Co wiecie o muzyce raï? Electro z Algierii na scenie Festiwalu Skrzyżowanie Kultur
Obserwuj nas na instagramie:
Nazywany księciem Raï 2.0 Sofiane Saidi wraz z znakomitym zespołem Mazalda prezentują postmodernistyczną wizję elektro Maghrebu. Analogowe syntezatory, elektryczny saz i saksofony oraz hipnotyzujący wokal Saidiego tworzą nową jakość w pochodzącej z Algierii muzyce raï.
Muzyka raï
Raï, niegdyś muzyka robotników portowego Oranu, w latach 80-tych rozkwitła i królowała na dyskotekowych parkietach algierskiej diaspory we Francji. Jej początki sięgają I połowy XX wieku i pieśni zendanis, pierwszych oryginalnych algierskich „protest songów”.
Ubodzy pracownicy portów i nadmorskich fabryk zawierali w nich skargi na ciężkie warunki życia, rosnącą przestępczość i kolonialne opresje. Samo słowo „raï” w algierskim arabskim oznacza „opinię” i pojawiało się często w tekstach zendanis.
Nowy gatunek wchłaniał w siebie prawie wszystkie muzyczne elementy, które pojawiały się w ówczesnym wielokulturowym Oranie: marokańską gnawę, motywy arabo-andaluzyjskie, flamenco, rytmy i instrumenty Beduinów czy francuskie piosenki kabaretowe.
Tak zresztą dzieje się do dziś, a największa świetność raï przypadła na wspomniane lata 80-te i 90-te dzięki ekspansji instrumentów elektronicznych. Wtedy właśnie swoje kariery rozwijali Khaled, Rachid Taha i Faudel.
Sofiane Saidi & Mazalda na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur
Sofiane Saidi dorastał w Sidi Bel Abbès niedaleko Oranu, słuchał muzyki lokalnych wykonawców raï, występujących na weselach w muzycznych klubach. Sam zaczął w nich śpiewać jako 15-latek.
W latach 90-tych jak wielu Algierczyków wyemigrował do Francji, gdzie zaczął wędrówkę pomiędzy różnymi muzycznymi światami, współpracował m.in. z hiphopowym zespołem Tukuleur, Natachą Atlas, dj-ami z Acid Arab i legendami raï ze swojego rodzinnego miasta, grupą Raïna Raï.
Acid Arab – La Hafla feat. Sofiane Saidi
W 2015 wydał swój pierwszy solowy album Mordjane, a trzy lata później nagrał wraz z zespołem Mazalda owacyjnie przyjętą płytę El Ndjoum.
Sofiane Saidi & Mazalda – El Ndjoum
Sofiane Saidi & Mazalda – TRISINTI
15. Festiwal Skrzyżowanie Kultur
Sofiane Saidi & Mazalda wystąpią podczas 15. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, która odbędzie się w dniach 18-22 września 2019. Tego dnia zostały zaplanowane również koncerty brazylijskiej artystki Flavii Coelho oraz Keziaha Jonesa, nazywanego ojcem blufunku.
Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2019 – bilety, harmonogram
Bilet w przedsprzedaży na jeden wieczór, czyli łącznie trzy koncerty, to koszt 45 zł. Więcej informacji o biletach dowiecie się klikając tutaj.
Natomiast cały program festiwalu jest dostępny na wydarzeniu na Facebooku.
Nazywany księciem Raï 2.0 Sofiane Saidi wraz z znakomitym zespołem Mazalda prezentują postmodernistyczną wizję elektro Maghrebu. Analogowe syntezatory, elektryczny saz i saksofony oraz hipnotyzujący wokal Saidiego tworzą nową jakość w pochodzącej z Algierii muzyce raï. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście […]
Obserwuj nas na instagramie: