kadr z filmu „Dom Gucci"

Które z filmów nominowanych do tegorocznych Oscarów powstały na podstawie książek?

Obserwuj nas na instagramie:

Wiele filmowych hitów nie powstałoby, gdyby nie książki. Tuż przed tegorocznym rozdaniem Oscarów sprawdźcie, które nominowane produkcje inspirowane są powieściami.

Często zdarza się, że powieści, które podbiły serca czytelników, stają się inspiracją dla scenarzystów i reżyserów. Czasem jednak nie zdajemy sobie sprawy, że historia, którą śledzimy na wielkim ekranie, powstała na podstawie książki. Jest ich kilka w tegorocznym zestawieniu filmów nominowanych do Oscara.

Popularna na całym świecie statuetka Oscara jest przyznawana za najlepszy scenariusz adaptowany od początku istnienia tej nagrody. Nominacje lub wyróżnienia w tej kategorii zdobyli twórcy takich filmów jak Most na rzece Kwai, Śniadanie u Tiffany’ego, Ojciec Chrzestny, Małe Kobietki czy Życie Pi. Wszystkie te dzieła to ekranizacje powieści, które zdecydowanie warto przeczytać, nawet jeśli zna się już film

– mówi Agata Kaczanowska, ekspertka z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

Ekranizacje książek wśród tegorocznych nominacji do Oscarów

W tym roku najgłośniejsze filmy na podstawie literatury to Psie Pazury, Dom Gucci i Diuna. Wśród nominowanych ekranizacji znalazły się również Zaułek Koszmarów, Drive My Car, Ostatni Pojedynek, Zwycięska rodzina i Córka.

Sprawdź także: Kto ma szanse na statuetkę Oscara w 2022 roku? Znamy nominacje!

Psie pazury

Psie Pazury w reżyserii Jane Campion to największy faworyt tegorocznej gali, mający na koncie aż 12 nominacji. Film powstał na podstawie książki autorstwa Thomasa Savage’a, wydanej w 1967 roku. Będzie to doskonała lektura dla fanów westernów i dzikiego zachodu, ale także dla miłośników prozy psychologicznej.

Diuna

Diuna autorstwa Franka Herberta przez wielu uważana jest za najlepszą powieść science-fiction wszechczasów. Została wydana w 1965 roku, a nadal jest aktualna i zawiera wątki bliskie współczesnemu czytelnikowi. Książka łączy w sobie elementy fantastyki, metafizyki, polityki, religii i ekologii. To właśnie jej uniwersalność sprawia, że ekranizacja, nawet po tylu latach od wydania powieści, cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i krytyków. Film w reżyserii Denisa Villeneuve’a otrzymał 10 nominacji do Oscara, w tym w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany. Fani tej produkcji czekają już na drugą część oraz na serial, a to prawdopodobnie nie koniec uniwersum Diuny na ekranie.

Sukces ekranizacji Diuny oznacza, że fantastyka naukowa staje się coraz bardziej popularna, nie tylko wśród czytelników, ale także na wysokich szczeblach, sięgających już nawet Amerykańskiej Akademii Filmowej. Książkę Herberta warto przeczytać przed obejrzeniem filmu, by lepiej zrozumieć niektóre wątki, ale osoby, które seans mają już za sobą również się nie zawiodą. Powieść jest obszerna i łączy w sobie wiele tematów, a czytelnik od pierwszych stron zostaje wrzucony w wir wydarzeń, zatem o nudzie nie ma mowy!

– Agata Kaczanowska, TaniaKsiażka.pl

Dom Gucci

Pełny tytuł reportażu Sary Gay Forden brzmi Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku – te słowa doskonale opisują to, co czytelnicy znajdą zarówno na kartach książki, jak i w ekranizacji Ridleya Scotta. Autorka opisuje trzy pokolenia rodziny Gucci, od rozwoju marki, przez upadek i bankructwo, po rodzinne tragedie. Historia rozpoczyna się od opisu zabójstwa Maurizio Gucciego, później autorka zagłębia się w rodzinne niesnaski, które doprowadziły do problemów firmy. Miłośnicy mody przeczytają o znanych postaciach takich jak Sophia Loren, Tom Ford czy Yves Saint Laurent oraz przeniosą się w świat luksusowej mody bez ruszania się z fotela. Reportaż zawiera mnóstwo informacji, których nie ma w filmie. Autorka zajmowała się tematyką rodziny Gucci wiele lat, zanim napisała książkę, która została przeniesiona na ekrany zaledwie rok od wydania. W kinowym hicie wystąpiły takie gwiazdy jak Al Pacino, Lady Gaga i Jared Leto, który od lat jest twarzą marki Gucci

Zaułek koszmarów

Thriller autorstwa Williama Lindsaya Greshama to klasyka amerykańskiej literatury noir. Powieść z dreszczykiem, w której nie brakuje postaci spod ciemnej gwiazdy, oszustów, alkoholu i wszelkiego rodzaju osobliwości. Świat przedstawiony w powieści to jarmarczne piekiełko, w którym próbuje odnaleźć się młody kuglarz, Stan. Z czasem staje się bezwzględnym oszustem gotowym zrobić wszystko dla sławy i pieniędzy. Ekranizacja w reżyserii Guillermo del Toro otrzymała 4 nominacje do Oscara.

Powieść w przeszłości znajdowała się na liście książek zakazanych, a teraz wkracza dumnie na wielkie kinowe ekrany. Książka została wydana w 1946 roku i nie straciła na aktualności, ponieważ porusza takie tematy jak ludzka chciwość, bezwzględność i dążenie do sukcesu, nawet kosztem rzeczy ważniejszych w życiu. Z pewnością będzie doskonałą pozycją dla osób lubiących kryminały, sensacje i klimat noir. Nie jest to wygodna i lekka lektura, jednak dzięki temu zachęca do refleksji i zostaje z czytelnikiem na dłużej

– Agata Kaczanowska, TaniaKsiażka.pl

Uroczysta gala rozdania Oscarów odbędzie się w niedzielę 27 marca.

Wiele filmowych hitów nie powstałoby, gdyby nie książki. Tuż przed tegorocznym rozdaniem Oscarów sprawdźcie, które nominowane produkcje inspirowane są powieściami. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Często zdarza się, że […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →