materiały promocyjne

Joaquin Phoenix w swoich 10 najciekawszych rolach


19 kwietnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Trudno wyobrazić sobie bez niego współczesne kino. W każdej kolejnej roli Joaquin Phoenix udowadnia, że aktor nie musi być zdefiniowany i nie przestaje zaskakiwać spragnionych jego kreacji widzów.

Niepowstrzymany Joaquin Phoenix

Utalentowany amerykański aktor Joaquin Phoenix rozpoczął karierę już jako dziecko, występując w serialach telewizyjnych lat 80. Niedługo później przyszły pierwsze role filmowe, ale to ta w Gladiatorze przyniosła mu ogromny rozgłos i nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Od tego czasu nie zwalnia tempa, cały czas wspinając się po szczeblach kariery coraz to lepszymi rolami. W ostatnich latach zwrócił uwagę międzynarodowej publiki kreacją Jokera w filmie Todda Philipsa, która niedługo doczeka się kontynuacji.

kadr z filmu „Joker 2”

Lada dzień zobaczymy go w tytułowej roli w filmie współczesnego mistrza horroru, Ariego Astera, Bo się boi. Polscy widzowie nie mogą również doczekać się jego występu u boku jego partnerki Rooney Mary w zapowiedzianym thrillerze Pawła Pawlikowskiego, The Island. Oczekując na filmy, przyjrzyjmy się 10 rolom Joaquina Phoenixa, które warto zapamiętać. Wybór nie był łatwy!

Bracia Sisters (2018)

Film Bracia Sisters oparty na powieści Patricka deWitta łamie stereotypy dotyczące westernu. Dwóch tytułowych zabójców z pewnością nie zostało stworzonych do tej roli. Phoenix razem z Johnem C. Reillym przedstawiają dwie kontrastujące ze sobą postacie – porywczego Charliego i sentymentalnego Eliego. Śledzimy jedną z ich z zabójczych misji, podczas której poznajemy braterstwo dalekie od maczystowskich tropów typowych dla gatunku.

Zatrute pióro (2000)

Fabuła Zatrutego pióra opowiada o pisarzu markizie de Sade (Geoffrey Rush), który trafia do zakładu dla chorych umysłowo, skąd pisze swoje zakazane, bulwersujące rękopisy. Joaquin Phoenix wciela się w filmie w rolę księdza Coulmier, dyrektora przytułku. To idealista, który wierzy, że dobro tkwi w każdym człowieku. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy dowiadujemy się, że markiz podkochuje się w Madeleine (Kate Winslet), do której wzdycha również ksiądz. Fabuła dramatu z każdą minutą staje się coraz cięższa, a decyzje bohaterów doprowadzają do nieuniknionej tragedii. Ojciec Coulmier jest przedstawiony przez Phoenixa jako dobry, ludzki bohater, choć nie brakuje mu skaz.

Kate Winslet i Joaquin Phoenix w filmie „Zatrute pióro”

Ona (2013)

Trudno wyobrazić sobie lepszą osobę do roli Theodore’a Twombly’ego, w którego wcielił się Joaquin Phoenix. Niezwykła historia miłosna pokazuje zmagania z zaakceptowaniem kończącej się relacji, ale i subtelność wchodzenia w nową. Nawet, jeśli obiektem zauroczenia jest mądry system operacyjny. Phoenix idealnie porusza się w swojej roli między światem rzeczywistym a wirtualnym, które w filmie Spieke’a Jonze’a wydają się równie znaczące. Aktor wybitnie gra małymi gestami i mową ciała, która w każdej chwili filmu przedstawia skruszoną postać samotnego Theodore’a.

Mistrz (2012)

Freddie Quell, grany przez Phoenixa, powraca z II wojny światowej i nie może poradzić sobie z otaczającą go rzeczywistością. Stale poszukuje sensu i swojego miejsca na świecie. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Lancastera Dodda (Philip Seymour Hoffman), któremu zaczyna służyć, wierząc w jego wizjonerstwo. Paul Thomas Anderson pokazuje w swoim filmie mechanizmy stojące za sektą scjentologów. Idący ślepo za swoim „mistrzem” bohater Phoenixa targany jest trudnymi emocjami, alkoholizmem i traumami, a wizja Dodda wydaje się dawać mu złudne poczucie kontroli.

kadr z filmu „Mistrz”

Joker (2019)

Mogłoby się wydawać, że nigdy nie będzie tak dobrego Jokera jak ten stworzony przez Heatha Ledgera. Oscarowa rola Joaquina Phoenixa w kolejnym filmie o antybohaterze pokazała, że skrzywiona postać ma jeszcze wiele oblicz do odkrycia. Tytułowy Joker, czyli Arthur Fleck, krok po kroku pogłębia się w mroku, wyrażanego ciężką depresją i złością ukierunkowaną w system. Postać stacza się, aż w końcu staje się wybuchowym, nieprzewidywalnym synonimem moralnego upadku. Aktor wydobył te cechy w fenomenalny sposób, zasługując w pełni na swoją pierwszą statuetkę.

joker
kadr z filmu „Joker”

C’mon C’mon (2021)

Czarno-biały film Mike’a Millsa dał Phoenixowi pole do rozwinięcia skrzydeł we wrażliwej roli. Gra dziennikarza radiowego, który nawiązuje bliższą relację ze swoim siostrzeńcem, którego zabiera w podróż po Stanach Zjednoczonych. W trakcie emocjonującej wyprawy młody bohater, poprzez swoją dziecięcą bezpośredniość, uczy go wyrażania swoich uczuć i komunikowania, nawet jeśli tematy dotyczą najtrudniejszych aspektów życia. Od poruszającej produkcji Millsa bije ciepło, którym zaraża bohater Phoenixa i jego młody kompan.

Spacer po linie (2005)

Fabuła filmu skupia się na życiorysie Johnny’ego Casha, w którego rolę wciela się Joaquin Phoenix. Spacer po linie ukazuje trudne początki muzyka na plantacji bawełny oraz zawiłe relacje z ojcem, który obwiniał go o śmierć swojego starszego syna. Widzowie mają okazję przyjrzeć się karierze, jaką Cash zrobił w show-biznesie oraz borykaniu się z uzależnieniem od narkotyków. Niemniej jednak to miłość do piosenkarki June Carter (granej przez Reese Witherspoon) jest głównym wątkiem filmu. Porywcza, szaleńcza kreacja Phoenixa przyniosła mu Złoty Glob. Aktor świetnie naśladuje akcent muzyka country – mówi się, że to sam Johnny Cash wybrał Joaquina Phoenixa, aby go zagrał.

Joaquin Phoenix. Jestem, jaki jestem (2010)

Trzeba mieć bardzo otwartą głowę, by zagrać w mockumencie na temat samego siebie. Casey Affleck wyreżyserował i napisał wspólnie z aktorem film, w którym śledzimy rok z prawdziwego życia Joaquina. Ogłasza w nim m.in. koniec swojej kariery aktorskiej i wkroczenie do świata muzyki jako raper JP. Przez cały okres kręcenia filmu Phoenix nie wychodził z roli podczas publicznych wystąpień. Sprawiał tym samym wrażenie, że naprawdę dąży do nowej kariery, na dodatek w zupełnie innym, delikatnie mówiać zaniedbanym wizerunku. Wszystko okazało się jednak częścią filmu, a artyści chcieli pokazać, jak złudne jest oczekiwanie czegokolwiek od celebrytów i pokładanie w nich nadziei.

Wada ukryta (2014)

Prywatny detektyw Doc Sportello, bohater grany przez Phoenixa, pasuje jak ulał do w szalonego, psychodelicznego, narkotycznego świata lat 60. Hipisi mieszają się z detektywami, członkami gangów i tajemniczymi grupami, tworząc mieszankę wybuchową godną absurdu, który staje się motywem głównym Wady ukrytej Paula Thomasa Andersona. Chaotyczny specjalista musi odnaleźć zaginionego biznesmena, wpadając w brudy kalifornijskiej rzeczywistości.

Gladiator (2000)

Najlepsze zostawiamy na koniec. Postać, której trudno nie nienawidzić, a jednocześnie nie docenić. Bezwzględny, trochę żałosny i pełny zawiści syn Marka Aureliusza, Kommodus, został skrojony pod młodego Joaquina. Ten, choć nie debiutował Gladiatorem, od tego czasu wkroczył na kolejny etap kariery w Hollywood i dał się zapamiętać jako idealny antagonista, którego gra aktorska przyprawia o dreszcze.

kadr z filmu „Gladiator”

Trudno wyobrazić sobie bez niego współczesne kino. W każdej kolejnej roli Joaquin Phoenix udowadnia, że aktor nie musi być zdefiniowany i nie przestaje zaskakiwać spragnionych jego kreacji widzów. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →