Filmy Christophera Nolana – uszeregowaliśmy je od najgorszego do najlepszego
Obserwuj nas na instagramie:
Już za kilka dni do kin wejdzie Oppenheimer. Z tej okazji podjęliśmy się trudnego wyzwania: uszeregowaliśmy wszystkie 11 filmów Christophera Nolana od (naszym zdaniem) najgorszego, do najlepszego.
Za co kochamy kino Nolana?
Zadanie nie było łatwe. Brytyjski reżyser po prostu nie robi złych filmów. Przez lata przyzwyczaił nas do jakości, rozmachu i wizjonerskich produkcji. Niezmiennie czaruje widza, wkraczając na kolejne poziomy wizualnego rozmachu. Filmy Nolana nie tylko zmieniły sposób opowiadania historii, ale i zatarły granice między dramatem, filmem sensacyjnym, kryminałem i science-fiction. Do tego twórca Incepcji czy Prestiżu uwielbia bawić się z widzem w kotka i myszkę. Zaskoczenia, szkatułkowa konstrukcja fabuły czy podróże w czasie – za to kochamy jego kino.
Aby było sprawiedliwie
Umówmy się jednak – są filmy Christophera Nolana, które są bliskie ideału, a są też takie, które są po prostu bardzo dobre. Aby uszeregować je pod względem „wielkości”, każde z nas wybrało swoje Top 11 (tyle filmów pełnometrażowych nakręcił od 1998 roku Nolan), a potem – by było sprawiedliwie – wyciągnęliśmy średnią ocen. Oto nasza lista:
Miejsce 11: Tenet (2020)
Jeden z tych filmów Nolana, który wzbudził największe kontrowersje – także w naszym głosowaniu. Przeciwnicy Tenet uważają go za niezrozumiały i przekombinowany, ale są też tacy, którzy chwalą klimat i efekty specjalne. Jedno jest pewne – nawet jeśli dobrze się to oglądało w kinie, nie jest to arcydzieło.
Miejsce 10: Śledząc (1998)
Tak niskie miejsce w naszym głosowaniu wynika m.in. z tego, że nie wszyscy z nas widzieli debiut Nolana utrzymany w konwencji neo-noir. Trudno też, aby Śledząc konkurowało z jego najgłośniejszymi, widowiskowymi filmami. Jedno jest pewne: historia mężczyzny śledzącego obcych na ulicach Londynu to Christopher Nolan w pigułce, choć bez IMAX-owych kamer, efektów i topowych aktorów.
Miejsce 9: Mroczny Rycerz powstaje (2012)
Czego tu zabrakło? Chyba wszyscy oszołomieni genialną „jedynką” i rolą nieodżałowanego Heatha Ledgera spodziewali się czegoś jeszcze większego i wspanialszego po trzeciej części. A dostaliśmy solidną historię ze świata Człowieka-Nietoperza, z ciekawymi wątkami i postaciami. Jak widać jednak, nawet Tom Hardy jako Bane nie pozwolił temu filmowi wskoczyć wyżej na naszej liście.
Miejsce 8: Batman: Początek (2005)
Podobny problem co wyżej: nie da się podskoczyć wyżej Mrocznego Rycerza. Choć pamiętajmy, że kiedy te 18 lat temu, po długiej przerwie, pojawił się w naszej świadomości nowy Batman, nie wszyscy byli optymistycznie nastawieni. Raz, że Nolan nie był wówczas aż tak znany i nie miał statusu kultowego reżysera, a dwa, że Christian Bale niektórym wydawał się mało oczywistym wyborem. Dziś wszyscy chwalą zarówno trylogię, jak i Bale’a, który stworzył zupełnie nowego, mrocznego Batmana.
Miejsce 7: Interstellar (2014)
Ktoś kiedyś napisał, że Interstellar to film o facecie, który myślał, że poleciał w Kosmos, a tak naprawdę siedział cały czas za szafą. Ale żarty na bok, bo zdajemy sobie sprawę, że wiele osób będzie oburzonych niską pozycją filmu sci-fi w naszym rankingu. Interstellar z Matthew McConaughey’em uchodzi w końcu za dzieło kompletne i uwielbiane przez fanów kina. Fakt, dużo się tam dzieje, podobnie jak dużo jest w tej historii patosu i grania na emocjach widza. Czy to źle?
Miejsce 6: Dunkierka (2017)
Dramat wojenny, w którym obraz i dźwięk odgrywają gigantyczną rolę wciągając nas w sam środek teatru wojny i pokazując jej absurd. Są tu świetne kreacje aktorskie, praktyczne efekty specjalne, sceny w powietrzu, na morzu i… Harry Styles w swojej debiutanckiej filmowej roli. Dlaczego Dunkierka nie uplasowała się wyżej na naszej liście? Cóż – nie wszyscy lubimy historyczne kino wojenne. Ale szczerze polecamy ścieżkę dźwiękową – podobno świetnie się przy niej jeździ nocą po mieście.
Miejsce 5: Bezsenność (2002)
Film, którym Christopher Nolan wszedł w prawdziwe, mainstreamowe hollywoodzkie kino. Al Pacino i Robin Williams w kryminale rozgrywającym się na Alasce. Jest tu trochę mistycyzmu, ale nie jest to pełnokrwiste, autorskie kino Nolana. Może dlatego, że to remake norweskiej Insomnii? Wśród trzymających w napięciu thrillerów ten film pojawia się jednak w prawie każdym rankingu. Polecamy jeśli nigdy nie widzieliście.
Miejsce 4: Incepcja (2010)
Ten film był trochę jak Matrix – kiedy wyszedł, wszyscy emocjonowaliśmy się niezwykłymi efektami specjalnymi, skokami w czasie i zginaniem miasta niczym kartki papieru. Dokładnie tak jak dekadę wcześniej, kiedy w naszym życiu pojawili się Neo i Trinity. Incepcja miała w sobie dobrze napisaną historię wpisującą się w klimat tzw. heist movie i świetną obsadę. Tylko tyle i aż tyle.
Miejsce 3: Prestiż (2006)
Każdy lubi filmowe zaskoczenia i końcówki, które wydają się tak nieprawdopodobne, że chcemy oglądać film jeszcze raz, a potem jeszcze raz. A Prestiż to prawdziwa meta rzecz: z jednej strony kostiumowa historia dwóch iluzjonistów, z drugiej jedna wielka kinowa sztuczka, której Christopher Nolan dokonuje na ekranie przed naszymi oczami. Szok, niedowierzanie i świetny duet Bale–Jackman.
Miejsce 2: Memento (2000)
Nolan kocha śledztwa, a to chyba najlepsze w jego karierze. Guy Pearce w Memento wcielił się w mężczyznę chorego na rzadkie zaburzenie pamięci krótkotrwałej – nie może zapamiętać niczego, co działo się wcześniej niż kilkanaście minut przed chwilą obecną i wspomaga się notatkami, podpisami i tatuażami. Istne szaleństwo – być może byłaby to pewna jedynka na naszej liście, gdyby nie…
Miejsce 1: Mroczny Rycerz (2008)
Po pierwszym, solidnym i docenionym przez widzów Batmanie chyba nikt nie spodziewał się, że kolejny okaże się arcydziełem. Co się stało? Pojawił się Heath Ledger i jego niesamowita, pełna poświęcenia kreacja, dzięki której ograną historię Jokera można było opowiedzieć na nowo, tworząc postać przerażającą i skomplikowaną. Z różnych względów film-legenda i jedno z najbardziej kompletnych dzieł Nolana.
Już za kilka dni do kin wejdzie Oppenheimer. Z tej okazji podjęliśmy się trudnego wyzwania: uszeregowaliśmy wszystkie 11 filmów Christophera Nolana od (naszym zdaniem) najgorszego, do najlepszego. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz […]
Obserwuj nas na instagramie: