to trafiło w ręce Amerykanki Louise Glück. W uzasadnieniu czytamy:
To nagroda za niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie
Louise Glück jest autorką wielu książek poetyckich. Jej twórczość została w przeszłości doceniona m.in. Nagrodą Pulitzera (1993) czy National Book Award (2014). Tematyka wierszy poetki zazwyczaj inspirowana jest wydarzeniami z jej życia osobistego. Poetka koncentruje się na traumie, wielokrotnie pisała o śmierci, stracie, odrzuceniu, niepowodzeniach w związkach oraz próbach uzdrowienia i odnowy. Autorką polskiego przekładu poezji Louise Glück jest Julia Hartwig.
Przyznano Pokojową Nagrodę Nobla
Dziś wyłoniło także laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Tytuł ten został przyznany organizacji humanitarnej Światowy Program Żywnościowy. Została ona powołana jako podjednostka ONZ w 1961 roku w celu zwalczania globalnego głodu. W uzasadnieniu czytamy:
Za wysiłki na rzecz zwalczania głodu, za wkład w polepszanie walki o pokój na obszarach dotkniętych konfliktem oraz za działanie jako siła napędowa w wysiłkach na rzecz zapobiegania używaniu głodu jako broni w wojnie i konflikcie
Louise Glück, amerykańska poetka ma już na swoim koncie takie wyróżnienia jak nagroda Pulitzera i National Book Awards. Teraz została także laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia […]
Obserwuj nas na instagramie: